7 daržovės, kurių geriau nedėkite į šaldytuvą – ten jos suges greičiau

Open Refrigerator Filled With Fresh Fruits And Vegetable

Ką tik apsirūpinote daržovių atsargomis? Pirmasis dažno instinktas grįžus namo – sudėti jas į šaldytuvą, daržovėms skirtą stalčių. Tačiau „Iki“ daržovių ir vaisių skyriaus darbuotoja Jolanta Sabaitienė įspėja, kad kai kurios gėrybės negali pakęsti labai žemos temperatūros.

Daržovės rudenį karaliauja pirkinių krepšeliuose, pastebi Vaida Budrienė, „Iki“ komunikacijos vadovė. Užsitęsę šilti orai skatina mėgautis ir vasariškomis gėrybėmis, tačiau rudens derlius palaipsniui išsikovoja savo vietą.

„Nors statistika liudija, kad lietuviai daržovių vis dar suvalgo per mažai, matome, kad jų kasmet nuperkama vis daugiau – tai geras ženklas, kalbant apie lietuvių mitybos įpročius. Paklausiausios yra lietuviams gerai pažįstamos ir gera kaina bei universalumu džiuginančios daržovės: bulvės, morkos, pomidorai, kopūstai, svogūnai. Tačiau stipriai juntamas ir lietuvių noras eksperimentuoti: pavyzdžiui, moliūgai kasmet susilaukia vis daugiau dėmesio, išbandomos įvairios jų rūšys. Tą patį galima pasakyti ir apie paprikas, kurių taip pat mėgiama ne viena veislė“, – pastebi V. Budrienė.

Tačiau pasirodo, kad net kelių iš populiariausiųjų daržovių nereikėtų dėti į šaldytuvą. J. Sabaitienė atkreipia dėmesį, kad šaltis gali tiek sugadinti kai kurių daržovių skonį arba tekstūrą, tiek ir paskatinti gedimo procesus. Štai šviežios gėrybės, kurias verčiau parsineštas iš parduotuvės laikyti kitur:

Bulvės. Šiose daržovėse gausu krakmolo, kuris dėl šalčio išskiria toksinus. Po truputį jis virsta gliukoze ir fruktoze. Šaldytuve laikomos bulvės tampa grūdėtos ir karčios. Verčiau bulves, pasak J. Sabaitienės, dėkite į sausą, vėsią ir tamsią vietą – rūsį ar sandėliuką.

Pomidorai. Per ilgai šaldytuve laikomi vandens gausūs pomidorai gali suminkštėti ir imti greičiau gesti. Net jeigu ir nepradės pūti, jie praras savo skonį ir aromatą. Ideali pomidorų laikymo temperatūra yra 12 °C, tačiau jau geriau juos laikyti šilčiau ant spintelės, o ne šaldytuve.

Agurkai. Vasarą agurkus dažnai dedame į šaldytuvą, nes norime jų dar gaivesnių. Neatsikratoma šio žalingo įpročio ir rudeniop. Tačiau tiesa ta, kad šaltis tikrai neprailgins agurkų vartojimo laiko. Agurko žievelė greitai suvysta ir ši daržovė praranda savo skonį, taip pat nukentės ir traškumas.

Avokadai. „Tai vaisius, tačiau jis taip dažnai atsiduria šaldytuve, kad norisi jį tikrai paminėti, – sako J. Sabaitienė. – Avokadai, susidūrę su žema temperatūra, linkę juoduoti, greičiau gesti. Kad galėtų ramiai nokti, jie turi likti kambario temperatūroje. Į šaldytuvą dėkite tik tuomet, kai norėsite pristabdyti nokimo procesą.“

Česnakai ir svogūnai. Dėl per žemos temperatūros česnakai sudygsta. Tuomet jie suminkštėja ir tampa lyg guminiai – visiškai netinkami vartoti. Tas pats pasakytina ir apie svogūną, kuris greičiau pelyja, jei yra laikomas šaldytuve, įspėja daržovių žinovė. Verčiau šioms daržovėms rinkitės sausas, nuo drėgmės apsaugotas vietas.

Paprikos. Kad paprikos būtų optimaliai traškios, jas geriau laikyti kambario temperatūroje. Laikant jas šaldytuve, jų išorė gali tapti ne tokia traški. Išimtis – jau supjaustytos paprikos, kurias tuomet jau reikėtų laikyti šaldytuve.

Moliūgas. Šiuos rudens simbolius laikykite vėsioje, sausoje vietoje, o ne šaldytuve, kur jie dažnai sudžiūsta ir visai be reikalo užima daug vietos. Tačiau apie juos pasakytina tas pats, kas ir apie paprikas – moliūgus supjausčius, likučius reikėtų dėti į šaldytuvą. Beje, nors cukinijos yra oranžinių moliūgų giminaitės, joms tinkamiausia vieta, priešingai, yra šaldytuvas.

IKI inf.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top