Kas yra vandens siurblys ir ką jis veikia?

Siurblys (siurblys ir vandens siurblys yra vienas ir tas pats) užtikrina darbinio skysčio judėjimą automobilio aušinimo sistemoje. Vanduo teka į įkaitusias variklio sudedamąsias dalis, veikiamas slėgtuvo sukuriamo slėgio, paimdamas dalį šilumos ir išleisdamas ją į išorę.

Šiuolaikinėse transporto priemonėse įrengti išcentriniai vandens siurbliai. Šie prietaisai:

  • pasižymi patikimumu, ilgaamžiškumu;
  • turi didelę galią;
  • nereikalauja jokios specialios priežiūros.

Siurblys dažnai būna priešais cilindro galvutę. Norint suprasti, kaip sukonstruotas vandens siurblys, būtina suprasti jo konstrukciją. Supinatorių sudaro varantysis velenas, skriemulys arba krumpliaratis, sparnuotė, guoliai ir riebokšlis. Mechanizmas apsaugotas metaliniu korpusu.

Konstrukcija ir veikimo principas

Slėgio elemento korpusas paprastai gaminamas iš aliuminio. Korpuso viduje yra varantysis velenas, sandarūs guoliai ir alyvos tarpikliai. Darbo ratas ir tuščiosios eigos ratas (sparnuotė) yra korpuso išorėje.

Siekiant užtikrinti sandarią jungtį, elektros variklio arba vidaus degimo variklio vandens siurblys prie cilindrų bloko tvirtinamas tarpine. Kad rutulinių guolių vietoje nesikauptų drėgmė, antifrizas, korpuse įrengta išleidimo anga.

Kaip veikia automobilinis siurblys?

Siurblys veikia šiais etapais:

  • sukimo momentas, kurį skriemulys ir (arba) krumpliaratis sukuria iš alkūninio veleno per diržą;
  • sukimo momento perdavimas per ašį sparnuotei;
  • antifrizo vonioje esantis darbinis ratas sukuria slėgį, kuris verčia darbinę terpę cirkuliuoti sistemoje.

Jei norite sužinoti, kokią funkciją siurblys atlieka mašinoje, turėtumėte nepamiršti, kad jo tinkamas veikimas įmanomas tik reguliariai prižiūrint prietaiso mechanizmą.

Slėgio įtaiso gedimo požymiai

Laiku aptikus ir sutaisius gedimus, pailgėja siurblio tarnavimo laikas ir išvengiama ankstyvo nusidėvėjimo. Pagrindiniai vidaus degimo variklio vandens siurbimo įrangos gedimų simptomai yra šie:

  1. Nenormalių garsų buvimas. 1. Triukšmingą triukšmą dažnai sukelia sugedęs guolis.
  2. Skriemulio atsilikimas. Kai siurblys veikia mašinoje, galima pajusti laisvumą, kai jis liečiasi prie korpuso. 3.
  3. nuotėkių susidarymas. Antifrizo nuotėkis gali būti pastebėtas ties sandarikliu, sparnuote arba korpusu.
  4. Aušinimo skysčio kvapas. Kartais gali būti jaučiamas keleivių salone.
  5. Diržo jungties ratukai išlyginti neteisingai.

Pagrindinis siurblio gedimo požymis yra susijęs su tuo, už ką siurblys yra atsakingas automobilyje. Tai staigus variklio temperatūros padidėjimas, kai jis veikia.

Vandens pripūtimo kompresoriaus gedimo priežastys

Norintieji suprasti, kodėl sugenda siurblys, turėtų suprasti, kad variklis gali perkaisti dėl sulūžusių sparnuotės menčių, todėl į sistemą patenka mažiau aušinimo skysčio.

Laisvas skriemulio judėjimas, triukšmas kyla dėl susidėvėjusių arba sutrupėjusių rutulinių guolių. Aušinimo skysčio nuotėkis paprastai atsiranda dėl pažeistų sandariklių. Toks siurblio gedimo požymis, kaip diržo skriemulių nesutapimas, dažnai atsiranda dėl netolygaus paskirstymo diržo įtempimo.

Kartais ventiliatoriaus veikimas sutrinka dėl to, kad po radiatoriaus remonto į aušinimo sistemos kanalus patenka sandariklio. Norint išspręsti problemą, įrenginį reikės išimti ir išplauti.

Kaip patikrinti automobilio siurblio veikimą?

Paprasta siurblio konstrukcija palengvina savarankišką kai kurių gedimų diagnostiką. Šiuo tikslu pakanka žinoti, kur automobilyje yra siurblys, taip pat susipažinti su tokio įrenginio struktūra.

Ritinėlio ašinis laisvumas tikrinamas pirštais atlaisvinant skriemulį įvairiomis kryptimis. Neteisingą sureguliavimą galima nustatyti laikant liniuotę prie varančiojo rato plokštumos ir stebint paskirstymo diržo eigą. Jei norite sužinoti, kaip patikrinti automobilio vandens siurblį, ar nėra mažiau akivaizdžių defektų, vadovaukitės šiuo algoritmu:

  1. Paleiskite maitinimo bloką pašildę aušinimo skystį iki +90 °C temperatūros.
  2. Nesustabdę variklio, suspauskite storą žarną su darbine medžiaga. Ši linija eina iš šilumokaičio.
  3. Jei slėgio įtaisas veikia tinkamai, slėgis gali būti juntamas. Jei slėgio nėra arba jis pulsuoja, įrenginys yra visiškai arba iš dalies sugedęs.

Gedimą galima nustatyti vizualiai nuėmus orapūtės korpusą. Jei ant korpuso ar mechanizmo sudedamųjų dalių matomi pažeidimai arba aušinimo skysčio nuotėkis, variklio aušinimo sistemos siurblį reikia nuimti, kad būtų galima atlikti išsamesnę diagnostiką.

Guolių gedimai tikrinami nuimant ir rankomis išvyniojant paskirstymo diržą. Sugedusi dalis neskleidžia dūzgiančio, barškančio ar riedančio garso. Dažniausia rutulinių guolių gedimo priežastimi laikomas tepalo išplovimas. Norint sulėtinti šį procesą, kaip aušinimo skystį patartina naudoti patikimų gamintojų antifrizą.

Ar geriau pakeisti siurblį, ar jį suremontuoti?

Dažnai būna taip, kad keičiant paskirstymo diržą keičiamas ir pripūtimo kompresorius. Tai lemia šie veiksniai:

  1. Laikui bėgant susidėvi siurblio ritinėliai, todėl naujas diržas gali sugesti ir plyšti.
  2. sparnuotės mentės linkusios susidėvėti. Dėl to palaipsniui mažėja aušinimo efektyvumas ir variklis perkaista. Susidėvėjusių peilių lengva nepastebėti.
  3. Paprastai remontuoti orapūtę ekonomiškai nenaudinga. Be to, suremontuotas įrenginys dažnai yra mažiau patikimas nei naujas.

Neretai vairuotojai tokių rekomendacijų nepaiso, nes nežino, kas nutiks, jei siurblys neveiks. Sugedus variklio aušinimo agregato siurbliui, gali sutrikti kitų variklio sistemų veikimas, todėl variklis gali būti visiškai netinkamas naudoti.

Straipsnio informacijos šaltiniai:

Kam automobilyje reikalingas vandens siurblys – euautodalys.lt

Informacija apie automobilio vandens siurblio gedimus – motofocus.lt

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top