Urologo kabinete gėdą palikite už durų

Širvintų ligoninėje daugėja gydytojų specialistų, konsultuojančių ir gydančių pacientus visai šalia jų namų. Organizuojamos specialistų profesionalų konsultacijos Širvintose – tam, kad žmonės savo sveikata galėtų pasirūpinti greitai ir patogiai, kad reikiama pagalba pasiektų laiku ir būtų išvengta skaudžių pasekmių.

„Ne paslaptis, kad vyrai labai vengia vizitų pas medikus, tačiau jų atidėlioti tikrai nereiktų“, – sako nuo rugpjūčio Širvintų ligoninėje dirbti pradėjęs gydytojas urologas Edgaras Buržinskis. Visai neseniai gydytojas baigė urologijos rezidentūrą vienoje didžiausių mokslo ir gydymo įstaigų Lietuvoje – Lietuvos sveikatos mokslo universiteto (LSMU) Kauno klinikose.

Kodėl jaunasis specialistas pasirinko dirbti būtent Širvintų ligoninėje? Apie dažniausias urologines ligas ir vis dar, deja, gajus mitus – pokalbis su urologu E. Buržinskiu.

-Pastaruoju metu daug kalbama apie tai, kad Lietuvoje, ypač nedidelių miestelių ligoninėse, trūksta medikų. Kodėl Jūs pasirinkote dirbti Širvintose?

-Širvintų ligoninėje dirbu jau kurį laiką, jei tiksliau – nuo 2018 m. Mokydamasis urologijos rezidentūroje kaip medicinos gydytojas budėdavau Priėmimo skyriuje, teikdavau skubią pagalbą atvykstantiems pacientams. Šis darbas man suteikė pasitikėjimo savimi, išmokau savarankiškumo, įgijau neįkainojamos patirties. Taip pat susipažinau su ligoninės personalu: kitais gydytojais, slaugytojomis.

Baigęs rezidentūrą tapau gydytoju urologu. Lietuvoje, ypač regionų konsultacinėse poliklinikose, yra didelis urologų poreikis. Taip ir Širvintose. Pamaniau, kad aš ir toliau galiu būti naudingas Širvintų rajono žmonėms, dėl to likau dirbti ligoninėje ir toliau. Tiesa, Širvintų ligoninė nėra vienintelė mano darbovietė. Šiuo metu urologu dirbu ir LSMU Kauno ligoninėje, kur stacionare gydau pacientus, atlieku skubias ir planines operacijas.

-Kas yra gydytojas urologas ir kokias ligas gydo?

-Gydytojas urologas – tai specialistas, kuris gydo vyrus ir moteris, sergančius šlapimo takų uždegiminėmis ligomis (šlapimo pūslės, inkstų, vyrams – prostatos), akmenlige, taip pat diagnozuoja ir gydo onkologines ligas (prostatos, šlapimo pūslės, inkstų, sėklidžių ir kt.). Gydytojas urologas diagnozuoja ir gydo lytiškai plintančias ligas, konsultuoja ir gydo dėl erekcijos sutrikimų, atlieka echoskopinius tyrimus, kurie padeda įvertinti inkstų, šlapimo pūslės, prostatos, sėklidžių būklę.

-Ar vis dar gajus mitas, kad urologas – vyrų daktaras?

Dauguma žmonių jau žino, kad urologas gydo tiek vyrus, tiek moteris. Tačiau vis dar atsiranda žmonių, kurie nustemba tai išgirdę ir vis dar yra įsitikinę, kad urologas –tik vyrų daktaras.

Urologija yra labai plati specialybė. Ji apimta ir onkologiją, ir seksologiją, ir dermatovenerologiją, ir dar daug kitų sričių. Tačiau visų pirma, kaip nurodo ir pats pavadinimas (graikiškai -uro – šlapimo sistema, -logos – mokslas), ji apima šlapimo sistemos susirgimus (jau minėti inkstų, šlapimo pūslės onkologiniai susirgimai, akmenligė, uždegimai). Be abejo, yra daug ligų, kuriomis serga tik vyrai. Tai prostatos uždegimai, prostatos vėžys, prostatos išvešėjimas (vadinama prostatos hiperplazija), sėklidžių uždegimai ir onkologiniai susirgimai, erekcijos sutrikimai ir t. t. Greičiausiai būtent dėl pastarosios grupės žmonėms ir atrodo, kad urologai gydo tik vyrus. Tačiau statistiškai vertinant, gydomų vyrų ir moterų santykis yra panašus.

Šlapimo takų akmenligė – labai dažna liga, kuria serga tiek vyrai, tiek moterys. Moksliškai įrodyta, kad akmenligės priepuolio metu patiriamas skausmas yra vienas stipriausių, kokį žmogus gali patirti. Tačiau ne visais atvejais akmenligė gali sukelti tokius skausmus. Akmenligė gali pasireikšti ir nestipriu maudimu nugaroje, inkstų projekcijoje, neretai pasireiškia ir pykinimas, vėmimas, šlapime stebima kraujo priemaiša. Visais minėtais atvejais kuo skubiau reikėtų kreiptis į gydytoją urologą. Negydoma akmenligė gali sukelti rimtų ir negrįžtamų pakitimų inkstuose, taip pat gali sukelti terminalinį inkstų funkcijos nepakankamumą.

Erekcijos sutrikimai – tai pakankamai specifinė problema, dėl kurios vyrai neretai gėdijasi kreiptis į urologą, o atėję – pasakoti apie problemas. Neretai vyrai konsultacijų metu kalba užuominomis, arba išsipasakoja tik tada, kai slaugytoja išeina iš kabineto. Ligos priežastys gali būti įvairios: patirtos operacijos, aterosklerozė, psichologinės problemos. Faktas, kad šiais laikais yra daug modernių medikamentų, kitų priemonių. Ir kuo ankščiau bus pritaikytas gydymas, tuo jis bus efektyvesnis. Todėl raginu vyrus nesidrovėti, kreiptis.

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite lapkričio 18 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top