
Atominės Astravo elektrinės nelaimės atveju, maždaug 100 kilometrų spinduliu aplink ją gali pasklisti radioaktyvaus jodo dalelės. Joms užteršus orą, maistą, vandenį žmogaus skydliaukėje neišvengiamai imtų kauptis radioaktyvusis jodas, kuris ilgainiui gali sukelti vėžinius susirgimus.
Nuo radioaktyviojo jodo daromos žalos apsaugoti gali kalio jodido tabletės, kadangi jose esantis stabilusis jodas prisotins skydliaukę, neleisdamas į ją patekti radioaktyviojo jodo dalelėms.
Labai svarbu žinoti, kad jodo tabletes reikėtų vartoti tik gavus Sveikatos apsaugos ministerijos nurodymą per radiją, televiziją ar kitas informavimo priemones.
Kalio jodido tabletės apsaugo tik nuo radioaktyviojo jodo, tačiau ne nuo kitų medžiagų, galinčių pasklisti atominės elektrinės avarijos metu. Nelaimės atveju reikėtų imtis ir kitų prevencinių priemonių, apie kurių būtinybę ir detales praneštų už situacijos valdymą atsakingos institucijos. Pažymima, kad kalio jodido tabletės skydliaukės apsaugai yra vartojamos tik tada, kai aplinkoje pasklinda būtent radioaktyviojo jodo dalelės ir tik tada, kai tai daryti nurodo Lietuvos Respublikos Vyriausybė arba Sveikatos apsaugos ministerija. Šioms įstaigoms pranešus apie kalio jodido tablečių vartojimo būtinybę, tai padaryti optimalu likus 6 valandoms iki galimo radioaktyviojo jodo įkvėpimo ar patekimo su maistu, bet ne anksčiau nei prieš 24 valandas iki galimo kontakto su radioaktyviojo jodo dalelėmis. Jei tabletės suvartojamos praėjus 2–3 valandoms po kontakto su radioaktyviuoju jodu, skydliaukės apsauga vis dar gali būti veiksminga. Kalio jodido tabletes branduolinės nelaimės atveju turėtų vartoti 17-os Lietuvos savivaldybių gyventojai, nepaisant jų amžiaus. Naujagimiams iki 1 mėnesio amžiaus reikėtų duoti ketvirtį tabletės arba 16 mg; kūdikiams nuo 1 mėnesio iki 3 metų amžiaus – pusę tabletės arba 32 mg; vaikams nuo 3 iki 12 metų amžiaus – vieną tabletę arba 65 mg; paaugliams nuo 12 metų amžiaus ir suaugusiesiems asmenims – dvi tabletes arba 130 mg. Vienkartinė kalio jodido tablečių paros dozė (iki 2 tablečių) apsaugo skydliaukę nuo radioaktyviojo jodo poveikio apie 24 valandas. Vėliau, jei radioaktyvių jodo dalelių kiekis aplinkoje vis dar yra pavojingas, dozę gali tekti pakartoti. Kalio jodido tabletes rekomenduojama vartoti kartu su maistu.
Kalio jodido tabletes vartoti prevenciškai griežtai draudžiama, nes galima pakenkti sveikatai. Nesilaikant rekomendacijų ir vartojant kalio jodido tabletes be Sveikatos apsaugos ministerijos leidimo, gali pasireikšti odos bėrimai, seilių liaukų skausmas, gerklės patinimas, padidėjęs skydliaukės aktyvumas, skydliaukės uždegimas, depresija, nervingumas, virškinimo trakto sutrikimai. Sunkiais atvejais galima pakenkti net vidaus organams. Kalio jodido tabletės yra vienintelis preparatas, galintis apsaugoti skydliaukę nuo radioaktyviojo jodo branduolinės avarijos atveju. Kiti jodo preparatai, tokie kaip spiritinis jodo tirpalas, antiseptiniai tepalai su jodu, joduota druska, jodo maisto papildai bus visiškai neveiksmingi, kadangi jų sudėtyje esantis jodas nėra reikiamos formos, kad skydliaukė galėtų jį pasisavinti.
Kalio jodido tabletės su gydytojo receptu pacientui yra kompensuojamos valstybės lėšomis, todėl jas bus galima atsiimti nemokamai. Receptai bus automatiškai suformuoti visiems gyventojams, kurie yra deklaravę nuolatinę gyvenamąją vietą vienoje iš 17-os į sąrašą patenkančių savivaldybių: Vilniaus miesto, Vilniaus rajono, Varėnos, Šalčininkų, Trakų, Elektrėnų, Kaišiadorių, Širvintų, Ukmergės, Molėtų, Anykščių, Utenos, Ignalinos, Zarasų, Visagino, Švenčionių ir Jonavos rajono.
Pirmosios jodo tabletės buvo išdalintos prieš penkerius metus, tačiau jų galiojimo laikas baigėsi, todėl dalijamos naujos. Pasibaigusio galiojimo tabletes gyventojai raginami ne išmesti, o atiduoti bet kuriai vaistinei.