„Gudrusis lapinas“

Senasis Širvintų bravoras (google maps, 2012).

Šiandien pasaulis pažymi Tarptautinę aludarių dieną, tačiau Širvintų rajone vargu ar kas tai prisimins. Netgi priklausydamas Aukštaitijos regionui, kuris Lietuvoje laikomas aludariu kraštu, mūsų rajonas „Alaus žemėlapyje“ – balta dėmė.

Nėra net kokių nors rimtesnių istorinių žinių apie pas mus gamintą alų, nors štai atskiri istoriniai šaltiniai, tarp jų ir Visuotinė lietuvių enciklopedija (vle.lt) mini, jog 1897 metais Širvintose buvo 3 sinagogos, 34 parduotuvės ir alaus darykla, kurioje jau sekančiais metais (1898-aisiais) buvo įrengta skerdykla.

Tik štai alus mėgėjai, kurie pažymės šią Tarptautinę aludarių dieną, turėtų suskubti šiandien nusipirkti alaus (kaip sakė Jonas Jablonskis, „alus gerti sveika“), nes sekmadienį tam turi tik pusdienį, iki 15 val.

Neseniai šalies visuomenė vėl buvo suerzinta naujų kovos su alkoholizmu planų. Dar prieš metus-kitus valdančiuosius pliekę dėl nepagrįstų suvaržymų, dabartiniai valdantieji konservatoriai ir jų bendrapročiai pareiškė, kad nemato priežasties švelninti galiojančią prekybos alkoholiu tvarką. Maža to, Seime registruotas Alkoholio kontrolės įstatymo pakeitimas, kuriuo konservatorius Linas Slušnys siūlo apskritai drausti alkoholio prekybą sekmadieniais. Jis akcentuoja, kad taip siekiama mažinti alkoholio prieinamumą ir spręsti savižudybių bei mirčių nuo alkoholio vartojimo problemas.

Suprasti Slušnį reikėtų taip: sekmadienį ne alaus bokalą pakėlęs, o poterius sukalbėjęs nenužudysi ir nenusižudysi.

Jam oponuojantis irgi konservatorius Sergejus Jovaiša ne toks kategoriškas. Tiksliau – gana liberalus. „Gudriuoju lapinu“ kažkada vadintas krepšininkas siūlo, kad alkoholio būtų galima įsigyti aštuonias valandas per parą – kasdien nuo vidurdienio iki 20 valandos. Pasak Sergejaus Jovaišos, trumpinant prekybos laiką pirmoje dienos pusėje, būtų galima pailginti prekybą sekmadieniais.

Šioje istorijoje juokas ima kai prisimeni, kad dar 2016 metais tas pats „gudrusis lapinas“ irgi siūlė prekiauti alkoholiu tik po vidurdienio nuo 12 iki 20 val., tačiau sekmadienį – vos tris valandas, nuo 12 iki 15 val.

Kaip puiku, kai išsitrauki iš stalčiaus praėjusią kadenciją atmestą siūlymą, pakeiti datą, kelis skaičiukus, ir vėl bandai prakišti kaip savo darbo Seime įrodymą. Gaunant mažiausiai po 2100 Eur į rankas per mėnesį gal ir normali darbo praktika..

Už tai ir pakelkim bokalus. Kad ir nealkoholinio alaus.

Gintaras Bielskis

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite liepos 16 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
5 (1 įvert.)
scroll to top