Kaip Živilė Pinskuvienė nuo koronaviruso „išgydė“ daugiau kaip šimtą Širvintų rajono gyventojų. Lietuvoje sparčiai „sveiksta“ tūkstančiai

Apie Živilės Pinskuvienės išanalizuotą susirgimų statistiką rašė „Vakarinė Palanga“, merės pastebėjimams pritarė kurorto galva Šarūnas Vaitkus.

Kai tekdavo rašyti apie situaciją Širvintų rajone, ne kartą prašydavau Savivaldybės merės Živilės Pinskuvienės komentaro. Dar pavasarį, kai išgyvenome pirmąją bangą, merė atkreipė dėmesį, kad pateikiami oficialūs skaičiai jai kelia įtarimą.

Iš pradžių duomenis apie sergamumą koronavirusu visuomenei pateikdavo Nacionalinis visuomenės sveikatos centras, paskui tai daryti ėmėsi Registrų centras, o su antrąja COVID-19 banga informuoti visuomenę jau ėmėsi Statistikos departamento administruojamas Oficialiosios statistikos portalas. Atrodytų, kad iš klaidų turėjo būti pasimokyta ir pagaliau sukurta sistema, kuri, bėgant laikui, dirbtų vis tiksliau, apimtų naujus duomenis. Bet tai tik iliuzija. Prisiminkime gana garsiai nuskambėjusį skandalą dėl mirčių nuo COVID-19, kai buvo „pamesti“ dešimtys, jei ne šimtai mirusiųjų.

Oficialiais duomenimis, tuo metu, kai šalyje kelios savivaldybės jau nusidažė geltonai, Širvintų rajonas toliau liko raudonas, nors apie kokius nors protrūkius ar sudėtingą situaciją NVSC neinformavo.

Pirmiausiai, buvo atkreiptas dėmesys, jog informacija, kuri nurodyta bendrajame sergamumo koronavirusu šalyje žemėlapyje ir Nacionalinio visuomenės sveikatos centro savivaldybei pateikti išsamūs duomenys yra skirtingi. Dar daugiau – pasak Ž. Pinskuvienės, aptikta, kad NVSC pateiktame sergančių asmenų sąraše yra ne vienas seniai nuo COVID-19 pasveikęs pačios Savivaldybės, jos įstaigų darbuotojas. Pasveikęs ir sėkmingai grįžęs į darbą net prieš kelis mėnesius.

Nuo praėjusios savaitės, net savaitgalį Savivaldybė toliau tikrino rajone koronavirusu sergančių gyventojų sąrašus, įpareigojo gydymo įstaigas tikslinti informaciją. Pasak merės, įdomu tai, kad daugiausia tokios netikslios informacijos pastebėta privačiuose gydymo centruose.

Antradienį, vasario 9 d., Živilė Pinskuvienė vėl prikaustė visos šalies dėmesį savo pranešimu socialiniame tinkle „Facebook“:

„Faktas. Suskaičiuota. 146=23. Jaučiate skirtumą? Penktadienis, vasario 5 d., o oficialios statistikos žemėlapyje Širvintų rajone sergančiųjų COVID-19 – 146. Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui (NVSC) atnaujinus informaciją, skaičius mažėja iki 116. Antradienis, vasario 9 d., sergančiųjų Širvintų rajone lieka 23“, – ir pridūrė: „Matydama, kad ledai pajudėjo visoje Lietuvoje, tikiuosi, kad artimiausiomis dienomis „išgydysime“ nuo koronaviruso tūkstančius žmonių. Apie tai kalba ir paskutinės paros statistika – pasveiko 2110 žmonių! Kviečiu ir kitus rajonus skirti parą ar dvi ir atvert akis. To labai laukia žmonės ir ypač verslas.“

Živilės Pinskuvienės įrašas „Facebook“ paskyroje iki vakar sulaukė daugiau kaip 10 tūkst. įvertinimų, per pusantro tūkstančio komentarų, beveik 6 tūkst. pasidalijimų.

Kodėl taip nutinka, kad skaičiai rodo bet ką, tik ne tikrą situaciją, Živilė Pinskuvienė įvardijo net kelias priežastis.

Pavyzdžiui, žmogus su simptomais išsikviečia GPM ir yra išvežamas į Vilniaus gydymo įstaigą. Ten jam nustatomas susirgimas COVID-19. Duomenys įvedami į sistemą, tačiau šeimos gydytojas (pas kurį žmogus prisiregistravęs) to nemato. Žmogui pasveikus ir sugrįžus į įprastą gyvenimo ritmą, jis taip ir lieka sergančiųjų sąraše, nes apie tai, kad sirgo savo šeimos gydytojui nepranešė.

„Ir čia galima tik nusistebėti – jei jau kvietiesi greitąją ir esi išvežamas į ligoninę, ar dar gali kilti minčių skambintis savo šeimos gydytojui? Galų gale, jei rimtai sergi ir esi gydomas, ar turėtum tai daryti? Gal net jėgų tam nėra,“ – svarsto merė.

Kitas jos pateiktas pavyzdys susijęs su į Lietuvą iš užsienio grįžtančiais kraštiečiais. „Sergančiųjų sąrašuose matome ir žmogų, kuriam COVID-19 liga buvo nustatyta atlikus testą grįžus iš užsienio. Jis, praėjus saviizoliacijos laikui, vėl sėkmingai išvyko atgal į šalį, kurioje dirba. O sistemoje ir liko kaip sergantis.“

Pasak Ž. Pinskuvienės, tą svarbią „varnelę“, kad žmogus pasveiko uždėti gali tik šeimos gydytojas. Tad visų tų, kurie susirgo, bet jautėsi gerai ir nesikreipė į savo gydytoją, duomenys ir lieka klaidinančioje statistikoje.

Živilės Pinskuvienės pastebėjimai sulaukė didelio rezonanso. Ji kėlė klausimą, kodėl tiek lėšų skiriant įvairių sistemų tobulinimui, sveikatos sektoriuje iki šiol nėra vieningos sistemos. „Jei nuo COVID-19 pasveikusiam žmogui „Sodroje“ nutraukiamas nedarbingumo laikotarpis, tai turėtų automatiškai matytis ir e.sveikatos sistemoje“, – svarstė merė ir pridūrė, kad tokiu būdu sumažėtų gydytojams tenkantys krūviai. Juk dabar tam, kad būtų išvengta tokių klaidų, šeimos gydytojas pažymėti kiekvieną pacientą kaip pasveikusį galėtų tik tuo atveju, jei kasdien tikrintų visų savo pacientų elektronines sveikatos korteles.

„Mano nuomone, ypač pandemijos metu, kai šeimos gydytojai ir taip dirba padidintu krūviu, toks sistemos absurdiškas veikimas yra tiesiog nesuvokiamas. Ar gali medikas, pas kurį yra prisirašę nuo 1000 iki 2000 pacientų, nuolat tikrinti visas jų korteles, ieškodamas, kuris galbūt susirgo, o kurį jau reikia patvirtinti kaip pasveikusį? Turint omeny, kiek valstybė investavo į sveikatos įstaigų sistemų tobulinimą, kiek projektų skambiais pavadinimais buvo įgyvendinta, tai tiesiog sunkiai suvokiama“, – DELFI cituoja Širvintų rajono merė.

Į Širvintų rajono merės pateiktus faktus reagavo ir kitų savivaldybių vadovai. Peržvelgę pateikiamą statistiką jie atrado, kad tarp sergančių jų savivaldybių gyventojų yra ir tokių, kuriems COVID-19 buvo patvirtintas 2020-ųjų spalį ar lapkritį. Štai Kretingos rajone vis dar „serga“ per du šimtus asmenų, kurie susirgo pernai. Kretingos meras A. Kalnius sakė apie tai bendravęs su Živile Pinskuviene ir sutinka, jog problema slypi ne tik šeimos gydytojų nesudėtose varnelėse grafoje „pasveiko“. Realu, kad tikslaus sergančiųjų skaičiaus nežinome ir dėl vis dar „nesusikalbančių“ skirtingų institucijų skirtingų sistemų. Nors, kaip atkreipia dėmesį Živilė Pinskuvienė, nuo pandemijos pradžios jau tuoj bus metai! Apie debesyse klaidžiojančius sergančiųjų skaičius po mūsų rajono merės pasisakymų prabilo ir Palangos meras Šarūnas Vaitkus, Plungės, Ignalinos rajono savivaldybių atstovai, o Kauno rajono meras Valerijus Makūnas įvardino, kad jų savivaldybėje skaičiai skiriasi keturis kartus.

Teigiamą tendenciją šioje istorijoje galima įžvelgti jau ir dėl to, kad Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys pripažino, jog tai yra problema ir jis tikįs, kad ministerija ją išspręs. Kaip suprantame, ne be Širvintų merės pagalbos.

Reikia tikėtis, kad ši Širvintose kilusi banga perlies visą Lietuvą. Nes, pasak Ž. Pinskuvienės „Visi pavargo. Verslas sukaustytas. Mokiniai uždaryti namuose. COVID-19 liga pavojinga, deja, daug ką ji palietė tiesiogiai sutrikdydama sveikatą ir net atnešdama netektį. Jos ir toliau turime saugotis, skiepytis, laikytis higienos ir kitų saugumo reikalavimų, tačiau gąsdinti žmones išpūstais skaičiais neturime teisės.“

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite vasario 12 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
4.33 (9 įvert.)

17 Atsakymų į “Kaip Živilė Pinskuvienė nuo koronaviruso „išgydė“ daugiau kaip šimtą Širvintų rajono gyventojų. Lietuvoje sparčiai „sveiksta“ tūkstančiai”

  1. neringa parašė:

    Linkiu merei sveikatos šitame sunkiame kelyje.

  2. birute parašė:

    pagarba merei

  3. !!! parašė:

    Šaunuolė merė Pinskuvienė! Tokie visi ministrai turi būti!

  4. Zilvinas 2 parašė:

    Tekstas, gana gerai paaiskinantis visa situacija, paskaitykite:

    Long story short arba kaip NVSC nemoka gerai skaičiuoti (bet gal ir neturi mokėti), o merė būtų prasta kelių policininkė

    Pamaniau, kad tokio vieno teksto reikia, nes žmonės nebelabai supranta kas nutiko su mere Živile, su susirgimais, pasveikusiais, mirusiais ir t.t. Kai žiniasklaida rašo po straipsnį apie kiekvieną įstaigų nusipirstelėjima, akylai nesekant kiekvieno straipsnio galima taip ir nesusidaryti bendro vaizdo kas po ko nutiko. Šią istoriją pasakoju panašiai kaip kokia pasakėčią, todėl vistiek neimkit visko už gryną pinigą. Jei norisi gilintis į smulkmenas, geriau jau pasiskaitykit tuos visokius straipsnius žiniasklaidoje, o čia tiesiog pagalbos ranka tinginiams. Tad pradedu.
    Prasidėjus pandemijai NVSC buvo duotas didelis svarbus uždavinys skaičiuoti (a) kiek susirgo šiandien, (b) kiek susirgo išvis, (c) kiek serga dabar ir (d) kiek mirė. Tai labai svarbus uždavinys, nes susitarta, kad tik jie tuos skaičius ir rodys, nes jei skaičiuos visi skirtingai, tai viešai pasimatys kaip iš tikro niekas skaičiuoti nemoka. Na tai jie ir skaičiavo, lankstė pirštukus po kiekvieno teigiamo testo, braukė pagaliukus ir prašė, kad jiems siųstų laiškiukus gydytojai. Galbūt net jautėsi pasiruošę ir viską teisingai darantys. Bet įsivėlė klaidelių.
    Pirmoji atrasta klaidelė buvo ta, kad kažkaip mirčių nuo covid skaičius pas e-sveikatą buvo didesnis nei sako NVSC. Pasirodo, kad NVSC duomenis apie mirtis ėmė ne iš mūsų auksinio prabangaus medikų įrankio, kuris ir yra e-sveikata, o tiesiog prašė medikų papildomai atsispausdinti formą, užpildyti, pasirašyti, nuskenuoti, prilipdyti prie laiško ir dar šalia laiško prirašyti visokių svarbių detalių, kurių toje formoje neklausia. Na o tada išsiųsti 😊 Kas su tuo negerai? Nebuvo įvertinta, kad medikai apsistresavę po paciento mirties ir taip turi užpildyti n dokumentų, todėl visai natūralu, jog įsivelia elementarios žmogiškos klaidos. Į e-sveikatą medikai tokius dalykus užpildo, nes tai šiaip ar taip vienas pagrindinių jų darbo įrankių. O štai su popierėliu žaisti medikai tiesiog neturi laiko ir todėl gali pamiršti. Taip neužsifiksavo daug covid mirčių, o mes labai stebėjomės kaip čia daug tų žmonių mirusių ne nuo covid, o nuo kažko tai kito.
    Suradus šitą klaidą kilo pasipiktinimas. Duomenų tvarkymą perėmė Statistikos departamentas ir po truputį buvo ieškoma kaltų dėl klaidos. Visų akys krypsta į NVSC direktorių Petraitį. Ministras Dulkys prašo Petraičio atsistatydinti, o Petraitis po šiai dienai rodo liežuvį ir sako “ne-a” (panašu, kad bus atleistas).
    Randama kita klaida. Kažkaip buvo nerealiai daug esamu laiku sergančių žmonių. Paaiškėjo, kad kažkaip prie pasveikusių žmonių nesiskaičiuoja tie, kurie pasveikę nenueina pas gydytoją pasirodyti. Pasirodo, E-sveikatoje jų kortelėje reikia uždėti varnelę, kad pacientas pasveiko, o kol gydytojas varnelės nededa, pacientas lieka kaip “sergantis” nors ir šimtui metų. Medikai į jų korteles atžymėti taip ir nesugrįžta, nes medikas turi krūvą kitų įkyriai gydymo norinčių pacientų bei krūvą kitų popierių, laukiančių užpildymo.
    Medikų kaltė? Nemanau. Jų pagrindinis darbas yra gydyti, o biurokratija juos smaugia jau daugelį metų ir taip. NVSC? Gal ir sutikčiau, nes būtent NVSC turėjo rinkti duomenis ir turėjo pasirinkti tam tinkamus metodus, įvertinant visas rizikas. Bet žengiant žingsniuką atgal, galima įžiūrėti klaidą ir pačiame sprendime duomenis duoti tvarkyti įstaigai, kuri nėra Statistikos departamentas. Mano asmenine kuklia nuomone, čia galėjo ir pats Petraitis įvertinti įstaigos pajėgumus ir išstojęs pasakyti, kad “mes neturim resursų teisingai surinkti duomenis, todėl arba tuos resursus duokit, arba tegu tai daro kažkas kitas. Mums ir taip visko iki kaklo.” Na arba operacijų vadovas Veryga, arba premjeras Skvernelis pasikasęs smakrą galėjo pasakyt, kad kažkaip be ryšio čia tam NVSC skaičiuot kažką dar nuo pat pradžių.
    Duomenų teikimą perėmus Statistikos departamentui ir prasidėjo klaidų taisymas. Pirmiausia pereita per visas mirtis Lietuvoje ir patikrinta ar jos ne nuo covid. Tai padaroma palyginus greitai, nes mirčių tik tūkstančiai. Su kuo lyginu? Su pasveikusių skaičiaus taisymo trukme. Nes čia tu eini jau ne per tūkstančius, o per DEŠIMTIS TŪKSTANČIŲ “sergančių” statusą turinčių pacientų ir tikrini, ar jiem covidas kartais nebuvo, pavyzdžiui, prieš pusę metų. Ir negali gi visų savo resursų tam skirti – juk čia asmens duomenys, juos reikia saugoti, todėl ne visi gali prie jų prieiti, tai ir ne bet kas tikrina, o tik įgalioti žmonės… Šiaip ne taip patikrinam ir beveik pasiruošiam skelbti ištaisytus duomenis.
    Tada pabudusi merė Živilė prisikabina prie tų skaičių. Aiškina, kad juos reikia taisyt, nes to labai laukia verslai ir žmonės. Maždaug suprask, čia nuo pasveikusių žmonių kiekio priklauso kaip griežtai gyvenam. Nu ir ne, tai netiesa. Ne nuo to priklauso. Karantino apribojimai “kabo” ant to, kiek yra naujų atvejų per paskutines 14 dienų 100-ui tūkst. gyventojų bei nuo visų testų dalies, kurią sudaro teigiami testai. Bet Živilė vistiek traukia kalkuliatorių, rodo jog moka dalinti ir sudėti bei šaukia “VA ❗️ ”. Ir jai rodos nesvarbu nei iš kur tie skaičiai, nei ką jie reiškia, nei kokią įtaką epidemiologinei situacijai jie daro. Paskelbiama pataisyta statistika, o merė Živilė džiaugiasi “savo” nuopelnais. Nesusigaudantys žmonės ošia dėl gelbėtojos didybės.
    Kad būtų paprasčiau suprasti, pasakysiu taip: Jei merė būtų kelių policininkė, ji norėtų jus bausti ne už viršytą greitį, o už tai, kad per daug kilometrų nuvažiavote. Jau gana seniai ta klaida rasta ir seniai ta klaida taisoma. Ir tikrai ne merės dėka. Į sveikatą.

  5. Zilvinas parašė:

    Moka ponia Pinskuviene manipuliuoti ir naudotis zmoniu kvailumu (savas elektoratas visgi 🙂). Rado tema reklamavimuisi ir piarui. Geda. Kad duomenyse balaganas ne vienas specialistas sake jau per pirmaji karantina, o cia atsibudo Ziviliukas ir vaidina heroje, neva ji tuos duomenu neatitikimus pirma surado. Duomenys buvo tvarkomi MENESIUS ir jau sutvarkyti duomenys buvo paskelbti butent tada, kada prasidejo sitas Ziviliuko piaras, bet kazkodel nuopelnus prisieme sau 😀 Svarbu prie kiekvieno feisbuko iraso prisegti nuotrauka is fotosesijos, prideti daug dideliu raudonu sauktuku ir eilinis zmogelis, negebantis sava galva blaiviai mastyti ir analizuoti skaicius bei juos suprasti, pasimaus ant tokios Pinskuvienes manipuliacijos.

  6. tik mano nuomone parašė:

    Tūkstančiai Pinskuvienę palaikančių komentarų respublikinėje spaudoje, šimtai padėkų, o mūsų vietiniai politikieriai toliau purvą stumdo ir visaip merę niekina. Ne tuo keliu einate, ponai, ne tuo. 2023 metų pavasarį vėl liksite prie suskilusios geldos.

  7. vale parašė:

    Ačiū, gerb. mere.

  8. bravo parašė:

    bravo bravo, pirma pajudino sita sarsala, seniai aisku, kad skaiciai neatitinka realybes, aciu us tai, ka darote

  9. miškas parašė:

    Kiekvieną dieną dešimtimis miršta nuo COVID-19. Koks merės indelis, kad mirčių būtų mažiau.
    Ar jinai palaikė gydytojus (morališkai, finansiškai) tokiu sunkiu momentu, negirdėjau.
    Mano manymu visi jos straipsniai skirti, kad save reklamuoti..

  10. virgutis parašė:

    Pinskuvienė yra švyturys!

  11. undina parašė:

    Sociai tu specialistų yra, tik kad pakliut pas juos nelabai eina. Sake kad vidaus skyriuje labai faina nauja daktare yra ir gerb mūsų visų mylimas daktaras labai gerbiamas. Viskas gerai.

  12. Lola Bridžyta parašė:

    Poniai Zosei, o kokių specialistų jum reikia? Gal plastikos chirurgų ar lyties keitimo? Tad parašykit tiesiai. O tai neaišku ką jum atsakyti reiktų, kada jie bus.

  13. antane parašė:

    Šaunuolė merė. Ačiū.

  14. alio parašė:

    Kada rajono gyventojams bus teikiama kokybiška medicininė pagalba? Šitas klausymas skirtas Živilei Pinskuvienei.
    Kiek kainuoja užsakyti straipsnį su nuotrauka?

  15. Zosė parašė:

    Kada Širvintų gyventojams medicininę pagalbą pradės teikti PSC tam tikros srities specialistai?
    Živilei Pinskuvienei reikėtų nuo to ir pradėti suburti medikų kolektyvą.
    Mūsų rajone didelė dalis lėšų skiriama prabangai (sublizgėjimui).

  16. Zosė parašė:

    Kada Širvintų gyventojams medicininę pagalbą pradės teikti PSC tam tikros srities specialistai? Mūsų rajono žmonės pagalbos prašo pradedant nuo Klaipėdos ir baigiant Vilniaus medikais. Pasiekiame tokį lygį !
    Živilei Pinskuvienei reikėtų nuo to ir pradėti suburti medikų kolektyvą. Bet kas į mūsų rajoną eis dirbti.
    Mūsų rajone didelė dalis lėšų skiriama prabangai (sublizgėjimui).

  17. kkkkkk parašė:

    Kad Živilė Pinskuvienė skaičius dėlioja gal ir gerai. Bet žmonių gyvenimas nuo to negerėja. Geriau skaičiuotų kaip Širvintų rajono gyventojams sumokėti už šildymo paslaugas. Gal būtų galima perskaičiuoti ir kainas sumažinti. gal reikia perskaičiuoti, peržiūrėti 2021 m. biudžeto projektą,

Comments are closed.

scroll to top