Aurelijaus Verygos „aukštasis pilotažas“ regionų ligoniams žada skausmingų permainų

A. Veryga jau nusitaikė ir į Širvintų ligoninę?

A. Veryga jau nusitaikė ir į Širvintų ligoninę?

Antradienį viena iš Alytaus žiniasklaidos priemonių paskelbė Eglės Indrelytės straipsnį „Ar Alytus taps pilotiniu miestu sujungiant gydymo įstaigas?“ Nors iš pavadinimo gali pasirodyti, kad šie pasvarstymai aktualūs tik Dzūkijos sostinės ir šio regiono gyventojams, taip nėra. Straipsnis apie tai, ką susitikę kalbėjo Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga ir Alytaus miesto meras Vytautas Grigaravičius. O jų pokalbis siunčia labai jautrų signalą visai Lietuvai, kadangi liečia regionuose dar veikiančių smulkiųjų savivaldybių ligoninių ateitį.

„Alytus Plius“ informuoja, kad šiam miestui vėl siūlomas pilotinis (taip ir norisi akcentuoti – „aukštojo pilotažo“) projektas. Šįkart – stambinant regione esančias gydymo įstaigas, o tiksliau – prie Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninės prijungiant Varėnos, Druskininkų ir Lazdijų ligonines. Jeigu tokiam Aurelijaus Verygos pasiūlymui būtų pritarta, per aplinkines savivaldybes būtų pralėkta skutamuoju skridimu – minėtos Dzūkijos savivaldybių ligoninės taptų Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninės padaliniais, juose būtų teikiama tik pirminė pagalba. Visais kitais atvejais pacientai būtų nukreipiami į Alytaus ligoninę.

„Alytaus miesto meras Vytautas Grigaravičius teigė, kad susitikime dalyvavę regiono savivaldybių merai iš ministro išgirdo siūlymą tapti pilotiniu projektu ir, nelaukiant, kol bus pakeisti teisės aktai dėl gydymo įstaigų stambinimo, patiems susitarti tarpusavyje, imtis iniciatyvos ir pabandyti sveikatos apsaugos įstaigas apjungti,“ – rašo Eglė Indrelytė ir cituoja V. Grigaravičių, kuris, kaip galima suprasti, džiūgauja, jog šiandienė situacija yra palanki dėl to, kad galima rinktis patiems, kaip geriau padaryti – „Kai jau bus priimtas politinis sprendimas, tuomet nebus kada galvoti, reikės vykdyti“.

Tai buvo pirma diskusija, kurioje apsikeista nuomonėmis. Suprantama, kad Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninės administracija tokiam prijungimui neprieštarauja, juk iš to ji tik išloštų. O štai apie tai, ką mano smulkiųjų savivaldybių ligoninės, neužsimenama nė žodžiu, tik teigiama, kad šis klausimas bus svarstomas regioninės plėtros tarybos posėdyje.

Tiesa, uždarame susitikime (matyt, buvo ką slėpti nuo visuomenės) Aurelijus Veryga skubino regiono savivaldybių merus, kad jeigu Alytaus regiono savivaldybės sutartų ir pradėtų paslaugas organizuoti sujungdamos įstaigas arba koncentruodamos skirtingas paslaugas skirtinguose rajonuose, jos jau dabar turėtų naudos – neva būtų užtikrintos kokybiškesnės paslaugos pacientams, didėtų ligoninių personalo atlyginimai.

Kaip rašoma, tai jau antrasis Vyriausybės siūlymas Alytui įgyvendinti pilotinį projektą. 2017-ųjų pabaigoje, prakalbus apie žiedinių savivaldybių naikinimo perspektyvą, Alytuje lankėsi vidaus reikalų viceministras Giedrius Surplys, kurio siūlymus tiek Alytaus miesto, tiek rajono savivaldybės merai atmetė.

Akivaizdu, kad „valstiečių“ valdomai ministerijai aplinkinių savivaldybių sąskaita Dzūkijoje įgyvendinus pilotinį projektą, tas pats lauktų ir kitų smulkiųjų šalies savivaldybių. Nespėsime nė mirktelti, kai Alytuje savo pasiekę „verygininkai“ „pilotinę“ praktiką puls įgyvendinti visoje Lietuvoje. Vieną rytą atsibusime ir sužinosime, kad dabar jau gydytis turime, pavyzdžiui, Ukmergėje, nes Širvintų ligoninė virto tenykštės ligoninės skyriumi, na tokiu felčeriniu punktu, teikiančiu tik pirminę pagalbą – gal garstyčių lapelį uždės, termometrą pakiš, piliulę sugirdys ar ranką sutvarstys… O gali tekti ruoštis ir į Vilnių. Verygai juk kas. Vieną dieną nusiplaus rankas, ir nueis nuo valdžios, kaip koks Pontijus Pilotas, irgi nusiplovęs rankas prieš nukryžiavimą. Gal nuo čia ir „valstiečių“ praktika viską griauti pavadinta „pilotine“?

Tuo metu, kai ekonomistai ir politologai siūlo savivaldą ir su ja susijusias paslaugas priartinti prie žmogaus, kaip yra įprasta praktika Europoje, mūsų šalyje prie valdžios vairo besismaginantys karbauskininkai eina priešingu – stambinimo, centralizavimo ir „kunigaikštijų“ stiprinimo keliu. Numarinę tų pačių ekonomistų ir politologų išgirtą žiedinių savivaldybių naikinimo planą (puikiai galima suprasti, kodėl piestu šoka šiltos vietelės galintis netekti Alytaus rajono meras), jie ėmėsi regionų naikindami kol kas dar savarankiškai veikiančias sveikatos paslaugas teikiančias įstaigas. Nesunku suprasti, ką tokios permainos atneštų rajonų gyventojams, kaip sumenktų jų galimybės vietoje gauti paprastesnes gydymo paslaugas.

Nieko naujo savo planams paremti ministras nesugalvojo – jo kalbas apie „kokybiškes paslaugas“ reikėtų vertinti tik skeptiškai. O ir gimė jos ne šiandien – pakankamai daug tokių pareiškimų prisiklausėme, kai buvo siūloma regionuose naikinti įvairias tarnybas, centrus, atstovybes ir pan., kad „žmonės galėtų gauti kokybiškesnes paslaugas“. Ką jie iš tiesų gavo, puikiai matome.

Beje, šį sekmadienį jau 25-ąjį kartą pažymima Pasaulinė ligonių diena, taigi tokia naujiena šios sukakties proga skamba nelabai kaip.

Kaip rašoma day.lt, vasario 11-ąją pasauline ligonių diena paskelbė popiežius Jonas Paulius II 1992 metų gegužės 13-ąją. Nuo to laiko ši diena minima krikščioniškose šalyse.

„Lietuvos piliečių sveikata rūpinasi Lietuvos sveikatos apsaugos ministerija (www.sam.lt). Ji įkurta dar 1918 m. balandžio mėn., kai Lietuva tapo nepriklausoma. Nuo 1920 metų Lietuvoje pradėta nemokamai gydyti vargšus savivaldybių ir kitose ligoninėse, nemokamai buvo gydomi visi mokyklų mokiniai. Nuo 1921 metų pradėtas nemokamas skiepijimas nuo užkrečiamųjų ligų. Gerinant sveikatos apsaugą daug įtakos turėjo nevyriausybinės organizacijos: medicinos draugijos, sąjungos, katalikų gydytojų korporacijos, katalikų blaivybės organizacijos ir kt. 1926 metais Seimui priėmus Ligonių kasų įstatymą, apsidraudę asmenys galėjo naudotis visapusišku nemokamu gydymu,“ – rašoma apie sveikatos apsaugos situaciją tarpukario Lietuvoje. Kokie įrašai atsiras po minėtų „pilotinių“ projektų apie šiuos laikus, galima tik įtarti…

Gintaras Bielskis

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)

18 Atsakymų į “Aurelijaus Verygos „aukštasis pilotažas“ regionų ligoniams žada skausmingų permainų”

  1. ne ona parašė:

    Viskas ten toje ligonineje normaliai. Nereikia peikti daktaru. Anksciau vieno felcerio visam valsciui uzteko ir niekas nesiskunde, o dabar daktaru tikrai yra. Labai dekoju labai geram traumatologui Tatol.

  2. ruta parašė:

    o kas Širvintų ligoninėje ką gydo – juk ligonių paguldytų beveik nieks nežiūri, visiems skyriams vadovauja Skorupskas chirurgas, užuojauta visiems patekusiems į ligoninę

  3. ot parašė:

    duoda valstietukai :)) ka dar sugalvos savo rinkejams?

  4. to vietinis parašė:

    Esi tobulas demagogas. Ne nuo meres ir ne gatviu puosybos ligonines likimas priklauso , o nuo valdzioje esanciu valstieciu politikos. Rajone turime 2 valstiecius, tegu nuvaziuoja ir suderina su salies valdzia ligonines klausima. Juolab kad 1 buves meras, o kitas daktaras. Nearti dirvonai.

  5. vietinis parašė:

    ka gi darys gyventojai senyvo amziaus,neteke paskutines vilties,;posiremontuoti;savo ligonineje,paimkime viska sunaikinkime,ir leiskime triumfuoti gatviu puosimui,pazadai ne tokie buvo,svarbu isrinkome,nei zmones nerupi nei ju sveikata

  6. vietinis parašė:

    ka gi darys gyventojai senyvo amziaus,neteke paskutines vilties,;posiremontuoti;savo ligonineje,paimkime viska sunaikinkime,ir leiskime triumfuoti gatviu puosimui,pazadai ne tokie buvo,svarbu isrinkome,nei zmones nerupi nei ju sveikata

  7. birute parašė:

    Tikrai gražu, bus nuostabi sventė. Mūsų mere su komanda idejų turi daug, o tai labai malonu.

  8. neringa parašė:

    Kaip gražiai papuoštas miestas šventei: kukliai, originaliai ir skoningai.

  9. jo parašė:

    jo, veryga uzdarys visas rajonu ligonines

  10. zaifyra parašė:

    duoda – neduoda. Ne cia esmė. Numirti kažkur reikės, todėl ligonine reikalinga kaip keliones į visuotinį gėri organizatorė.

  11. Jooooo parašė:

    Ligoninė jokios naudos neduoda. Gaila bet atrodo klaikiai.

  12. tutis parašė:

    kaip kalba zmones,kad jei nori prarasti dar turimos sveikatos likucius tai gydikis sirvintose………….

  13. ?vilkeliui parašė:

    kas tie dagai?

  14. vilkelis parašė:

    Vargas nuo tų tarbakruskininkų,o seneliams teks ketvirtį pensijos taksistamams atiduoti,kad nuvežtu pas dagus.

  15. to pritariu parašė:

    Tokiam Širvintų miestelyje daktarė kasdien ir lauks, kad koks vaikas ateis. Buvo visko ir iš karto važiuodavome į Ukmergę pas Pranevičių. Tai ir dabar prašom.

  16. juokdariams parašė:

    jus pirmiausia ne apie aukstesnio lygio specialistus kalbekit,o apie tuos diedukus ir bobutes kurie dar guli ligoninej sirvintuose.

  17. pritariu Kirai parašė:

    Arba atvažiuoja specialistai iš Vilniaus (pvz. traumotologas), arba reik važiuoti į Vilnių.
    Vasarą vaikui reikėjo ausų gydytojo, tai sakė arba 2 savaites laukti kol atvažiuos į Širvintas, arba važiuokit į Ukmergę. Su skaudančia ausim kaip tik ir lauksi 2 savaites!

    Taigi gali naikinti nors ir dabar. Bet čia turbūt nuogąstaujama, kad dalis pateptųjų neteks darbo vietų

  18. Kira parašė:

    Nelabai supratau sio straipsnio esmes! Kiek lankausi cia pas gydytojus visur tik siuntimai Vilnius,Ukmerge,, tarpkitko ,net apie patikrinima kraujo spaudimo nera buve, o ,temperatura as pati ir namuose galiu pasitikrinti,taip,kad funkcijos,kaip ir gydytoju cia as nelabai suprantu!!

Comments are closed.

scroll to top