
Nepageidaujamų plaukų šalinimo metodai sparčiai ištobulėjo, lyginant su pačiais pirmaisiais bandymais senovėje. Šiuo metu pats populiariausias būdas – plaukų šalinimas lazeriu. Jis leidžia labai ilgam laikui atsikratyti nereikalingų plaukų. Specialaus lazerio veikimo principas gana paprastas: koncentruotos šviesos bangų spinduliai giliai įsiskverbia į odą ir plaukų folikulus. Odoje esantis pigmentas tą šviesą sugeria, todėl išnaikina plaukus.
Plaukų šalinimas lazeriu šiais laikais yra gana nebrangi ir lengvai pasiekiama procedūra kiekvienam, ko tikrai dar nebūtų galima pasakyti apie praėjusį dešimtmetį. Tikriausiai smalsu, kaip apskritai atsirado plaukų šalinimo lazeriu technologija?
Plaukų šalinimo priemonės: istorija trumpai
Plaukų šalinimas lazeriu – pati naujausia pažanga grožio industrijoje, kuri bėgant metams ir tobulėjant technologijoms, taip pat labai stipriai patobulėjo. Jeigu pažvelgsime į senąsias civilizacijas, tai verta pastebėti, kad, kol technologijos dar nebuvo išsivysčiusios, žmonėms tikrai netrūko išradingumo. Moterys visais laikais siekė grožio ir mėgo save prisižiūrėti.

Štai senovės Egipte buvo praktikuojamas plaukų šalinimas bičių vaško ar cukraus masės depiliacijomis. Žmonės pasigamindavo ir įvairių įdomių dirbinių, pavyzdžiui, pincetus iš jūros kriauklių ar pemzos akmenis. Romos imperijos laikais vyrai ir moterys gaminosi plaukų skustuvus iš titnago.
1760 metais Prancūzijoje buvo išrastas pirmasis vyriškas plaukų skustuvas. Jį naudodavo ir kai kurios moterys. 1800 metais buvo išrastas plaukų šalinimo kremas. Šiuo laikotarpiu atsirado ir šiuolaikinis vyriškas skustuvas ir tik 1915 metais kompanija Gillette rinkai pristatė pirmąjį skustuvą, skirtą specialiai moterims. Vėlesniais dešimtmečiais vis labiau didėjo plaukų šalinimo poreikis, todėl atsirado ir dar daugiau priemonių: elektriniai skustuvai, depiliacijos vaško juostelėmis ir elektrolizė.
Plaukų šalinimas lazeriu: pažanga skirtingais dešimtmečiais
1960 metai
JAV fizikas Teodoras H. Meimenas sukūrė pirmąjį plaukų šalinimo lazeriu metodą. Buvo įrodyta, kad lazeris veiksmingai sumažino plaukų augimą, tačiau nepavyko išvengti ir skaudžių pasekmių – odos pažeidimų ir nudegimų. Šią techniką dar reikėjo kaip reikiant patobulinti.
1964 metais JAV maisto ir vaistų administracija (FDA) patvirtino naują YAG lazerį, skirtą plaukų šalinimui, bet, kaip bebūtų gaila, jis taip pat vis dar nedavė jokių ilgalaikių rezultatų.
1970 metai
Tolesni plaukų šalinimo lazeriu bandymai įvyko aštuntajame dešimtmetyje, kai buvo sukurtas aleksandrito lazeris. Veikimo principas buvo išties novatoriškas: lazerio spinduliai sklido per aleksandrito kristalą, dėl ko žmonėms po tokios procedūros ženkliai sumažėjo plaukų augimas.

Šis metodas jau buvo žymiai saugesnis, lyginant su senesniais – 1960 metų – lazeriais, tačiau prietaisas vis tiek neskleidė pakankamai šilumos, kad būtų įmanoma visam laikui sustabdyti plaukų augimą.
1990 metai
Po daugelio metų daktarui Richardui R. Andersonui ir jo komandos narei daktarei Melanei Grossman iš Harvardo medicinos mokyklos buvo pasiūlyta plačiau patyrinėti plaukų šalinimo lazeriu metodą. Gydytojai pradėjo nuo plaukų šalinimo lazeriu šunims, o 1994 metais jau buvo paskelbti pirmieji dokumentai apie plaukų šalinimą lazeriu žmonėms.
Komanda sukūrė prietaisą su koncentruotos šviesos spinduliu, kuris per odą keliauja tiesiai į plauko folikulą. Šviesa pažeisdavo folikulą ir taip sustabdydavo plaukų augimą. Procesas buvo gana panašus į ankstesnius bandymus su lazeriais, tačiau R. R. Andersonas ir M. Grossman sugebėjo patobulinti ne tik pačio lazerio intensyvumą, bet ir procedūros trukmę. 1997 metais FDA patvirtino šį metodą.
Šių dienų pasiekimai
Šiais laikais plaukų šalinimas lazeriu – įprasta higienos bei grožio rutina daugeliui. Vis daugiau žmonių renkasi būtent šį metodą dėl patogumo ir prieinamumo – praktiškai kiekviena estetinės medicinos klinika gali pasiūlyti plaukų šalinimo lazeriu paslaugas.

Labai ženkliai patobulėjo ir patys lazeriai. Dabar galima rinktis: aleksandrito, diodinį, IPL ar Nd:YAG lazerius. Pastaraisiais metais buvo tobulinami ne tik lazeriai, bet ir sutelktas didelis dėmesys klientų komfortui. Dabar jau galima rinktis plaukų šalinimą lazeriu be skausmo, nes procedūros metu gali būti naudojami specialūs vėsinantys geliai.
Pačios procedūros taip pat jau greitesnės. O ir prieinamumas puikus, kaip niekada – kadangi rinkoje yra ne vienos rūšies lazeris, tai atsikratyti plaukų gali praktiškai bet kokį gymį ar plaukų spalvą turintys asmenys.