Kraujo donorams – galimybė be papildomo taupymo sukaupti priedą prie senatvės pensijos

Pernai Širvintų savivaldybėje sulaukta 262 donorų, paimtos 202 donacijos. Tai daugiau, nei 2019-aisiais, kai apsilankė 181 donoras ir buvo paimta 151 donacija.

Nacionalinio kraujo centro duomenimis, per 2020 metus šalies savivaldybėse buvo atlikta kiek daugiau nei 96 tūkst. kraujo donacijų, taigi šalies gyventojai davė daugiau kaip 43 tonas kraujo. Stacionariose ir mobiliose donacijos vietose aktyviau lankytasi antroje metų pusėje, o mažiausiai kraujo donorų buvo sulaukta antrąjį ketvirtį, kai šalis rimčiau išgyveno pirmosios COVID-19 bangos padarinius.

Pagal jau minėtus Kraujo centro duomenis, pernai Širvintų rajono savivaldybėje buvo atliktos 202 donacijos, t. y. rajono žmonės davė 90,9 litrų kraujo. Donacijų nebuvo antrąjį ketvirtį, o aktyviausiai kraujo duotą trečią ketvirtį: 142 donacijos keturis-penkis kartus viršijo per kitus ketvirčius rajone atliktų donacijų skaičių.

Mėgstantiems lyginti pasakysime, kad Rokiškio rajono savivaldybėje 200 donacijų pernai buvo atlikta tik per paskutinį ketvirtį .

Ne kartą įvairiuose šaltiniuose yra rašyta, kodėl duoti kraujo gali būti naudinga pačiam donorui. Nuo 2008 metų kraujo donorai turi teisę gauti Lietuvos Respublikos antrojo laipsnio valstybinę pensiją. Tiesa, ne visi, o tie, kuriems teisės aktų nustatyta tvarka yra suteiktas garbės donoro vardas.

Garbės donoro vardas (kartu su tai patvirtinančiu ženklu ir pažymėjimu) suteikiamas donorui, kuris ne mažiau kaip 40 kartų neatlygintinai davė kraujo ar 200 kartų – plazmos (sudedamosios kraujo dalies) ir ne mažiau kaip 10 metų aktyviai dalyvavo nemokamos donorystės veikloje. Nemokamas kraujo ar plazmos davimas garbės donoro vardui gauti skaičiuojamas nuo 1997 metų sausio 1-osios, kai įsigaliojo Kraujo donorystės įstatymas.

Tradiciškai vadinamosios donorų dienos savivaldybėse rengiamos bent kartą per ketvirtį. Norint surengti kraujo donorystės akciją, kad medikų brigada atvyktų į darbo vietą, reikia bent 25 žmonių, pasiryžusių duoti kraujo. Jei įmonėje ar įstaigoje tiek nesurenkama, gal prisijungti kelios įmonės ar įstaigos.

Donorų skaičius beveik visada viršija donacijų skaičių, kadangi ne visais atvejais paaukotas kraujas yra tinkamas gavėjams, būna kitų kliūčių paaukoti kraujo. Pavyzdžiui, dvi savaites kraujo negalima duoti po karščiavimo (aukštos temperatūros), po gripo ar kitos virusinės ligos simptomų pranykimo dienos.

Kalbant apie Širvintų rajono savivaldybę, atskiri duomenys nėra pateikiami, tačiau pernai sulaukta 60, donorų daugiau, nei paimta donacijų.

Parengė Gintaras Bielskis
Nuotr. iš archyvo

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite vasario 12 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top