Minint Pasaulinę vandens dieną specialistai primena: būtina rūpintis vandens sauga

Šulinys Kernavės seniūnijoje. Nuotr. iš redakcijos archyvo

Atėjus pavasariui ir tirpstant sniegui galimas paviršinės taršos patekimas į gruntinius vandenis per įvairius šulinio ar gręžinio nesandarumus. Dėl to gali pasikeisti maistui naudojamo vandens sauga ir kokybė. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai primena, kad geriamasis vanduo tinkamas naudoti ir laikomas švariu, jeigu jame nėra mikroorganizmų, parazitų ir medžiagų, galinčių sukelti pavojų žmonių sveikatai, kai užtikrinama apsauga nuo taršos. Šachtinių šulinių vandens kokybė priklauso nuo to, ar neužteršta šulinio aplinka.

„Nitratais ar nitritais užterštas vanduo neturi specifinio skonio, kvapo ar spalvos, tad apie vandens saugumą galima sužinoti tik atlikus laboratorinius tyrimus“, – atkreipia dėmesį visuomenės sveikatos specialistai.

Nemokami šachtinių šulinių vandens tyrimai

NVSC Vilniaus departamento Širvintų skyrius, vykdydamas apsinuodijimų nitritais ir nitratais profilaktiką, nemokamai organizuoja šachtinio šulinio vandens, kurį maistui naudoja nėščiosios ar kūdikiai iki 6 mėn. amžiaus, cheminį tyrimą azoto grupės junginių – nitritų ir nitratų – kiekiui nustatyti.

Kur kreiptis dėl nemokamo šachtinio šulinio vandens tyrimo?

Nėščiosios ir mamos, auginančios kūdikius iki 6 mėnesių amžiaus, mitybai vartojančios šachtinių šulinių vandenį turi kreiptis į gydytojus, kurie NVSC Vilniaus departamento Širvintų skyriui pateiks pranešimą dėl geriamojo vandens ištyrimo. Ištyrus vandenį, tyrimų rezultatai siunčiami vartotojui ir asmens sveikatos priežiūros įstaigai, kuri pateikė pranešimą apie vartotoją.

Apsinuodijimo atvejų nebuvo

NVSC Vilniaus departamento Širvintų skyriaus duomenimis, 2021 m. Širvintų rajone nebuvo nustatyta apsinuodijimų nitritais ir nitratais atvejų. 2021 m. Širvintų rajone buvo ištirtas 1 šachtinis šulinys, kurio vandenį naudojo nėščiosios ar šeimos, turinčios kūdikių iki 6 mėn. amžiaus. Tirto šachtinio šulinio vandens mėginio kokybė atitiko higienos normoje nustatytus reikalavimus.

Specialistai primena, jog nustačius vandenyje padidintą nitratų ar nitritų kiekį, nėščiosios ir mamos, auginančios kūdikius, turėtų nerizikuoti savo ir vaikų sveikata ir maisto ruošimui pirkti fasuotą vandenį arba naudoti centralizuotą vandentiekio vandenį.

Būtina rūpintis vandens sauga

Kad šulinio vanduo netaptų apsinuodijimo ar susirgimo žarnyno infekcijomis priežastimi, reikia nuolat rūpintis vandens sauga. Gyventojams, naudojantiems šachtinių šulinių vandenį, rekomenduojama atlikti vandens cheminį ir mikrobiologinį tyrimą. Atliekant vandens saugos ir kokybės tyrimus turi būti nustatytas bent žarninių lazdelių skaičius (mikroorganizmų skaičius 100 ml), žarninių enterokokų skaičius (mikroorganizmų skaičius 100 ml); nitratų, nitritų, amoniako kiekis, permanganato indeksas, savitasis elektrinis laidis.

Kasmet kovo 22-ąją dieną minima Pasaulinė vandens diena. Šia diena siekiama visuomenei priminti apie vandens svarbą žmogaus organizmui ir skatinti sąmoningą požiūrį į vandenį.

Kotryna Žigaitė
Vilniaus departamento Visuomenės sveikatos saugos skyriaus vyriausioji specialistė, laikinai vykdanti Širvintų skyriaus vedėjo funkcijas

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top