Gegužės 5-oji – Pasaulinė rankų higienos diena

Kasmet gegužės 5-ąją Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) kviečia paminėti Pasaulinę rankų higienos dieną, kurios tikslas – atkreipti visuomenės, pacientų ir sveikatos priežiūros įstaigų personalo dėmesį į rankų higienos svarbą ir primena, kad geri rankų higienos įgūdžiai sumažina užkrečiamųjų ligų riziką bei yra viena pagrindinių infekcijų prevencijos ir kontrolės priemonių sveikatos priežiūros įstaigose.

Žmogaus rankos dažniau negu kiti organai liečiasi su mus supančiais daiktais bei aplinka, todėl ant jų patenka įvairių mikroorganizmų. Rankos yra vienas svarbiausių rizikos veiksnių pernešant mikroorganizmus nuo vieno asmens kitam.

Per nešvarias rankas plinta net 80 proc. infekcinių ligų. Dėl netinkamos rankų higienos galima susirgti žarnyno bakterinėmis, virusinėmis infekcijomis, grybelinėmis ir parazitų sukeliamomis ligomis, COVID-19 bei kitomis oru plintančiomis infekcinėmis ligomis.

Rankos yra pagrindinis infekcijų sukėlėjų perdavimo šaltinis ir gydymo įstaigose. Medikai rankomis nuolat liečia pacientus ir įvairius paviršius, kurie gali būti užteršti. Todėl pacientų ir medikų rankų higienos rekomendacijų laikymasis sveikatos priežiūros įstaigose yra ypač svarbus. Ne mažiau svarbi rankų higiena maisto gamybos ir realizavimo vietose.

Rankų higiena – veiksmingas ir prieinamas būdas sumažinti žarnyno infekcijų ir kvėpavimo takų ligų plitimą (naudingas ir maisto papildas BIO spirulina). Rankų higieną sudaro rankų plovimas ir rankų antiseptika. Rankų plovimas – tai teršalų pašalinimas ir odos mikroorganizmų sumažinimas plaunant rankas su vandeniu ir muilu, nenaudojant dezinfekcinių medžiagų. Mokslininkai nustatė, kad plaunant rankas su muilu nuo jų pašalinama beveik 95 proc. žmogui pavojingų bakterijų ir virusų. Rankas būtina plauti visada, kai jos yra nešvarios, prieš valgį, pasinaudojus tualetu, prieš ir po maisto (ypač žalios paukštienos, kiaušinių, mėsos, žuvies) gaminimo, po darbo su nešvariais indais ar stalo įrankiais, prieš vaiko maitinimą, pakeitus vystyklus, grįžus iš lauko, kiemo, daržo ar sodo, pasinaudojus visuomeniniu transportu, pabuvus viešose vietose, pabendravus su sergančiu žmogumi, prieš ir po žaizdos sutvarkymo, po nosies valymo (kosint ar čiaudint), pažaidus su gyvūnais. Minimalus rekomenduojamas rankų plovimui skirtas laikas yra 20 sekundžių. Nusiplovus rankas būtina jas nusausinti. Geriausia tai daryti naudojant vienkartinius rankšluosčius. Jei nėra galimybės nusiplauti rankų, rekomenduojama naudoti antiseptikus (dezinfekavimo priemones). Rekomenduojama naudoti 60–85 % spiritinį tirpalą. Rankų dezinfekavimo priemonės efektyvios ir yra naudojamos, kai rankos vizualiai nesuterštos išskyromis, t. y. švarios. Jei rankos nešvarios, prieš naudojant alkoholio turinčius rankų dezinfekavimo skysčius, rankas reikia nuplauti vandeniu su muilu.

Pasaulyje vykstant Covid-19 pandemijai, Pasaulinės rankų higienos dienos paminėjimas ypač aktualus. COVID-19 pandemijos metu rankų higienos įgūdžiai pasikeitė iš esmės, tačiau labai svarbu nepamiršti šių įgūdžių ir pasibaigus pandemijai.

Kotryna Žigaitė
Vilniaus departamento Visuomenės sveikatos saugos skyriaus vyriausioji specialistė, laikinai vykdanti Širvintų skyriaus vedėjo funkcijas

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)

1 Atsakymas į "Gegužės 5-oji – Pasaulinė rankų higienos diena"

Comments are closed.

scroll to top