Gana ilgai organizacijos didžiausią dėmesį skyrė teigiamai klientų patirčiai kaip pagrindiniam verslo sėkmės varikliui. Tačiau nuolat auganti konkurencija darbo rinkoje situaciją pakeitė iš esmės. Būtent darbuotojai tapo svarbiausiu organizacijų prioritetu, o personalo skyriai sutelkė dėmesį į organizacijos geresnio mikroklimato kūrimą. Remiantis „The Economist Intelligence Unit“ 2018 m. atliktu tyrimu, net 81 % kompanijų teigia, kad darbuotojų patirtis yra viena iš svarbiausių temų. Kodėl tiek daug organizacijų investuoja į darbuotojų patirties iniciatyvas ir kokią naudą moderniai įmonei duoda teigiama darbuotojų patirtis?
Kas yra darbuotojo patirtis?
Darbuotojo patirtis (angl. Employee Experience (EX)) apima viską, su kuo darbuotojas susiduria organizacijoje, pradedant susidomėjimu laisva darbo vieta ir baigiant jo išėjimu iš darbo. Tai apima:
- personalo atrankos procesą;
- darbo pokalbius;
- įtraukimą į darbą;
- tobulėjimą;
- kasdienių užduočių atlikimą;
- darbo įrankių naudojimą;
- pasitraukimą iš organizacijos.
Kad įmonė įsisavintų darbuotojų patirties valdymą, svarbu klausytis žmonių kiekviename organizacijos gyvavimo ciklo etape. Darbuotojų patirtis yra verslo veiklos pagrindas, nes siekiant išlaikyti aukštą klientų aptarnavimo lygį, tobulinti produktus ir sukurti stiprų bei gerbiamą prekės ženklą, būtina darbuotojų pagalba. Negana to, teigiama ar neigiama darbuotojo patirtis turės įtakos jo galutiniam rezultatui ir produktyvumui.
Pasak knygų apie lyderystę autoriaus, pranešėjo ir futuristo Jacobo Morgano, darbuotojų patirtis susideda iš trijų komponentų:
- kultūros, kuri nustato, kaip darbuotojai jaučiasi organizacijoje. Tai apima organizacinę struktūrą, vadovavimo stilių, įmonės vertybes, kolegų ir vadovų požiūrį, atlyginimą ir kitas išmokas, gebėjimą išlaikyti pusiausvyrą tarp darbo ir asmeninio gyvenimo;
- fizinės aplinkos, kurią sudaro darbo sąlygos,. Tai apima interjero dizainą, baldų patogumą (darbo stalai, kėdės, įrengta virtuvė, biuro išplanavimas ir kt.);
- technologijų, kurios atspindi bendrą patirtį naudojant įrankius, darbuotojui reikalingus savo darbui atlikti. Tai gali būti prieiga prie kompiuterinės įrangos, įvairių programų, paslaugų, taikomųjų programų ir kt.
Kodėl svarbu investuoti į darbuotojų patirtį?
Kiekvienai organizacijai itin svarbus kliento įspūdis apie įmonę – jei klientas nėra patenkintas suteikta paslauga, vargu ar besugrįš. Jei tokie dalykai vyksta dideliu mastu, šio proceso augimu greičiausiai nepavadinsi. Bet patyrinėjus organizacijos mikroklimatą ir darbuotojų įtaką augimui, galbūt susidėliotų aiškesnis paveikslas, kodėl svarbu investuoti į teigiamos darbuotojų patirties kūrimą:
- Geras organizacijos mikroklimatas mažina darbuotojų kaitą;
- Laimingi (įsitraukę) darbuotojai yra produktyvesni ir novatoriškesni;
- Kuo geresnė darbuotojo patirtis, tuo geresnius talentus pritrauksite ir išlaikysite;
- Gera darbuotojų patirtis reiškia geresnę klientų patirtį;
- Gera darbuotojų patirtis lemia didesnį organizacijos pelną.