Pėstieji mūsų keliuose nežuvo, bet kiti skaičiai – „raudoni“

Higienos instituto specialistų parengtoje galutinėje suvestinėje 2023 metų savivaldybių visuomenės sveikatos stebėsenos ataskaitoje, kur analizuojami 2022-ųjų duomenys, didžiausias dėmesys skiriamas savivaldybių visuomenės sveikatos stebėsenos ataskaitų kokybės aspektams. Tie aspektai – tai pristatymo laikas, ataskaitų apimtis, problemoms pateikiant rodiklius, savivaldybių dažniausiai išskirtos prioritetinės sritys, pateiktoms išvadoms ir rekomendacijoms.

Per pastaruosius penkerius metus buvo, kad įvairiais metais 10 šalies savivaldybių laiku nepristatė ataskaitų, tarp jų ir Širvintų rajono savivaldybė, vėlavusi pateikti 2021 metų duomenis. Rekordininkėmis galima laikyti Alytaus rajono ir Ukmergės rajono savivaldybes, to nepadariusias trejus metus iš eilės. Dvejus metus iš eilės vėlavo socialdemokratų favorito M. Sinkevičiaus vadovaujama Jonavos savivaldybė.

Šiais metais laiku ataskaitas pateikė visos 60 savivaldybių.

2023 metų ataskaitose dažniausiai analizuota problema savivaldybėse – traumos ir nelaimingi atsitikimai, tarp jų ir savižudybės bei bandymai žudytis. Tokia tendencija vyrauja jau kelerius metus iš eilės.

Iš stebėsenos ataskaitos matyti, kad Širvintų rajono savivaldybė nepateko tarp tų, kuriose viena iš prioritetinių sričių 2023 metų ataskaitose buvo traumos ir nelaimingi atsitikimai, įskaitant savižudybes. Matyt, to priežastis ši: Širvintų rajone 2022 metais fiksuotas palyginti žemas standartizuotas mirtingumas dėl savižudybių. Tuomet užregistruota viena tokia mirtis. Standartizuotas mirtingumas dėl savižudybių neviršijo 16,5 atvejo 100 tūkst. gyventojų ir pateko į žemiausią lygį.

Tiesa, bandymų žudytis skaičius 2022 metais mūsų savivaldybėje jau atitiko aukščiausią lygį – daugiau kaip 41,5 atvejo 100 tūkst. gyventojų. Kalbant konkrečiau, užpernai mūsų rajone buvo užregistruoti 7 tokie atvejai.

2022 metais mūsų rajone fiksuota ir bloga standartizuoto mirtingumo dėl išorinių priežasčių situacija. Su visomis besiribojančiomis savivaldybėmis patekome į „raudoną zoną“, kur fiksuojamas didesnis kaip 83 atvejų 100 tūkst. gyventojų rodiklis. O iš viso užpernai dėl išorinių priežasčių mūsų rajone mirė 17 asmenų.

„Raudonojoje zonoje“ esame ir pagal susižalojimus dėl nukritimų (>137,3 atv.). Pavyzdžiui, 2022 metais mūsų rajone nukrito ir susižalojo 47 senjorai, sulaukę 65 metų.

Toje pat „raudonojoje zonoje“ esame pagal standartizuotą mirtingumą dėl nukritimo (>17,4 atv., buvo fiksuotos 4 tokios mirtys), pagal standartizuotą mirtingumą dėl transporto įvykių (>6,8 atv., fiksuotos 3 mirtys), standartizuotą mirtingumą dėl paskendimų (>4,8 atv., fiksuotos 3 mirtys).

Beje, 13 šalies savivaldybių paskendimų 2022 metais išvis nebuvo fiksuota, o štai „nulinio“ standartizuoto pėsčiųjų mirtingumo dėl transporto įvykių atvejų 2022 metais buvo gerokai daugiau. Tarp tokių savivaldybių, kur tokių mirčių neregistruota, ir mūsų rajonas. Tačiau pagal transporto įvykiuose patirtas traumas (>5,2 atv., fiksuotos 2 mirtys) vėl patenkame į „raudonąją zoną“.

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite gegužės 31 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top