Tarp kančios ir vilties

VšĮ Širvintų ligoninė direktorė Laima Meškauskienė: „Dabar mūsų pacientai, esantys Palaikomojo gydymo ir slaugos skyriuje, turi tikrai geras sąlygas gydytis. Tai modernus, pagal naujausius reikalavimus įrengtas skyrius.“

VšĮ Širvintų ligoninė direktorė Laima Meškauskienė: „Dabar mūsų pacientai, esantys Palaikomojo gydymo ir slaugos skyriuje, turi tikrai geras sąlygas gydytis. Tai modernus, pagal naujausius reikalavimus įrengtas skyrius.“

Lietuvoje dar nėra tokio didžiulio susvetimėjimo, todėl nuo seno priimta ligoniais rūpintis namuose tol, kol artimieji gali patys susitvarkyti. Tik sveikatai gerokai pašlijus, kai nebesugebama išsiversti be specialistų pagalbos, kreipiamasi į medicinos įstaigas, ieškoma vietos slaugos skyriuose. Slauga Lietuvoje yra gana jautri sritis. Čia turi dirbti ypatingai savo darbui atsidavę specialistai, nes jiems nuolat tenka išklausyti ligonių ir jų artimųjų bėdas, suteikti vilties pasveikti arba bent pasijusti geriau. VšĮ Širvintų ligoninė taip pat turi Palaikomojo gydymo ir slaugos skyrių. Čia neatsiliekama nuo medicinos pažangos, įsisavinamos naujos technologijos, medicinos personalas nuolat tobulėja. Apie tai kalbamės su VšĮ Širvintų ligoninė direktore Laima Meškauskiene.

– Kiek Širvintų rajono gyventojų pasinaudojo ir tebesinaudoja Palaikomojo gydymo ir slaugos skyriaus paslaugomis?

– Palaikomojo gydymo ir slaugos skyriaus paslaugomis naudojasi vis daugiau rajono gyventojų, pvz.: 2009 m. buvo 204 pacientai, kurių vidutinis gulėjimo laikas 39,5 d., 2010 m. 240 pacientų gulėjo vidutiniškai 37,4 d., 2011 m. – 227, gulėjimo trukmė – 37 d. 2012 m. – 214 pacientų, 2013 m. – 233 pacientai, kurių gulėjimo trukmė – vidutiniškai 40 dienų. Taigi pacientų gulėjimo laikas tiesiogiai proporcingas paslaugą gaunančių pacientų skaičiui: kuo gulėjimo laikas ilgesnis, tuo mažiau pacientų gali pasinaudoti Palaikomojo gydymo ir slaugos paslaugomis. Šiuo metu skyriuje yra 30 lovų. Nuo 2013 m. liepos mėnesio skyrius praktiškai visiškai užimtas – vidutiniškai gydoma 28-30 pacientų. Šiandien jų – 30. Be abejo, šaltuoju metų laiku skyrius būna perpildytas. Vasarą pacientų būna mažiau, pvz., liepos mėnesį vidutiniškai buvo 25 ligoniai.

– Kokie ligoniai guldomi į Palaikomojo gydymo ir slaugos skyrių? Kokia gydymo trukmė? Kas kompensuoja gydymą? Ką daryti vienišiems, sunkią negalią turintiems ligoniams? Ar jiems šis terminas gali būti pratęstas? Kaip už tai atsiskaitoma?

– Šiame skyriuje guli pacientai, sergantys nepagydoma, progresuojančia liga, kurie negali savęs apsitarnauti. Tai daugiausiai sergantys lėtinėmis kvėpavimo, neurologinėmis ligomis, dėl širdies nepakankamumo, dėl judėjimo sutrikimo ir daugelio kitų ligų. Palaikomojo gydymo ir slaugos skyriuje pacientai gali gulėti 120 dienų per kalendorinius metus. Pacientų gydymą 120 dienų per kalendorinius metus kompensuoja Ligonių kasos. Jeigu būtina gydytis dar toliau, deja, pacientai turi susimokėti patys. Kompensuojamas gydymas, viršijus 120 dienų limitą, nebeapmokamas iš Ligonių kasų.

– Apibūdinkite Palaikomojo gydymo ir slaugos skyriaus bazę. Kokia ji? Ar neatsiliekama nuo medicinos pažangos, ar įsisavinamos naujos technologijos?

– Skyriuje yra visa reikiama įranga, kokia yra numatyta pagal Palaikomojo gydymo ir slaugos skyriaus reikalavimus. Turime keltuvus pacientams kilnoti, mobilią vonią, vaikštynes, tualeto kėdes, ramentus, kilnojimo lentas, diržus ir kitokią įrangą. ES lėšomis finansuoto ir jau įvykdyto projekto dėka skyriuje atnaujinta įranga ir lovos bei atliktas patalpų remontas. Dabar mūsų pacientai, esantys Palaikomojo gydymo ir slaugos skyriuje, turi tikrai geras sąlygas gydytis. Tai modernus, pagal naujausius reikalavimus įrengtas skyrius.

– Skyriaus patalpos, baldai, maitinimas, be abejo, yra labai svarbu. Bet daug svarbiau čia yra žmonės, dirbantys su sunkiais ligoniais. Pristatykite skyriaus komandą: besidarbuojančius gydytojus ir slaugytojas. Kas atlieka kineziterapijos, fizioterapijos, masažo procedūras?

– Jūs teisus. Patalpos, baldai, maitinimas, įranga – visa tai negyva, neveikia be žmogaus rankų, be darbuotojų nuoširdumo. Labai džiaugiuosi ir didžiuojuosi, kad šiame skyriuje dirba nuoširdūs, geranoriški žmonės, kurie visada padeda ir paguodžia ligos ištiktus ir palaužtus žmones. Didelė pagarba skyriaus vedėjai, gydytojai Inai Arasimavičienei, kuri šiame skyriuje dirba nuo pat jo įkūrimo dienos, ir gydytojai Jolantai Karalienei. Abi gydytojos nuoširdžiai rūpinasi pacientais, gydo juos, suteikia vilties. Skyriaus vyr. slaugytoja Rita Čivilienė – tikra šio skyriaus šeimininkė: visus pamato, visiems jos dėmesio pakanka, tiek pacientams, tiek darbuotojams, žino visas smulkmenas, niekas pro jos akis neprasmunka. Skyriuje dirba aukštos kvalifikacijos bendrosios praktikos slaugytojos, nuoširdžios moterys, geros klausytojos, pacientų patarėjos ir gydytojų dešiniosios rankos. Tai Daiva Jočienė, Elena Savanevska, Loreta Lajauskienė, Laimutė Šimkevičiūtė, Jūratė Davidavičienė, Indrė Ališauskienė, Valentina Kibildis, Regina Marcinkevičienė, Alina Jastremskienė, Gražina Jurevičienė, Rimutė Lukšienė. Pasielgčiau negražiai, jeigu nepaminėčiau ir skyriaus slaugytojų padėjėjų. Tai tikrąja prasme šio skyriaus tvarkytojos. Be jų nuoširdaus darbo, be jų rankų šilumos Palaikomojo gydymo ir slaugos skyriaus pacientams būtų žymiai sunkiau sveikti. Kaip slaugytojos yra gydytojų dešiniosios rankos, taip slaugytojų padėjėjos yra slaugytojų dešiniosios rankos. Tai mūsų Vlada Sinkevičienė, Laima Ramašauskienė, Regina Baleišienė, Elena Masiulionienė, Rimutė Bulonienė. Negaliu išskirti nė vienos – visos yra kruopščios. Tai paties sunkiausio skyriaus darbuotojos, vertos pagarbos ir gražiausių padėkos žodžių. Šio skyriaus darbuotojoms padeda kineziterapeutas Ričardas Didžiokas, masažuotojos Janina Vaitonienė ir Neringa Jankauskienė. Tai puiki komanda.

– Ligos prispaustam žmogui labai svarbūs ir dvasiniai dalykai? Kas rūpinasi sielovada, kas padeda spręsti asmeninius ligonių reikalus, ar yra socialinė darbuotoja?

– Ligoninė puikiai bendradarbiauja su parapijos kunigais. Šiuo metu ligonių sielovada rūpinasi kunigas Antanas Černa. Jeigu kviečiami, mielai ateina ir kiti parapijos kunigai. Sunkius ligonius palinksmina Širvintų Lauryno Stuokos-Gucevičiaus gimnazijos mokinių mišrus choras, vadovaujamas mokytojos Irenos Vasiliauskienės. Pats glaudžiausias ir gražiausias bendradarbiavimas vyksta su Širvintų rajono neįgaliųjų draugijos ansambliu „Viltis“, kuriam vadovauja Nijolė Vitkauskaitė. Nuoširdus dėkui ir Neįgaliųjų draugijos vadovei Melanijai Jachimavičienei. Skyriaus nepamiršta ir rajono politikai – prieš didžiąsias metų šventes Palaikomojo gydymo ir slaugos skyriaus pacientus visada aplanko socialdemokratai. Skyriaus socialinė darbuotoja Laima Razmienė padeda išspręsti visus pacientų asmeninius reikalus. Ji seka 120 dienų buvimo skyriuje terminus, bendrauja su visais ligoniais, rūpinasi, kaip jie grįš namo iš ligoninės, perduoda seniūnijų socialiniams darbuotojams, kad pasirūpintų grįžusiais iš sveikatos priežiūros įstaigos savo seniūnijų gyventojais. Laima Razmienė pasitinka ir išlydi svečius, organizuoja renginius.

– Paliatyvi pagalba – tai naujas strateginis žingsnis Širvintų ligoninės politikoje. Kur ir kaip Palaikomojo gydymo ir slaugos skyriuje bus teikiamos paliatyvios pagalbos paslaugos?

– Paliatyvi pagalba aktuali visame pasaulyje, Lietuva – ne išimtis. Tai nauja paslauga. Kodėl Širvintų ligoninei nepradėjus jos teikti rajono gyventojams? Išnagrinėjus 2012 – 2013 metų pacientų, gulėjusių Palaikomojo gydymo ir slaugos skyriuje istorijas, nustatėme, kad iš 2012 m. gulėjusių 214 ligonių 15-kai iš jų galėjome taikyti paliatyvią pagalbą, o per 2013 m. iš 233 gulėjusių – tokių ligonių buvo net 24. Nagrinėjant ligos istorijas, pagal kurias galėtume teikti paliatyvios slaugos paslaugą, pacientus atrinkome vadovaudamiesi LR SAM 2007-01-11 įsakymo Nr. V-14 „Dėl paliatyvios pagalbos paslaugų suaugusiems ir vaikams teikimo reikalavimų aprašo patvirtinimo“ reikalavimais. Galima daryti išvadą, kad paliatyvios pagalbos poreikis rajono gyventojams auga, todėl būtina VšĮ Širvintų ligoninėje teikti šią paslaugą. Pasikartosiu: paliatyvi pagalba – ligonio, sergančio pavojinga gyvybei, nepagydoma, progresuojančia liga, ir jo artimųjų gyvenimo kokybės gerinimo priemonės, užkertančios kelią kančioms ar jas lengvinančios, padedančios spręsti kitas fizines, psichologines ir dvasines problemas. Mūsų Palaikomojo gydymo ir slaugos skyrius turi visas reikiamas priemones ir specialistus šiai paslaugai diegti, todėl nauja paslauga suteiks įstaigai galimybę plėsti paslaugų spektrą.

– Ką patartumėte tiems, kuriems reikalinga kvalifikuota medicininė pagalba ir slauga, bet jie dėl kuklumo nedrįsta kreiptis į Širvintų ligoninę. Kaip nuramintumėte ligonių artimuosius, kurie, draskomi vidinių prieštaravimų, palieka valdiškoje įstaigoje artimąjį ir nuolat jaučia širdies graužatį?

– Norėdami kreiptis į sveikatos priežiūros įstaigas, ligoniai ir jų artimieji neturėtų kuklintis. Mes tam ir esame, kad teiktume jums ir jūsų artimiesiems sveikatos priežiūros paslaugas, gydytume jus ir padėtume susirgus. Mūsų įstaigos darbuotojai yra aukštos kvalifikacijos specialistai. Aišku, neteikiame Santariškių ligoninės lygio paslaugų, to ir nesiekiame. Tačiau mūsų, visų rajono sveikatos priežiūros įstaigų, teikiamos paslaugos yra kokybiškos ir saugios. Yra moderni, šiuolaikiška aparatūra, kuri atitinka mūsų ligoninės lygį, dirba puikūs specialistai, atvažiuoja konsultantai iš trečiojo lygio ligoninių. Manyčiau, tai puikus motyvas nebijoti ir nejausti širdagraužio palikus savo artimąjį mūsų miesto sveikatos priežiūros įstaigoje.

– Ačiū už pokalbį.

Romas Zibalas

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)

7 Atsakymai į “Tarp kančios ir vilties”

  1. ''' parašė:

    Labai gera gydytoja

  2. yerq parašė:

    ir uz tai

  3. 666 parašė:

    uz groži

  4. xxx parašė:

    uz kompetencija

  5. ausrine parašė:

    uz ka ????

  6. PI'LIPAS parašė:

    o aš ne……

  7. Anonimas parašė:

    Aš labai gerbiu gydytoją Šiukštienę.

Comments are closed.

scroll to top