Kaip nelikti apgautam perkant automobilį?

Automobilių rinka yra gana intensyvi, parduodamų ir įsigyjamų automobilių skaičius turi tendencijas didėti.Paskutiniu metu teko pastebėtiatvejų, kada teisinės pagalbos kreipiasi asmenys įsigiję naudotus automobilius, kuriems suteikta gamintojo garantija jau yra pasibaigusi. Atvejai dažniausiaibūna susijęs su nesąžiningu atsiskaitymu už automobilįir/ ar jonetikėtais gedimais, pradėjus jį eksploatuoti. Pastebima, kad ne visipirkėjai žino savo teises įsigijus automobilį, kai jo reali būklė pradėjus jį eksploatuoti, skiriasi nuo pardavėjo deklaruotos.

Keletas paprastų patarimų perkantiems automobilius

Jeigu nusprendėte įsigyti automobilį, kuriam jau pasibaigusi gamintojo suteikta garantija, rekomenduojama norimą įsigyti automobilį patikrinti automobilio gamintojo atstovo centre. Paprastai tokie įgalioti atstovai yra visose Lietuvos didžiuosiuose miestuose. Kitu atveju patartina kreiptis įsertifikuotą automobilių servisą, kuris įsipareigotų pateikti dokumentą, patvirtinantį atliktą automobilio patikrą. Nerekomenduojama kreiptis į pardavėjo nurodytą servisą, jeigu servisas yra taip vadinamuose garažuose, ar kelia bent kokias abejones dėl serviso darbuotojų kompetencijos, jeigu siūloma patikros kaina yra žemesnė negu rinkos kaina ar automobilių servisas išvadą dėl automobilio techninės būklės siūlo pateikti tik žodžiu.Automobilio patikros kaina nėra didelė, tačiau ją sumokėti verta, siekiant išvengti ateityje galimų automobilio remonto išlaidų, kurios gali atsirasti tinkamai nenustačius automobilio defektų. Automobilio gamintojo atstovai, sertifikuoti servisai turi automobilio patikros programas, kuriomis vadovaujantisautomobilis patikrinamas ne tik vizualiai, bet ir specialia įranga patikrinama automobilio kėbulo būklė, elektronikos įranga, nustatomi buvę gedimai, remonto istorija.

Kiekvienas automobilis nustatytais terminais turi būti aptarnaujamas, todėl būtina paprašyti pardavėjo pateikti automobilio aptarnavimą, remontą, techninę apžiūrą patvirtinančius dokumentus.

Jeigu parduodamas automobilis turi ne pirmą savininką, galima pačiam patikrinti arba užsisakyti taip vadinamą „automobilio istorijos ataskaitą“, pagal automobilio identifikacijos numerį (VIN).

Jeigu jau po automobilio patikros, nusprendėte pirkti patinkantį automobilį, sekantis žingsnis būtų automobilio įsigijimo sutarties sudarymas, kurioje svarbiausias akcentas yra tas, kad pardavėjas privalo sutartyje nurodyti visus jam žinomus parduodamo automobilio trūkumus. Sutarties standartinę formą galima rasti VĮ „Regitra“ interneto svetainėje, tačiau siekiant sutartyje numatyti papildomus pardavėjoįsipareigojimus, numatyti automobiliomazgų, ridosgarantiją, geriausia būtų kreiptis konsultacijos į teisininką.

Prieš įsigyjant automobilį patartina padaryti jo nuotraukas. Jeigu automobilis perkamas pagal skelbimą,išsisaugoti pardavėjo skelbimą, susirašinėjimą su pardavėju, žinutes ir visą kitą ne žodinę informaciją, kuri tapo žinoma iki įsigyjant automobilį.

Atsiskaitymas už automobilio įsigijimą taip pat turi kelis niuansus. Sutartis dėl automobilio įsigijimo yra būtina. Sutartyje visada rekomenduojama nurodyti realią automobilio įsigijimo kainą, kad kilus ginčui nekiltųpapildomų problemų dėl žalos dydžio nustatymo ir atlyginimo. Antra,jeigu automobilio kaina didesnė negu 5000 Eur, atsiskaitymas negali būti vykdomas grynais pinigais, išskyrus tam tikras išimtis.Jeigu automobilio kaina didesnė negu 5000 Eur ir mokama grynais pinigais, privaloma pranešti valstybinei mokesčių inspekcijai. Nesutikite su automobilio pardavėjo pasiūlymu automobilio kainos dalį mokėti oficialiai, o kitą jos dalį tinkamai nedeklaravus. Tai nereti atvejai, kada pardavėjai teikdami tokius pasiūlymus, siekia išvengti prievolės sumokėti mokesčius valstybei, o pirkėjas praranda teisę gauti realų žalos atlyginimą, jeigu automobilis neatitinka sutartyje nurodytai jo būklei.

Dažniausia ginčaitarp pirkėjo ir pardavėjo būna,kada automobilio pardavėjas nesuteikė visos jam žinomos ir reikiamos informacijos apie automobilį,arba tą informaciją sąmoningai nuslėpė.

Būna atvejų, kad kilus ginčui tarp automobilio pirkėjo ir pardavėjo, jiems pavyksta susitarti geruoju, tačiau dažniausia, be teisininko pagalbos,ginčo greitai ir geruoju išspręsti nepavyksta.

Advokatas Linas Paulius Margevičius

+370 687 23323

Užs. Nr. 107

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top