Prakaitavimas krauju – mitas ar tikrovė?

„Alyvų daržely krauju prakaitavo
Dievo Tėvo Sūnus už mus, žmones savo.
Skausmas širdį jam suspaudė
Nuliūdimas sieloj griaudė.
Brangus Atpirkėjau, kiek Tu iškentėjai!“

Ištrauka iš giesmės

Artėjant vienai didžiausių katalikiško pasaulio metų šventei – Šv. Velykoms yra puikus metas trumpai aptarti unikalų prakaitavimo krauju reiškinį.

Tai nėra dažnas reiškinys, tačiau medicininėje literatūroje jis yra aprašytas nemažai kartų. Puikiai žinoma gydytojo ir vieno iš apaštalų Šv. Luko evangelijos vieta, kur Jėzus Kristus prieš savo kryžiaus kančią meldėsi Alyvų kalne ir prakaitavo krauju: „Mirtino sielvarto apimtas, jis dar karščiau meldėsi. Jo prakaitas pasidarė tarsi tiršto kraujo lašai, varvantys žemėn“ (Luko 22:44).

Šis aprašymas nėra pirmas prakaitavimo krauju paminėjimas, jau anksčiau šį reiškinį buvo aprašęs Aristotelis veikale „Apie gyvūnų dalis“. Žinutės apie prakaitavimą krauju nenutrūksta ir toliau. Medicininių publikacijų duomenų bazės PUBMED (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/) paieškos sistemoje įvedus raktinį žodį „h[a]ematohidrosis“ gauname nuorodas į 24-ias publikacijas šia tema. Didžioji jų dalis pristato pacientus, kurie patyrė laikiną, bet vėliau pasikartojantį prakaitavimą krauju. Aprašomų pacientų odos paviršiaus vientisumas nebuvo nepažeistas, todėl kraujas išsiskyrė iš prakaito liaukų. Dažniausios kūno sritys – kaktos, viršugalvio, veido, ausų oda. Kartais prieš pasirodant kraujui pacientai jautė tos odos vietos skausmą ar daigymą. Dažniausiai prakaitavimas krauju buvo nulemtas didžiulio streso, nerimo. Keli klinikiniai atvejai buvo siejami su padidėjusiu kraujospūdžiu ar galvos skausmu.

Visais atvejais išsiskyręs kraujas buvo tirtas siekiant įsitikinti jo tikrumu ir atmesti kitas galimas kraujavimo priežastis. Dviem aprašytais atvejais pacientai iš tikrųjų turėjo trombocitų 3 faktoriaus ligą, o vienas pacientas vitamino K trūkumą. Trylikai pacientų buvo atlikta odos biopsija, mikroskopiniuose preparatuose stebėtas kraujas odos prakaito liaukose, bet neaptikta jokių odos ar aplinkinių struktūrų patologinių pokyčių. Prakaitavimo krauju mechanizmas yra grindžiamas didelio išorinio streso išprovokuotu odos prakaito liaukas supančių smulkučių kraujagyslių spazmu ir po jo sekančiu per dideliu atsipalaidavimu, dėl kurio šios plyšta ir kraujo kūneliai ištrykšta į prakaito liaukų spindžius bei išsiskiria su prakaitu į odos paviršių. Sutrikimas yra gydomas anksiolitikais ir beta adreno blokatoriais.

Justas Arasimavičius
Širvintų ligoninės ir Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų gydytojas dermatovenerologas.

Duffin, Jacalyn. „Sweating Blood: History and Review.“ Cmaj : Canadian Medical Association Journal. 189.42 (2017). Print.
Ricci, Franco, Teresa Oranges, Elio Novembre, Bona M. L. Della, Marca G. la, Martino M. de, and Luca Filippi. „Haematohidrosis Treated with Propranolol: a Case Report.“ Archives of Disease in Childhood. 104.2 (2019): 171. Print. (Nuotraukos paimtos iš šios publikacijos)

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top