Įsigijo sklypą namui prie vėjo elektrinės: sako, baimių neturintis

Netoliese vėjo elektrinių ne vienerius metus visoje Lietuvoje gyvena daugybė žmonių, kurių pasakojimai liudija, kad elektrinės nedaro neigiamo poveikio nei jų sveikatai, nei aplinkai, nei gyvajai gamtai. Vis dėlto dalis tų, prie kurių gyvenviečių elektrinės yra planuojamos, vis tiek nerimauja, bet egzistuoja ir žmonės, kurie ne tik, kad nebijo, bet ir įsigyja žemių namo statybai ten, kur jau stovi vėjo elektrinė.

„Mane pakerėjo čia esanti gamta: sklypas yra Kretingos miesto teritorijoje, tokioje kaip įlankoje, kurioje ledynai yra suformavę daubą, gal buvus kokia nors upė. Namą statysime ant kalniuko, leidžiantis nuo jo atsiveria pievos, laksto stirnos. Ir netoliese, 700 m nuo būsimo namo, stovi vėjo elektrinės. Jos man ne tik, kad netrukdo – tai buvo viena priežasčių įsigyti šį sklypą, nes man patinka, kaip elektrinės papildo kraštovaizdį“, – pasakoja Tadas Jautakis.

T. Jautakis pasakoja, kad namą projektuoja taip, jog pro virtuvės langus matytųsi elektrinės: „Mūsų virtuvės baldų komplektas neturės įprastos sienelės, nes projektuotojams pasakiau, kad noriu turėti atvirą langą su vaizdu į vėjo jėgaines“.

Paklaustas, ar negąsdina vėjo elektrinių poveikis, T. Jautakis sako, kad absoliučiai ne: „Vykstu į sklypą dabar pjauti žolės, tai minimalų elektrinės sparnų sukimosi garsą girdžiu tik tada, kai iš tos pusės pučia stiprus vėjas. Bet garsas toks nedidelis, kad manęs visai neglumina. Dėl visų kitų aspektų, tikrai neturiu nerimo, žinau, kad Europoje ir Lietuvoje tokios elektrinės stovi dešimt ir daugiau metų ir yra padaryta tyrimų, įrodančių, kad žalos jos nedaro nei žmonėms, nei gamtai. Negana to, juk laksto stirnos, skraido paukščiai, reiškia, viskas gerai“.

Jam antrina ir Darius Narmontas, vėjo elektrinių parko Širvintų ir Molėtų savivaldybių teritorijoje vystančios bendrovės „Evecon“ projekto vadovas: „Vėjo elektrinės veikia visoje Europoje ne vienerius metus, aplink jas kuriasi gyventojai, verslai, vykdoma ūkinė veikla. Situacija nuolat stebima, daromi tyrimai ir iki šiol jų rezultatai sako, kad neigiamo poveikio elektrinės nedaro: liūdna, kad kai kurie žmonės nepasitiki kitų patirtimi, moksliniai tyrimais, ir vedini nepagrįstų baimių nerimauja“.

Situacija Palangoje: elektrinės stovi daugiau nei 10 metų, neigiamo poveikio gyventojai nepastebi

Sklaidant gyventojų nepagrįstas baimes, galima panagrinėti Palangos atvejį ir palyginti jį su situacija Širvintose: Palangoje 7 km atstumu nuo miesto yra pastatytos 22 vėjo jėgainės, o Širvintose, panašioje teritorijoje 7 km atstumu vidutiniškai planuojamos tik apie 10 vėjo elektrinių.

Palangoje vėjo jėgainės veikia jau daugiau nei 10 metų ir niekas čia nesiskundžia, kad nuvertėjo turtas, kad pablogėjo sveikata, kad jaučiamas infragarsas, kad krenta ledai nuo menčių, kad rajonas tapo pramonins, kad nebeliko laukinių gyvūnų, paukščių. Visi šie mitai čia yra paneigiami.

Reikia nepamiršti, kad vėjo jėgainės Palangoje daug senesnės ir nebuvo numatyta jokių ilgalaikių naudų gyventojams, bet nepaisant to, 2023 metais Palanga pateko tarp 4 savivaldybių pagal rekordinį gyventojų skaičiaus augimą.

Svarbu ir tai, kad šių dienų vėjo jėgainės yra daug modernesnės ir efektyvesnės, projektuojamos didesnio aukščio, kas leidžia labai stipriai sumažinti garsą ant žemės paviršiaus. Dabar galiojantys Lietuvos įstatymai aiškiai numato naudas gyventojams ir rajono savivaldybėms kiekvienais metais per nekilnojamojo turto mokestį ir bendruomenių mokestį, kurį moka vystytojai.

Užs. Nr. 86.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top