Nesibaigiančių „restruktūrizacijų“ volas grėsmingai traiško provinciją

„Reorganizacija“, „restruktūrizacija“, „renovacija“, „reforma“ ir kitokio pobūdžio žodžiai, prasidedantys raide „r“, vis dažniau turtina mūsų žodyną. Ne kiekvienam žmogeliui tie žodžiai ir suprantami. Jei dažnai skamba (ir dar iš aukštų pareigūnų lūpų, spausdinami laikraščių pirmuosiuose puslapiuose), vadinasi, kažką reiškia. Deja, jokių žemiškų malonių žmonėms jie neneša ir, savaime suprantama, neneš. Minėti ir panašūs žodžiai labiau primena gerai žinomus „griausmas“, „perkūnas“, kur stipriau aliteruojamas „r“ žadina ne itin gerus jausmus.

Turbūt ir baisiausiame košmare neteko sapnuoti, kad Širvintų rajonas turės kęsti įvairias reformas. Visokie netikri pranašai, palakstę po svetimus kraštus, išdraskę bendroves, mokyklas, kultūros namus, medicinos punktus ir kitokius paprastam kaimo žmogui būtinus dalykus, niekaip negali nurimti be reformų. Valdžios aiškinama paprastai: taip neturi būti, primena kombinatus, nemadinga, brangus išlaikymas ir kitokios nelabai reikalingos senienos. „Sėkmingai“ sudraskę vidurines mokyklas, valdininkai ėmėsi ligoninių. Po daugiau nei 25 nepriklausomybės metų ir medicinos įstaigoms, pasak Sveikatos apsaugos ministerijos valdininkų, pranašaujamas „šviesus rytojus“.

Sunkiai suvokiama, bet anksčiau ar vėliau Širvintų rajono ligoninė turėjo atsidurti ne tik reformų, bet ir kažkieno globoje. Prieš gerą dešimtmetį pradėtą įstaigos restruktūrizavimą kalbinti širvintiškiai vertina dvejopai: vieni džiaugiasi atsivėrusia galimybe naudotis didmiestyje esančios gydymo įstaigos paslaugomis, kiti ašaras lieja dėl nepatogumų lankant besigydančius artimuosius Vilniuje ar Ukmergėje.

Su siaubu prisimenu artimųjų pasakojimus apie praėjusio amžiaus šeštą – septintą dešimtmetį, kai kaimo žmonės, užklupus pavasario polaidžiui ar rudens darganai, į vežimą pridėję šiaudų ir paguldę ligonį, veždavo keliasdešimt kilometrų į Širvintas, Gelvonus ar Ukmergę, kur tikėdavosi nors kokios gydytojo pagalbos, nors „triūbelės“ prilietimo, nors duoto „proškelio“. Ne kiekvienas ir tokios pagalbos sulaukdavo, kol specialistą pasiekdavo. Buvo atvejų, kad nuo pusiaukelės tekdavo sukti vežimą atgal ir reikalus derinti su klebonu.

Įvairūs reformų sumanytojai ir kaimo žmogų tik iš televizoriaus ekrano matę naujovių mėgėjai nelabai įsivaizduoja, kuo šiandien alsuoja tas Dievo ir valdžios užmirštas žmogelis. Ne kiekvienas sodietis juk ištaigingą džipą ar traktorių turi, dažno tvartelyje net nusususio kuino nerasi. Yra tokių, kuriems vaikus į mokyklą išleisti sudėtinga, mat toli nuo didžiųjų kelių nutolę, apavo ar geresnio drabužio neturi. Tai ką kalbėti apie mediciną, apie galimybę sulaukti pagalbos ligai palaužus. Dažnas tėvas ar motina eina tol, kol eina, neturi laiko apie ligas mąstyti. Dažnas kaimo senolis paliktas vienas, nes vaikai mieste darbais užsimušę. Kaip sulaukti medikų pagalbos? Reikia tikėtis, kad šiais laikais ratuotiems širvintiškiams tokios padėties be išeities nepasitaikys ir bent Ukmergę pasiekti problemų nebus.

Kas iš šitų pertvarkų turės naudos? Galbūt tie, kurie maudosi Europos milijonuose? Galbūt tie, kurie „reformuodami“ Lietuvą kopia karjeros laiptais? Eiliniai širvintiškiai – tikrai ne. Nereikėtų nustebti, jeigu kokie nors gudragalviai sumanytų regionuose įgyvendinti kokius nors ciniškus sveikatinimo projektus ir pamokytų senolius, kaip teisingai užsiimti savigyda ir suteikti pirmąją pagalbą kaimynams. Taip valdžia, pamokiusi žmones per projektus gydytis žolelėmis, užkalbėjimais ir kitokiomis atgyvenomis, sutaupytų lėšų.

Ar išliks Širvintų rajono ligoninė, jei ją priglobs didesnio Ukmergės miesto ligoninė? Širvintose viešėjęs Vilniaus teritorinės ligonių kasos direktorius Vytautas Mockus užsiminė, jog tokių jungtuvių, kur stipresnis priglaus silpnesnį, galimai bus ir daugiau. Jokia paslaptis, jog sveikatos apsaugos politikos strategai, žvangindami gydymo įstaigų restruktūrizacijos ginklais, rajono ligonines pamažu verčia senukų prieglaudos namais, „grietinėlę“ leisdami nusigriebti didžiuosiuose miestuose esančioms sveikatos priežiūros įstaigoms. Provincijos gyventojai į prestižines ligonines siunčiami atlikti nesudėtingų operacijų, rajonų ligoninės netenka finansavimo, nebeišgyvena, pradeda merdėti, o reformatoriai tik teatrališkai skėsčioja rankomis.

Širvintiškiai itin nesidžiaugia, kad teks glaustis prie stipresnio. Tai daugiau yra Ukmergės savivaldybės pageidavimas. Jie irgi neturi kitos išeities. Jauni specialistai – gydytojai – neateina, tebedirba seniau Ukmergėje šaknis įleidę medikai. Dabar medicinos paslaugų teikimas užtikrinamas, bet ateityje galimai bus problemų. Ukmergiškiai, norėdami pritraukti jaunų specialistų, galvodami apie ateitį, rūpinasi jau dabar pacientų skaičiumi. Ukmergės ligoninės vadovas pabrėžė, kad Širvintų ligoninė bus orientuota į tas paslaugas, kurių senėjančiam rajonui itin reikia. Tai slaugos, palaikomojo gydymo paslaugos. Šių paslaugų Širvintų rajono ligoninėje, pasak Vilniaus teritorinės ligonių kasos vadovo, turėtų padaugėti ir jos turės būti stabiliai finansuojamos.

Susidaro toks įspūdis, kad nematomi sveikatos priežiūros reformų režisieriai bet kokia kaina nori prastumti savo viziją, o nė viena žmonių išrinkta valdžia nepajėgia pasipriešinti sveikatos apsaugos sistemą griaunančiai jėgai (ir neįstengs pasipriešinti, nes švietimo įstaigų reorganizavimo traukinys nuriedėjo garsiai trimituodamas ir nekreipdamas dėmesio į jokius pasipriešinimus). Įvertinus visus restruktūrizacijos etapus, juos lydėjusius garsius šūkius ir tikslus, aiškėja, kad rezultatai yra priešingi. Sergamumas nesumažėjo, sveikatos apsaugos paslaugų prieinamumas suprastėjo, eilės išaugo, gydytojų algos nepadidėjo. Tai kur tas taupumas? Pro kokius akinius jis matomas?

Apmaudu, kad reformų sumanytojai nesiteikia pasižiūrėti, kaip gyvena paprastas žmogus, kuris visą gyvenimą sąžiningai dirbo, užaugino dorus vaikus, myli savo tėviškę ir nori savame krašte nors ramiai numirti. O nesibaigiančių „reorganizacijų“, „restruktūrizacijų“, „renovacijų“, „reformų“ volas toliau grėsmingai traiško provinciją.

Romas Zibalas
Autorius yra Širvintų rajono tarybos narys

Sending
Skaitytojų įvertinimas
5 (1 įvert.)

9 Atsakymai į “Nesibaigiančių „restruktūrizacijų“ volas grėsmingai traiško provinciją”

  1. elena parašė:

    Paliesta labai aktuali ir jautri tema. Manau, kad gerb. mere ras būdu ligoninę issaugoti.

  2. Dar gyvas parašė:

    Keista tarybos nario pozicija. Patys nubalsuoja, po to pabėdavoja. Kas iš tarybos daugumos kada nors taryboje tuo klausimu pasisakė? Juk patys atsisakome ligoninės, tai ko čia bėdavoti?
    Būtų taryba su stuburu, nebūtų leidusi vaikyti gerų gydytojų, o stengtųsi, kaip kiti rajonai, kaip nors finansiškai paremti ligoninę ir ją kuo ilgiau išlaikyti. Supervadyba pas mus tokia – nepatinka daktarė Šiukštienė – uždarei ligoninč ir reikalas išspręstas…

  3. Na jo parašė:

    Anksciau buvo : RAJkomas, RAJispolkomas, RAJsocobesas – visur RAJ, o dabar ? AD ministracija.

  4. va taip parašė:

    Daktaras laukia, kad sirgtų, o kunigas – kad mirtų.

  5. jane parašė:

    Labai teisingos mintys, o ligonine seniai surestrukturizuota dar buvusiu valdziu. Dar turejo galimybe pasirupinti daktarai deputatai, kuriu tarybon anksciau rinkdavo daug. Deja, nei deputatu, nei ligonines.

  6. ne Veryga parašė:

    ne ministro Verygos įsakymu uždaroma ligoninė, o straipsnio autoriui balsuojant „už“ Tarybos posėdyje gegužės 31 d.

  7. Rožytė parašė:

    Gal pirmiausia aprašykite savo reorganizacijos Širvintų savivaldybėje volo traiškymo pasekmes? Padarykite analizę, kiek tai kainavo, kiek nukentėjo paprastų žmonių sąžiningai dirbusių savo darbą, kokia žala padaryta ir pagalvokite kuris volas labiau traiško- savas ar respublikinis?

  8. Anonimas parašė:

    Sirvintos visada pirmauja. Sirvintu valstieciai pirmieji isdraske darzelius , mokyklas, viska sujauke, o dabar ligonines. Kosmaras cia.

  9. nuomonė parašė:

    Tai kad Širvintų ligoninę anksčiau laiko pribaigė dabartiniai valdantieji, kuriems priklauso ir šio rašinio autorius. Ką jis asmeniškai padarė, kad situacija nebūtų tokia, kokia yra dabar. Širvintos tampa pirmąją savivaldybe savo rankomis „sutraiškiusi“ savo ligoninę

Comments are closed.

scroll to top