Oralinė vakcinacija nuo pasiutligės – Širvintų rajone

Oralinė vakcinacija. Jaukas su vakcina nuo pasiutligės.

Spalio 16 d., Širvintų rajone pradėta tradicinė rudeninė laukinių gyvūnų oralinė vakcinacija nuo pasiutligės.

Jau daugiau kaip dešimtmetį kiekvieną pavasarį ir rudenį Lietuvoje vykdoma vakcinacija padėjo pasiekti, kad išskyrus pavienius atvejus, šia pavojinga liga neserga nei naminiai, nei laukiniai gyvūnai. Iš lėktuvų jaukai su vakcina mėtomi buferinėje zonoje – pasienio teritorijose, besiribojančiose su Lenkija ir Baltarusija. Priklausomai nuo oro sąlygų, šį vakcinavimo etapą planuojama baigti lapkričio pabaigoje. Laukinių gyvūnų vakcinacija mūsų šalyje sistemingai vykdoma nuo 2006 m., todėl pasiutligės atvejų beveik nebepasitaiko. Tačiau kaimyninėse šalyse, pvz., Baltarusijoje, pasiutligė yra paplitusi ir tarp naminių, ir tarp laukinių gyvūnų, ir rizika, kad į Lietuvą tokių užsikrėtusių gyvūnų atkeliaus iš kaimyninės valstybės, yra.

Oralinė vakcinacija tik pusė darbo. Privalu vakcinuoti nuo pasiutligės šunis, kates, šeškus

Vienintelis efektyvus būdas kovoti su pasiutlige – vakcinuoti naminius ir laukinius gyvūnus. Norėdami apsisaugoti, gyventojai turėtų vengti tiesioginių kontaktų su benamiais ar laukiniais gyvūnais. Visi šunų, kačių ar šeškų šeimininkai savo augintinius nuo pasiutligės privalo vakcinuoti kartą per 12 mėnesių, arba, jei naudojama ilgo veikimo vakcina, – pagal jos gamintojo instrukcijas. Vakcinavimą atlikęs veterinarijos gydytojas į skiepų pažymėjimą arba gyvūno augintinio pasą turi įrašyti datą ir skiepų galiojimo laiką.

Išmėtys beveik 2,3 mln. jaukų

Orlaiviuose, iš kurių bus mėtomi jaukai, yra įrengti automatiniai jaukų išmėtimo įrenginiai. Priklausomai nuo oro sąlygų, šį vakcinavimo etapą planuojama baigti lapkričio 20 d. Darbai bus vykdomi lėktuvui kylant iš Molėtų aerodromo. Numatoma išmėtyti 2 296 000 jaukus.

Mėtomi jaukai su vakcina atitinka visus saugumo standartus ir nekelia pavojaus nei žmonių, nei gyvūnų sveikatai, tačiau gyventojai, radę jauką, vis vien raginami jo neliesti, nerinkti ir pan., nes jauko viduje yra aštri membrana su vakcina, kuria per neatsargumą galima susižeisti. Tokiu atveju rekomenduojama nusiplauti rankas, jei reikia, žaizdą dezinfekuoti. Dėl tokio kontakto užsikrėsti pasiutlige žmogui pavojaus nėra – vakcina yra visiškai saugi ir patikrinta.

Jaukų aptikus prie gyvenamųjų namų, būtina apie tai nedelsiant pranešti Širvintų valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai telefonais 838257145, 838257146, kurios specialistai atvyks juos surinkti. Pastebėjus, kad jauką netyčia surado ir suėdė augintinis, rekomenduojama keletą dienų stebėti jo sveikatos būklę, pasikonsultuoti su veterinarijos gydytoju. Naminiams gyvūnams šie jaukai nepavojingi, tačiau jų perdozavus, galimos komplikacijos.

Birutė Marytė Bernotienė
VMVT Širvintų valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vyriausioji veterinarijos gydytoja–inspektorė

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top
+