PRICER.LT rugsėjo kainų palyginimas: du krepšeliai – dvi kryptys. kodėl vienas brangsta, o kitas pinga ir kaip taupyti tokiu atveju?

Finansų ekspertai su valdžios atstovais vis skelbia apie mažėjančią infliaciją, tačiau pirkėjai nieko ypatingo nepastebi ir vis dar mato brangimą. Reikalas tas, kad kainos mažėja defliacijos metu, o pas mus vis dar infliacija – na ir kas, kad mažėjanti, o jeigu žiūrėti 3 metų retrospektyvoje, tai maisto kainos sukilo ir iš esmės bando išlikti tame pačiame lygyje, ką patvirtina ir 3 metų Valstybės Statistikos Agentūros duomenys.

Tačiau ne viskas taip blogai – kai kurios prekės iš tiesų pinga ir jos daugumoje atvejų yra pigiausių prekių krepšelyje, tuo tarpu, kai žinomų prekių ženklų krepšelis vis dar bando augti. Kodėl taip vyksta pasiaiškinsime vėliau, o dabar apie Pricer.LT krepšelių kainų pasikeitimus.

2023 metų rugsėjo Pricer.LT fiksuojamo vidutinio pigiausių maisto produktų krepšelio kainų analizė rodo, kad pigiausių maisto produktų vidutinis krepšelis Lietuvos parduotuvėse palyginus su 2023 rugpjūčio mėnesiu pigo – 1,95 Eur (- 2,7 proc.), ir buvo – 4,14 Eur (- 5,7 proc.) pigesnis, nei praeitų metų rugsėjo mėnesį. Taigi Pricer.LT stebimas pigiausių maisto prekių krepšelio defliacija jau vyksta antrą mėnesį. Nors tai vis dar yra 13,09 Eur arba 23,4 proc. brangiau negu prieš 2 metus.

2023 metų rugsėjo mėnesio Pricer.lt pigiausių maisto prekių krepšelio kainų reitingas

Tinklų elgesys, lėmęs bendrą krepšelio mažėjimą, jei praeitą mėnesį kainas mažinę tinklai kiek pristabdė kainų mažinimą ar net bandė kiek pakelti kainas, bet praeitą mėnesį kainų nemažinę tinklai prabudo ir numetė kainas. Bet tai tinklų reitingų stipriai nepakeitė – Maxima didina krepšelio kainą + 1,22 Eur ir lieka pirmoje vietoje. Lidl mažina krepšelio kainą – 3,54 Eur ir lieka antroje vietoje. e-Rimi mažina kainas – 0,75 Eur ir kyla į trečią vietą. Rimi mažina kainą – 0,50 Eur, kyla į ketvirtą vietą. Barbora didina kainas + 4,2 Eur ir krenta į penktą vietą. Norfa mažina krepšelio kainą – 0,65 Eur ir lieka šeštoje vietoje. IKI mažina krepšelio kainą – 6,64 Eur ir lieka septintoje vietoje. Last Mile (IKI internetinė parduotuvė) mažina kainas – 8,92 Eur ir lieka aštuntoje vietoje. Skirtumas tarp pigiausio (Maxima) ir brangiausio (IKI internetinė parduotuvė) krepšelio yra 18,49 Eur (30,7 proc.).

Populiarių ir gerai žinomų Pricer.lt produktų vidutinio krepšelio kainų 2023 rugsėjo mėnesio analizė rodo, kad lyginant su 2023 rugpjūčio mėnesiu kainos kyla + 1,22 Eur (+ 2,1proc.), 2023 rugsėjo mėnesio žinomų produktų vidutinio krepšelio kaina buvo + 1,12 Eur (+ 1,9proc.) didesnė už 2022 rugsėjo mėnesio krepšelį. Matome, kad žinomi prekių ženklai toliau bando kelti kainas, kad likti aukštame lygmenyje.

2023 metų rugsėjo mėnesio Pricer.lt žinomų prekių ženklų krepšelio kainų reitingas Norfa didina kainas + 3,88 Eur ir lieka į pirmoje vietoje. E-Rimi didina krepšelio kainą + 3,68 Eur, lieka antroje vietoje. Maxima kainą didina + 0,76 Eur ir kyla į trečią vietą. IKI mažina kainą – 2,36 EUR ir kyla į ketvirtą vietą. Rimi didina kainą + 4,32 Eur ir krenta į penktą reitingo vietą. Last Mile (IKI elektroninė parduotuvė) mažina kainą – 2,02 Eur, ir kyla į šeštą vietą. Barbora didina kainas + 0,26 Eur ir krenta į septintą vietą. Skirtumas tarp pigiausio (Norfa) ir brangiausio (Barbora.lt) žinomų prekių ženklų krepšelių – 4,61 Eur (8,1 procentai). Labai mažas skirtumas tarp krepšelių – matomai žinomų prekių ženklų atstovai bando suvienodinti ir maksimizuoti kainas prekybos tinkluose.

Prekės

Iš Pricer.LT stebimų 52 prekių kainų brango 24 prekės, pigo 28. Iš viso reikšmingai (10 procentų ir daugiau) brangsta 12 prekių iš 52 stebimų. Labiausiai brangusios prekės – Lipton arbata, cukrus, kiaušiniai, virta dešra, batonas, alus.

Juodoji arbata „LIPTON YELLOW LABEL TEA“ brango 41.6%, „PANEVĖŽIO PLIUS“ cukrus, – 29.7%, vištų kiaušiniai (M dydžio) – 29.2%, pigiausia virta dešra, kiaulienos ir (arba) jautienos, aukšč. rūšies – 26.0%, pigiausias batonas – 25.4%, raikytas SUMUŠTINIŲ batonas „Vilniaus duona“ – 22.8%, virta SAMSONO DAKTARIŠKA dešra, aukščiausios rūšies – 21.2%, pigiausias lietuviškas šviesus alus ~5% be užst. – 20.3%, pigiausia karštai rūkyta kiaulienos nugarinė be kaulo, I rūšis – 16.9%, malta kiauliena, 30% rieb. – 14.9%, juodasis šokoladas „KARŪNA“, 43% kakavos – 14.7%, klasikinė mažai sūdyta silkių filė ZIGMAS aliejuje – 12.2% ir t. t.

Pigo 28 prekės, reikšmingai (daugiau nei 10%) – 18: saulėgrąžų aliejus, malta kava, pigiausias jogurtas, bananai, bulvės, pigiausias pienas, pigiausia juoda duona, pigiausi pomidorai, pigiausias sviestas. Pavyzdžiui, pigiausias saulėgrąžų aliejus (1 l) pigo 45.5%, pigiausia malta skrudinta kava – 30.2%, saulėgrąžų aliejus NATURA – 28.0%, pigiausias jogurtas, 2% rieb. – 24.8%, bananai – 21.2%, bulvės (1 kg) – 20.5% ir t. t..

Kiauliena

Kiaulienos kaina auga 7,3 proc. lyginant su praeitais metais. Kaina artėja prie praeitų metų lygio – tai reiškia bus daugiau akcijų, stabilizuosis gaminių kainų augimas.

Vištiena

Vištienos kainos jau mažesnės nei praeitais metais – 0,7 procentais. Vištiena jau galima tikrai sakyti, kad susilygino su praeitais metais, bet didesnio pigimo dar nėra. Vištienos kainos mažėjimą gali paskatinti nebent toliau krintanti kiaulienos kaina.

Pienas ir pieno produktai

Pieno supirkimo kaina Lietuvoje viena iš žemiausių, labai didelio staigaus pigimo kol kas nematome, bet su kiekvienu tyrimu vis daugiau pieno produktų apatinėje PricerLT kainų tyrimo dalyje. 2022 metų lygis yra pramuštas ir panašu, kad žaliava artėja prie 2021 metų lygio. Kaip tai atsilieps kainose – parodys artimiausi mėnesiai.

Kas bus artimiausiu metu? Kodėl toliau brangsta žinomos prekės

Visų pirma apie tai, kodėl pinga Pricer.LT pigiausių prekių krepšelis. Čia yra trys pagrindinės dedamosios – pigiausios prekės neturi savyje didelės prekių ženklų pridėtos vertės, jos yra tampriau susijusios su žaliavomis, o žaliavos pinga, Pricer.LT pigiausių prekių krepšelis ko gero labiausiai žinomas prekių sąrašas Lietuvoje ir tinklai čia stipriai konkuruoja dėl kainos.

Žinomi prekių ženklai yra kitokie. Gamintojas ir tarpininkas matomai yra linkęs nustatyti vienodą ar panašią kainą Lietuvoje, todėl konkurencija tarp tinklų mažesnė – skirtumas tarp pigiausio ir brangiausio tinklo Pricer.LT žinomų prekių ženklų krepšelių viso labo 8 procentai. Taigi konkurencijos nebuvimas, bei noras maksimaliai uždirbti kelia šių prekių kainas. O rezultate gaunamas absurdas, kai tos pašios prekės Norvegijoje, Vokietijoje žymiai brangesnės, nei Lietuvoje, ką Pricer.LT kasdien fiksuoja.

Kokia išeitis – mažinti labiausiai vartotojus skriaudžiančių prekių ženklų pirkimą. Tai tikrai įmanoma misija, nes alternatyvų tikrai pakanka.

Portalas www.pricer.lt kainas užfiksavo rugsėjo 26 dieną Lietuvos prekybos centruose „Maxima“, „Iki“, „Norfa“, „Rimi“, „Lidl“, Lietuvos internetinėse parduotuvėse „Barbora“ ir “Rimi.lt”. Daugiau informacijos apie Pricer pigiausių prekių krepšelį ir Pricer žinomų prekinių ženklų krepšelį rasite www.pricer.lt

Pagal Pricer.lt inf.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top