Viskas apie suportą: kas tai yra ir kodėl jis sugenda

Kiekvienas patyręs vairuotojas patiria visą spektrą neigiamų emocijų, kai sugenda stabdžių sistemos komponentas. Tiesą sakant, tai nėra keista. Priešingai, tai mažų mažiausiai reiškia, kad automobilis pačiu netinkamiausiu momentu gali elgtis neprognozuojamai. Pavyzdžiui, stabdžiai sugenda prieš šviesoforą ir atsitrenkia į priekyje važiuojantį automobilį. Labiausiai galite susidurti su ekstremalesnėmis situacijomis, keliančiomis pavojų jūsų ir kitų eismo dalyvių gyvybei. Todėl žinoti, kaip veikia stabdžių sistema ir kas gali sugesti, yra tiesiog būtina. Šiame straipsnyje aptarsime stabdžių suportą, jo paskirtį ir gedimus. 

Stabdžių suportas: kodėl jis svarbus ir kaip jis sukonstruotas?

Stūmoklis yra įtaisas su stūmokliais, kurie savo ruožtu yra visos stabdžių sistemos hidraulinio komponento dalis. Prie jo taip pat prijungtos stabdžių trinkelės. Kas nutinka, kai nuspaudžiate stabdžių pedalą? Tuo metu vyksta sudėtingas procesas, kurio metu specialus stabdžių skystis perduodamas stabdžių sistemos vamzdeliais (tuo metu juose yra slėgis). Šis savo ruožtu spaudžia trinkeles, todėl jos prispaudžiamos prie disko. Todėl suportas yra viena iš svarbiausių sistemos dalių, nes jis atsakingas už tinkamą automobilio stabdymą. Kalbant apie šio įrenginio sandarą, sunkumų suprasti neturėtų kilti net ir nepatyrusiam vairuotojui, nes joje nėra nieko itin sudėtingo. Tiesą sakant, suportų sudedamosios dalys beveik visada yra tos pačios, jos gali skirtis tik tvirtinimo prie stebulės, stabdžių trinkelių padėties ir skaičiaus kintamumu. Standartinį šios dalies komponentų rinkinį sudaro:

  • Korpusas, kuriame yra visi kiti komponentai. 
  • Cilindrai ir stūmokliai.
  • Stūmoklio kreipiančioji ir stūmoklio kreipiančiosios apsauga nuo dulkių taip pat yra korpuso centre.
  •  Šie stūmokliai turi specialius žiedus, kurie, savo ruožtu, yra su sandarikliais. 
  • Į komplektą taip pat įeina stabdžių trinkelės, pritvirtintos prie suporto. 
  • Į sistemą taip pat įeina stabdžių žarnos su jungtimis. 
  • Tinkamam komponento veikimui užtikrinti yra grįžtamosios spyruoklės. 
  • Galiausiai verta paminėti plūduriuojančius laikiklius, kurie yra absoliučiai kiekviename suportelyje.

Kokie yra šio komponento variantai rinkoje? Iš tikrųjų yra du variantai: fiksuotas suportas (stūmokliai yra abiejose disko pusėse) ir plaukiojantis suportas (stūmokliai yra tik vidinėje disko pusėje). Taip pat galima įsigyti galinį ir priekinį suportą. Verta paminėti, kad galinio suportas turi sudėtingesnę mechaninę struktūrą. Tai reiškia, kad jo tiesiog neįmanoma pastatyti į priekį, todėl verta tai turėti omenyje. 

Pagrindiniai sugedusių suportų požymiai ir simptomai

Būtinai atkreipkite dėmesį į šiuos simptomus, kad išvengtumėte bėdų.  Juk stabdžių gedimas yra dažna avarijų priežastis. Pagrindiniai sugedusių stabdžių suportų požymiai:

  • Vairo traukimas į šoną, į kairę arba į dešinę;
  • Važiuojant vienas ratas įkaista labiau nei kiti;
  • Per minkštas stabdžių pedalas;
  • Rankinis stabdys nelaiko;
  • Stuksenimas važiuojant nelygiu keliu. Stuksenimas išnyksta stabdant;
  • Stabdžiai lėtai reaguoja nuspaudus stabdžių pedalą;
  • Padidėja automobilio stabdymo kelias, todėl padidėja avarijos rizika.

Jei pastebėjote šiuos simptomus savo automobilyje, įsitikinkite, kad jūsų automobilis buvo patikrintas patikimame autoservise ir diagnozuotas. 

Kurie suportai dažniau lūžta – priekiniai ar galiniai?

Pradėkite nuo savo vairavimo įpročių analizės. Juk nuo to, kaip agresyviai ar, atvirkščiai, sklandžiai vairuojate automobilį, priklauso, kuris iš prietaisų jūsų automobilyje susidėvės greičiau ir jį reikės visiškai pakeisti.

Priekiniai stabdžių suportai labiau apkraunami, nes priekiniai stabdžiai veikia dažniau nei galiniai. Apskritai automobiliuose staigiai nuspaudus stabdžių pedalą stabdžių skysčio tiekimas į galinę ašį nutraukiamas, kad automobilis neslystų. Taigi, jei vairuojate agresyviai ir dažnai staigiai stabdote, bent jau – reguliariai tikrinkite priekinių mechanizmų būklę, o geriausia – važiuokite tolygiai ir ramiai, neatsargiai kelyje. Kuo ramiau vairuosite, tuo toliau nuvažiuosite.

Kas ir kodėl gali sugesti?

Deja, laikas negaili laiko. Įskaitant automobilio komponentus. Ypač tuos, kuriuos veikia didelis slėgis. Tačiau gedimai gali atsirasti ir dėl netinkamo tam tikro komponento naudojimo. Šiandien trumpai aptarsime dažniausiai pasitaikančius suportų gedimus ir jų priežastis.

  1. Pirmasis sąraše – stabdžių skysčio nuotėkis. Visada galioja taisyklė: „Jei bet kurioje transporto priemonės sistemoje yra skysčio, anksčiau ar vėliau atsiras nuotėkis“. Ir tai, deja, neišvengiama. Deja, šiuo atveju „viso blogio šaknis“ yra guma (kuri nėra ilgaamžė medžiaga), iš kurios pagamintos kaladėlės ir žarnelės. Ji linkusi suminkštėti ir išdžiūti. Kaip pastebėti nežymius nuotėkius ir neišplėsti problemos visame pasaulyje? Tai gana paprasta: reguliariai tikrinkite įrenginį, ar nėra nuotėkio ir rūko. Ką daryti pastebėjus nuotėkį? Nuvežkite automobilį į autoservisą, kuris atliks specializuotą diagnostiką ir pakeis sugedusias dalis. 
  2. Antroje vietoje yra korozija ir stūmoklio pleišėjimas. Kas sukelia šias problemas? Po dulkių siurbliu patekusi drėgmė. Korozija ilgainiui suardo stūmoklį, kuris, problemai progresuojant, tampa vis mažiau judrus. Ką tai reiškia? Automobilis pradeda judėti, nes vienas iš ratų nesustoja. Be to, netolygiai dėvisi trinkelės ir diskai. Vėlgi, kaip ir ankstesniu atveju, norint išsaugoti detalę (šiuo atveju stūmoklį), būtina reguliariai tikrinti sandariklius ir laiku pašalinti visus nesandarumus. 

Galiausiai verta prisiminti, kad suportas yra gana tvirta detalė, nes ji pagaminta iš gana kietų metalų (pvz., ketaus) ir reikia įdėti daug pastangų, kad ji „numirtų“. Tačiau verta prisiminti, kad ši detalė nemėgsta rūdžių ir stiprių smūgių. Būtent tai jį išves iš rikiuotės.

Kas yra automobilio stabdžių suportas – topautodalys.lt

Kokie yra stabdžių suportų gedimai – aketa.lt

 

 

 
Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top