Privaloma literatūra: kaip paskatinti vaikus skaityti?

Lietuvių kalbos pamokos mokykloje yra puiki proga susipažinti su svarbiausiais lietuvių ir užsienio autorių literatūros darbais. Nors dažnai pasigirsta kritikos dėl konkrečių kūrinių įtraukimo į bendrojo ugdymo programą, pažintis su literatūros klasika jauniems žmonėms gali būti labai naudinga. Mokytojų rekomenduojamos knygos ir lietuvių autorių kūriniai gali padėti geriau suprasti praėjusių laikmečių kultūrą ir politinę situaciją, padėti vaikams susitapatinti su lietuvybės puoselėjimo idėjomis.

Tiek lietuvių, tiek užsienio autorių kūriniai turi bendrų bruožų ir universalių naudingų savybių – padeda suformuoti tvirtą vertybinį pamatą, ugdo empatiją, plečia akiratį. Deja, privalomas skaitinių sąrašas vaikams dažniausiai palieka slogius prisiminimus. Ką daryti, kad taip nenutiktų? Siūlome keletą patarimų, kuri padės paskatinti vaikus skaityti mokykloje rekomenduojamą literatūrą.

Padėkite suvokti naudą ir prasmę

Jei norite, kad vaikas noriai skaitytų mokytojų rekomenduojamą literatūrą, padėkite jam suvokti šių knygų reikšmę ir prasmę. Pirmoji mokinio reakcija gali būti pareiškimas – tai nuobodu. Paaiškinkite vaikui, kad knygos į privalomosios literatūros sąrašus pakliūna ne be reikalo. Šie kūriniai padeda suvokti svarbius kultūrinius reiškinius ir prisideda prie geresnių mokymosi rezultatų kitose srityse. Mokyklose rekomenduojama literatūra taip pat gali padėti surasti atsakymus į jauniems žmonėms kylančius filosofinius klausimus, suteikti emocinę paramą sunkiose situacijose. Kai kurie kūriniai, kuriuos šiandien skaityti sunku, gali išlikti atmintyje kaip svarbūs atsiminimai ir nuolatiniai gyvenimo palydovai sprendžiant sudėtingus moralinius klausimus.

Padėkite planuoti laiką

Dažna priežastis, kodėl vaikai ir paaugliai nenoriai skaito, ypač mokykloje rekomenduojamą literatūrą, yra laiko trūkumas. Šalia namų darbų, pasiruošimų atsiskaitymams ir pareigų namuose, vaikai dažnai lanko ir bent keletą papildomų užsiėmimų. Pasidomėkite kaip atrodo vaiko diena ir įsitikinkite, kad užtenka laiko ne tik pareigoms, bet ir poilsiui. Jei vaiko darbotvarkė neperkrauta ir subalansuota, tikimybė, kad liks laiko ir naudingai literatūrai rašo kur kas didesnė.

Kurkite skaitymą skatinančią aplinką

Svarbu ne tik surasti laiko, bet ir sukurti skaitymą skatinančią aplinkai namuose. Patys skaitykite ir pakvieskite vaiką prisijungti, organizuokite pokalbius apie šeimos narių perskaitytas knygas. Prisiminkite, ką patys mąstėte skaitydami žymius klasikos kūrinius ir pasidalinkite tuo su vaikais. Skaitymą paskatinti gali ne tik šeimos tradicijos bet ir jaukaus kampelio namuose šiai veiklai sukūrimas. Sukūrę ramią ir gražią erdvę tik skaitymui lengviau įtrauksite vaiką į šią veiklą.

Ribokite laiką prie ekranų

Ekranai – stiprūs skaitymo konkurentai. Stebėkite kiek laiko vaikas praleidžia prie kompiuterio ar telefono ekrano. Rekomenduotina riboti vaikų prie ekrano praleidžiamą laiką. Tai svarbu ne tik skaitymo ir mokymosi rezultatų atžvilgiu. Nesaikingai prie ekranų leidžiamas laikas gali turėti neigiamos įtakos vaiko smegenų vystymuisi, emocijų kontroliavimo ir bendravimo gebėjimams. Mokyklinio amžiaus vaikai prie kompiuterio ar telefono turėtų praleisti ne daugiau kaip dvi valandas per dieną (neįskaitant namų darbams skiriamo laiko). Skaitymas, tuo tarpu, gali tapti puikia laisvalaikio alternatyva ir naudingu poilsiu tarp skaitmeninių pramogų.

Sukurkite apdovanojimų sistemą

Atidi pažintis su mokykloje rekomenduojamu knygų sąrašu, greičiausiai, bus apdovanota gerais pažymiais. Tačiau, jei norite vaiką motyvuoti ir pasistengti paskatinti dar labiau, sugalvokite nuosavą apdovanojimų sistemą. Galbūt per vasarą ar ištisus metus įveiktas knygų sąrašas galėtų virsti trokštama dovana arba bendra šeimos pramoga. Aptarkite su vaiku, kad jį motyvuotų labiausiai. Papildomai į savo šeimos ar namų sąrašą galite įtraukti savo pačių vaikystėje mėgtų knygų ar šiuolaikinės populiarios vaikų ir paauglių literatūros – tam, kad vaikas susipažintų su ne tik naudingais, bet ir smagiais kūriniais, kurie, galbūt, įkvėptų meilę skaitymui.

Moksleiviams rekomenduojamos knygos yra labai svarbios jų raidai ir išsilavinimui. Pagirtina, jei stengiatės vaiką motyvuoti ir kuo labiau įtraukti į mokytojų siūlomų kūrinių skaitymą. Tikimės, kad skaitymas jūsų namuose taps ne tik naudinga, bet ir įprasta bei malonia pramoga.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top