Nuo galimybės apžiūrėti, išbandyti iki paragauti

Igno Šeiniaus viešojoje bibliotekoje vykdomas projektas „Kūrybos ir saviraiškos keliu“. Jo tikslas yra skatinti jaunus žmones priimti iššūkį ir dalyvauti įtraukiančiuose, aktyviuose, skatinančiuose mąstyti ir veikti bibliotekos renginiuose.

Pajausti, išgyventi, prisiliesti prie XIII a. autentikos pabandėme Vikingų kaime su Gelvonų gimnazijos aštuntokais (mokytoja Daiva Taučiuvienė). Vyko „gyvas“ renginys „Karaliaus Mindaugo laikų Lietuva“. Patyriminis muziejus po atviru dangumi – pati geriausia vieta patirti daug įvairiausių įspūdžių.

Apie XIII amžiuje Lietuvoje vykusias puotas rašytinių ar ikonografinių šaltinių nėra išlikę, tačiau archeologiniai ir kiti tyrimai atskleidžia, kokie produktai naudoti maisto gaminimui, kokiuose induose jie buvo patiekiami. Kiekvienas renginio dalyvis gavo užduotis: kurstyti ugnį, pririnkti žolelių arbatai, užmaišyti tešlą blyneliams, paruošti kepimui bandeles, pagardinimui paruošti česnakinį sviestą, paskrudinti grūdus ir kanapių sėklas. Ir dar daug įvairių darbelių. Ar galėtume sumalti akmeninėmis girnomis grūdus? Įsitikinome, kad tikrai ne kiekvienas. Visi patiekalai buvo labai skanūs ir greitai dingo nuo stalo. Moksleiviai turėjo galimybę tiesiog išbandyti tuos gaminimo būdus, kurie buvo senovėje.

Tolesnę veiklą perėmęs edukatorius Mindaugas Korsakas pasakojo apie mūšių svarbą ir karių gyvenimą protėvių žemėje. Jis akcentavo lietuvių karių drąsą, nes jie ryžosi pakelti ginklus ir sutriuškinti galingus ordino riterius Saulės mūšio metu. Kokia buvo karių apranga, ginklai, kurie iš jų geriausi? Renginio dalyviai galėjo ne tik klausyti įdomaus pasakojimo, bet ir liesti, pajusti, kovoti. Kam reikalingos ietys, kirviai, kalavijai, skydai, kokia jų paskirtis? Kaip buvo apsiginklavęs kryžiuotis, kodėl mums reikėjo būti vieningiems, kodėl laimėdavo lietuviai?..

Judita ir Mindaugas Korsakai dovanojo patyrimo džiaugsmą. Mes su jais tikimės, kad dalyvavę renginyje paaugliai prisimins ir visai kitaip žiūrės į istoriją, nes edukatoriams pavyko ja sudominti.

Projektą finansuoja Lietuvos Kultūros taryba ir Širvintų rajono savivaldybė.

Lolita Pliukštienė

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite rugsėjo 24 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top