Šios savaitės pradžia pažymėta keliais svarbiais įvykiais, tačiau jų galimai buvo daugiau. Tikėtina, kad tik po kurio laiko pastebėsime daigelius tų sėklų, kurios į Lietuvos politikos dirvą krito antradienį.
Pirmiausia, grupės Seimo narių, tarp jų – ir Molėtų-Širvintų rinkimų apylinkėje išrinkto Jono Pinskaus pasirašyta interpeliacija nuo užsienio reikalų ministro Gabrielio Landsbergio nubėgo kaip nuo žąsino. Pasipurtė anūkėlis, pasišaipė ir liko vadovauti tiek šalies užsienio politikai, tiek partijai. Tik štai partija jau ne visai ta, kokią paveldėjo iš senelio. Kol kas prieš partinę valią pasišiaušė du konservatoriai, balsavę kitaip, nei jiems buvo nurodyta. Tačiau nuo mažo upelio prasideda upė, buvo dainuojama anūkėlio vaikystės laikais. Taip ir nuo dviejų narių galbūt prasidės skilimas šioje valdančiojoje partijoje.
Apie tą vidinę opoziciją buvo kalbama jau kuris laikas, kai kažkada nepilnamečių merginų priekabiavimu įtartas Mykolas Majauskas pareiškė už PVM viešajam maitinimui balsuosiąs kitaip, nei skelbia partinė direktyva. Tuojau pat pasigirdo kaltinimų, kad taip Seimo narys proteguoja restoranų verslą ir net keršija partijai už Europos Audito rūmuose nuplaukusį riebų postą, į kurį jis pretendavo. Deleguodama narį ten, kur byra gerokai dosnesnis atlygis, konservatorių partija pasirinko L. Andrikienę, kuri dar anais laikais, kai pradinukas Mykoliukas laižė gaidelį ant pagaliuko, su Gabrielio seneliu ir kitais patriarchais per žinomus istorinius įvykius nešiojo rąstą.
Mykolas Majauskas ne tik baugino neklausysiąs partijos balso, tačiau kartu su dar vienu sąrašiniu konservatoriumi, kurio pavardė, ko gero, nežinoma net daugeliui tos partijos narių, tokiu Klaipėdos teritorinės darbo biržos direktoriumi Mindaugu Skritulsku, dar ir pakėlė rankas už tą PVM įstatymą. Rezultatas, anot nosį nukabinusio Gabrieliaus Landsbergio, – daugiau kaip 60 mln. Eur skylė konservatoriškame biudžete.
Po balsavimo suirzęs anūkas net užsiminė, kad išsišokėlius Majauską ir Skritulską galimai reikės šalinti iš partijos. Tuo tarpu Mykolas Majauskas į partijos valdytojo emocijų protrūkius rimtai nežiūri. Jis „negirdi dalykinių argumentų, kodėl turėtų trauktis“ iš Biudžeto ir finansų komiteto pirmininko posto.
Bet ar partijos linijai prieštaraujantis, taigi – antipartinis balsavimas dėl PVM nėra tik pretekstas Landsbergiui ir jo aplinkai iš sunkiai riedančio partijos vežimo išstumti vieną ryškiausių dabartinių konservatorių? Šis partinis ginčas kažkuo net primena Stalino ir Trockio konfliktą sovietinėje Rusijoje. Vienas įtakingiausių bolševikų veikėjų Trockis, faktiškai surengęs Spalio perversmą, kad Leninui beliko tik atlėkti į Smolnį pakely pametus kepurę ir sušukti, jog „revoliucija, apie kurios būtinybę kalbėjo bolševikai, įvyko“, buvo pastumtas į šoną, kai po Lenino mirties kilo valdžios dalybos. Leninas matė Trockį savo įpėdiniu, tačiau Stalinui atrodė kitaip. Už tai, kad Spalio perversmo projektuotojas ir vykdytojas sudarė opozicinį bloką prieš Staliną ir jo politiką, Trockis buvo pašalintas iš partijos ir ištremtas į Kazachstaną, o paskui ir iš sovdepijos. Išmestas iš barščių, Trockis su šeima blaškėsi po Turkiją, Prancūziją, Norvegiją, kol atsidūrė Meksikoje. Čia jį ir pasivijo sustiprėjusio Stalino kerštas: slaptasis bolševikų agentas Ramonas Merkaderis ledo kirtikliu pralaužė garsaus bolševiko, Lenino bendražygio kaukolę.
Po antradienio viešojoje erdvėje pasigirdo įžvalgų, kad eilinio europarlamentaro vaidmuo Gabrieliaus Landsbergio nebedomina, reikia tvirtesnio sosto. Imta kalbėti, kad politikoje jaunas ir alkanas, taigi turintis gerus šansus kilti anūkas savo politiką formuoja galvodamas apie asmeninę ateitį Briuselyje. Sąlygos tam dėkingos. Senelio bendražygiai ar artimiausi ginklanešiai, tokie kaip Andrikienė, Juknevičienė, pagaliau Kubilius sėdi Briuselyje ir purena dirvą anūkėliui. Ten siųsti Majauską, kuris darbuosis sau, o ne rąsto nešiotojų klanui, gali tik politiškai neįžvalgus, taigi be ateities žmogus. Anūkas aiškiai rodo, kad jis turi aštrius dantis kabintis į karjerą, o partijoje sparnus skleidžiantis Majauskas šiuo atveju tampa pavojingu konkurentu Gabrieliui Landsbergiui. Pirmiausia tuo, kad verčia suabejoti anūko aureole ir jo sprendimų tvirtumu. Argi savo partijoje ir šalyje neturintis tvirto palaikymo politikas narsiai kapanosis per kur kas didesnes bangas?
Uogytė ant torto – faktas, kad balsuojant dėl interpeliacijos Gabrieliui Landsbergiui, Mykolas Majauskas vienintelis iš šios frakcijos balsavime nedalyvavo, kai kiti 49 konservatoriai choru palaikė anūką. Tad konservatorių „trockis“ tuo dar labiau atkreipė į save žvilgsnius. Prisimenant tikrojo Trockio liūdną ateitį, kirba klausimas: kada ir kas taps tuo merkaderiu, kurio rankomis anūkas pasiųs į politinę užmarštį Majauską?
Gintaras Bielskis
Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite lapkričio 25 d. laikraščio numeryje.
♥