Pricer.lt rugpjūčio kainų palyginimas: kainos mažesnės nei praeitais metais – kaip tai pajausime mes ir ekonomika?

Laukais ateina ruduo. Lyg ir temperatūra nesikeičia, bet visi supranta – jau ne vasara ir tuoj pradės šalti – paukščiai išskrenda ir žmonės pradeda suprasti, kad pinigai tuoj pradės skristi mokykloms, šildymams ir kitiems rudens sezono malonumams. Taip ir mūsų tiriamos prekių kainos – lyg ir beveik tokios pačios, kaip mėnesį atgal, bet kažkas jau kitaip. O kas ir kaip kitaip tuojau panagrinėsime.

2023 metų rugpjūčio Pricer.LT fiksuojamo vidutinio pigiausių maisto produktų krepšelio kainų analizė rodo, kad pigiausių maisto produktų vidutinis krepšelis Lietuvos parduotuvėse palyginus su 2023 liepos mėnesiu brango + 0,13 Eur (+ 0,2 proc.) ir buvo – 0,19 Eur ( – 0,3 proc.) pigesnis, nei praeitų metų rugpjūčio mėnesį. Galime jau skelbti Pricer.LT stebimo pigiausių maisto prekių krepšelio defliaciją. Nors tai yra 16,63 Eur (30,6 proc.) brangiau negu prieš 2 metus – tai gyventojai katučių dėl tokios defliacijos stipriai neplos.

2023 metų rugpjūčio mėnesio Pricer.lt pigiausių maisto prekių krepšelio kainų reitingas

Tinklų elgesys rugpjūčio mėnesį buvo įvairus – jeigu Maxima, Lidl, Barbora karpė savo pigiausių prekių krepšelio kainas ir jų krepšelio kaina grįžo į 2022 pavasario lygį, tai Rimi, Norfa su IKI „išėjo atostogų“ – manome, kad tokios „kainų atostogos“ šiems tinklams atsilieps per apyvartą. Maxima mažina krepšelio kainą – 5,85 Eur ir lieka pirmoje vietoje. Lidl mažina krepšelio kainą – 2,99 Eur ir kyla į antrą vietą. Barbora mažina kainas – 7,17 Eur ir kyla į trečią vietą. e-Rimi didina kainas + 0,30 Eur ir krenta į ketvirtą vietą. Rimi didina kainą + 0,03 Eur, krenta į penktą vietą. Norfa didina krepšelio kainą + 4,17 Eur ir krenta į šeštą vietą. IKI didina krepšelio kainą + 5,95 Eur ir lieka septintoje vietoje. Last Mile (IKI internetinė parduotuvė) didina kainas + 6,59 Eur ir lieka aštuntoje vietoje. Skirtumas tarp pigiausio (Maxima) ir brangiausio (IKI internetinė parduotuvė) krepšelio yra 28,63 Eur (48,4 procento).

Populiarių ir gerai žinomų Pricer.lt produktų vidutinio krepšelio kainų 2023 rugpjūčio mėnesio analizė rodo, kad lyginant su 2023 liepos mėnesiu kainos krenta – 0,60 Eur ( – 1 proc.), 2023 rugpjūčio mėnesio žinomų produktų vidutinio krepšelio kaina buvo + 0,87 Eur ( + 1,5 proc.) didesnė už 2022 rugpjūčio mėnesio krepšelį. Vėl galime kalbėti apie metinių kainų stabilizaciją, tačiau, palyginus su 2021 rugpjūčio kainomis – skirtumas yra + 17,41 Eur ( + 42 proc.) brangiau.

2023 metų rugpjūčio mėnesio Pricer.lt žinomų prekių ženklų krepšelio kainų reitingas

Norfa mažina kainas – 1,38 Eur ir lieka į pirmoje vietoje. E-Rimi mažina krepšelio kainą – 3,36 Eur, lieka antroje vietoje. Rimi mažina kainą – 3,60 Eur ir kyla į trečią reitingo vietą. Maxima kainą mažina – 0,36 Eur ir krenta į ketvirtą vietą. Barbora mažina kainas – 1,06 Eur ir atsistoja penktoje vietoje. Last Mile (IKI elektroninė parduotuvė) didina kainą + 3,04 Eur, IKI didina kainą + 2,54 Eur ir krenta dalintis šeštą ir septintą vietas. Skirtumas tarp pigiausio (Norfa) ir brangiausio (IKI bei LastMile (IKI elektroninė parduotuvė)) žinomų prekių ženklų krepšelių – 9,85 Eur (18,5 procento).

Prekės

Iš Pricer.LT stebimų 52 prekių kainų brango 26 prekės, pigo 26.
Iš viso reikšmingai (10 procentų ir daugiau) brangsta 15 prekių iš 52 stebimų. Labiausiai brangusios prekės – virta dešra, Lipton arbata, pigiausias batonas, cukrus, pomidorų sultys, karštai rūkyta nugarinė, kiaušiniai, šokoladas.

Kiauliena

Kiaulienos kaina auga 12,5 proc. lyginant su praeitais metais. Tai yra kiek mažiau nei vasaros metu, tačiau nepakankamai, kad mažėtų kainų lygis, tik matysime daugiau akcijų.

Vištiena

Vištienos kainos jau mažesnės nei praeitais metais -1,4 procentais. Matomai kainas veikia pradedantis trauktis viešasis maitinimas, labai atsigavęs po pandemijos, bet dabar kilimo ciklas baigėsi ir maitinimosi verslas pradės vėsti. Kas įdomu, tai kad Lietuvos vištienos rinkos koncentratoriai pradėjo pateikiamą Europos komisijai informaciją žymėti kaip konfidencialią – ką gi – orientuosimės į lenkiškąsias kainas.

Pienas ir pieno produktai

Tai galime save „pasisiveikinti“ vėl turime pigiausiai superkamą pieną ES, bet ne pigiausius (nors pingančius) pieno produktus. Turbūt įdomiausia, kad kaimynai lenkai pieną superka už 42,74 Eur / 100 kg, o mes – 33,32 Eur / 100 kg – tai yra Lenkijoje superkama 28 proc. brangiau, bet jų produkcija net Lietuvoje 20-30 procentų pigesnė – ekonominė anomalija ne kitaip.

Kas bus artimiausiu metu? Tas saldus žodis defliacija

Pridedam lentelę su maisto mažmeninės prekybos pardavimais faktinėmis kainomis. Liepa ten vis dar auga, bet ne tvirtai ir užtikrintai – apyvarta nuo gegužės mėnesio stabili, sezonas nebuvo labai sėkmingas. Tai iš dalies ir paaiškina „kainų mažinimo vajų“ – apyvartos augimas, palyginus su praeitais metais, kas mėnesį stipriai mažėja ir panašu, kad rugpjūčio ir rugsėjo mėnesiais taps lygus 0, o ruduo kai kuriems tinklams duos ir mažesnes, nei praeitais metais faktines apyvartas.

Defliacija, kainų mažėjimas žemiau praeitų metų lygio sukels nemažai problemų. Oi, kas čia ta prekyba, pasakysite. Ogi nieko. Pradėsim nuo valstybės – Didmeninė ir mažmeninė prekyba; variklinių transporto priemonių ir motociklų remontas generuoja apie 35 procentus sumokamų juridinių asmenų mokesčių. Taigi jau aišku, kad antrą pusmetį, jei defliacija įsibėgės – mokesčių bus surinkta mažiau nei praeitais metais – taigi visas optimistinis biudžetas pakimba ant plauko (o kur dar gamybos, nekilnojamo turto, transporto sektorių prasėdimas).

Kitoms įmonėms – didelė dalis Lietuvos ekonomikos sukasi aplink prekybą – taigi, jei gaunamos nuomos pajamos pririštos prie mažmenininkų apyvartos – ruoškitės mažesniems pinigu kiekiams, jei teikiate paslaugas – laukite klausimų apie tarifų mažinimo, nes dėl mažėjančios apyvartos mažėjančio pelno prekybininkai Jums tikrai neatiduos, jeigu tiekiate prekes – pasiruoškite klausimams apie kainų mažinimą ir čia jau pasakos apie brangią elektrą, kurą, darbuotojus, karą tikrai nepadės – arba mažinsit, arba eisit ieškoti kitų pardavimų kanalų.

Darbuotojams. Smagiausiai bus vadybininkams su prie rezultatų pririšta alga – smagus periodas, kai apyvartą didinot keldami kainas, bet neaugindami perspektyvių rinkų, klientų, baigėsi – dabar gal ir parduosit tą patį kiekį, teisingai atsakę į prekybininkų klausimus, tačiau pinigų bus mažiau. Įsivaizduojam, kaip bus lakstoma ir aiškinama vadovybei, kad kiekiai, tonažas tas pats ir Jūs nekalti, kad kainos krenta, o atsakymas bus, kad atlyginimai mokami pinigais – todėl norit daugiau pinigų, tai ir parduokit daugiau pinigais, nes algas gaunat ne kilogramais, o eurais.

Nusimato tikrai smagus, nenuobodus ruduo, žiema ir pavasaris.

Portalas www.pricer.lt kainas užfiksavo rugpjūčio 23 dieną Lietuvos prekybos centruose „Maxima“, „Iki“, „Norfa“, „Rimi“, „Lidl“, Lietuvos internetinėse parduotuvėse „Barbora“ ir “Rimi.lt”. Daugiau informacijos apie Pricer pigiausių prekių krepšelį ir Pricer žinomų prekinių ženklų krepšelį rasite www.pricer.lt

Papildoma informacija:

Išsami informacija apie visą atliktą kainų tyrimą ir kainų tyrimo metodologiją pateikiama čia

Pricer.lt inf.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top