Probiotikai – tai gerosios bakterijos, kurios yra natūraliai randamos žmogaus žarnyne ir padedančios palaikyti virškinimo sistemos sveikatą. Jie atlieka svarbų vaidmenį skaidydami maistines medžiagas, gamindami vitaminus ir mineralus, stiprindami imuninę sistemą ir apsaugodami nuo kenksmingų bakterijų.
Tiesa, dažniausiai dėl prastos mitybos daugelis žmonių kasdien negauna tiek gerųjų bakterijų, kiek reikia jo organizmui, tad geriausia kasdienai rinktis specialius papildus, kurie padės aprūpinti „sandėlius“. Gerosios bakterijos nuo pilvo pūtimo – pagalba ne tik Jūsų virškinimo sistemai, tačiau ir imuninei sistemai apskritai.
Svarbiausia yra kuo daugiau žinoti apie jas. Tai padės geriau suvokti – kaip jos veikia ir kodėl yra tokios naudingos.
Kas yra probiotikai ir kodėl jie svarbūs?
Probiotikai atlieka svarbų vaidmenį skaidydami maistines medžiagas, gamindami vitaminus ir mineralus, stiprindami imuninę sistemą ir apsaugodami nuo kenksmingų bakterijų. Jie yra būtini, tad papildyti atsargas – reikia reguliariai.
Kokia probiotikų nauda?
Probiotikai gali teikti įvairią naudą sveikatai.
- Virškinimo sutrikimų palengvinimas: viduriavimas, vidurių užkietėjimas, pilvo pūtimas, dujų kaupimasis.
- Imuninės sistemos stiprinimas.
- Alergijos simptomų mažinimas.
- Odos ligų gydymas.
- Antibiotikų sukeliamų viduriavimo simptomų mažinimas.
- Psichinės sveikatos gerinimas.
- Svorio reguliavimas.
- Vėžio prevencija.
Viena nauda yra patvirtinta moksliniais tyrimais, o kita – aptarta pačių žmonių, kurie teigia, kad jų gyvenimas labai pagerėjo, kai jie pradėjo vartoti papildus. Svarbiausia, žinoma, kad jie būtų geros kokybės. Tik tokiu atveju bus galima gauti maksimalią naudą, kurios yra tikimasi iš gerųjų bakterijų. O privalumų tikrai yra labai daug.
Kam reikėtų vartoti probiotikus?
Probiotikus gali vartoti visi, kurie siekia pagerinti savo žarnyno sveikatą ir bendrą savijautą. Ypač naudingi jie gali būti:
- Žmonėms, sergantiems virškinimo sutrikimais.
- Vartojantiems antibiotikus.
- Turintiems silpną imuninę sistemą.
- Sergantiems alergija ar odos ligomis.
- Norintiems pagerinti psichinę sveikatą ar reguliuoti svorį.
Tiesa, dažniausiai medikai sako, kad galima gerąsias bakterijas vartoti reguliariai. Apskritai jos labai retam turi kokių nors šalutinių poveikių. Tai dažniausiai yra viduriavimas arba kitos virškinimo sistemos problemos. Tačiau ir tuomet tikėti, kad ne tik kad nereikia nustoti vartoti gerųjų bakterijų, tačiau paprasčiausiai ieškoti tokių, kurios geriausiai tinka Jūsų organizmui. Dėl to geriausia rinktis kuo natūralines. Didesnė tikimybė, kad jos tiks organizmui.
Kaip pasirinkti tinkamą probiotiką?
Yra daugybė skirtingų probiotikų rūšių, kiekviena iš jų turi skirtingas bakterijų gentis, rūšis ir padermes. Skirtingos probiotikų rūšys turi skirtingą poveikį sveikatai. Svarbu pasirinkti tinkamą probiotiko rūšį savo individualiems poreikiams.
Renkantis būtinai atsižvelkite į savo sveikatos problemas: kokius virškinimo sutrikimus patiriate, ar vartojate antibiotikus, ar turite kitų sveikatos sutrikimų. Taip pat galima rasti labai skirtingų rūšių priobiotikų. Skirtingos probiotikų rūšys turi skirtingą poveikį. Žinoma, būtinai domėkitės ir dozėmis. Kiekvienam probiotikui rekomenduojama skirtinga dozė. Kai kuriems svarbu yra ir papildų pateikimo forma. Galite rasti kapsulių, miltelių, lašų, kramtomų produktų.
Prieš vartodami probiotikus– pasitarkite su gydytoju ar vaistininku, kad jie padėtų jums pasirinkti tinkamą produktą.
Kiek laiko reikia vartoti probiotikus?
Probiotikų vartojimo trukmė priklauso nuo individualių poreikių ir vartojamo probiotiko rūšies. Kai kuriems žmonėms gali pakakti vartoti probiotikus kelias savaites, o kitiems gali tekti vartoti juos ilgesnį laiką ar net visą gyvenimą. Žinoma, svarbu, kad kasdieninė Jūsų mityba taip pat būtų praturtinta maistu, kuriame yra probiotikų. Tokiu atveju geriant kartu su papildais – bus galima pasiekti patį geriausią efektą.
Ar probiotikai yra saugūs?
Daugumai žmonių probiotikai yra saugūs. Tačiau tam tikroms žmonių grupėms, pavyzdžiui, turintiems silpną imuninę sistemą ar vartojantiems tam tikrus vaistus– prieš vartojant probiotikus reikėtų pasitarti su gydytoju. Pasikartosime, kad šalutiniai poveikiai pasitaiko retai, tačiau reikia suprasti, kad jie tikrai gali būti. Tuomet dažniausiai reikia keisti papildus, ieškoti kitų.
Ar galima gauti probiotikų tik iš papildų?
Ne, gerąsias bakterijas galite gauti ne tik iš papildų, bet ir su maistu. Kasdienai siūlomi:
- Rauginti produktai: jogurtas, kefyras, raugai kopūstai, rauginti agurkai.
- Rūgštinio raugo duona.
- Misas.
- Kombucha.
- Tam tikri vaisiai ir daržovės: bananai, česnakai, svogūnai, artišokai.
Visgi, jeigu jaučiate, kad šių maisto produkto vartojate per mažai, žinoma, kad probiotikai turi būti Jūsų kasdienybės dalis.