Miniatiūrų meistras Liudvikas Oškinis

Pakruojo rajono laikraščio „Auksinė varpa“ darbuotojai. Liudvikas Oškinis – vidurinėje eilėje, kairėje. Fotografuota 1964 metais. Nuotrauka iš „Auksinės varpos“ redaktoriaus Gvido Romualdo Šliažo archyvo

Šių metų kovo 22 d. kraštiečiui miniatiūrų ir apybraižų autoriui Liudvikui Oškiniui būtų sukakę 80 metų.

Nei spaudoje, nei internete apie šį ilgą laiką Širvintų rajone gyvenusį kūrėją informacijos nedaug. 2007 m. išleistame Deltuvos kultūros almanache „Eskizai“ rašoma, jog L. Oškinis gimė 1941 m. kovo 22-ąją Gailionių kaime, Pasvalio rajone, mokytojų šeimoje. Gimus sūnui, šeima netrukus persikėlė gyventi į Širvintų rajoną.

Liudo vaikystė ir jaunystė prabėgo vaizdingose Musės ir Širvintos upelių pakrantėse. Mokėsi jis Musninkų vidurinėje mokykloje. Buvo bendraklasiai su rašytoju Viktoru Brazausku. Vėliau abu mokėsi Vilniaus kultūros-švietimo technikume. 1961-1969 m. L. Oškinis dirbo Pakruojo, Pasvalio ir Ukmergės rajonų laikraščiuose literatūriniu darbuotoju. Vėliau, gyvenimo verčiamas, išmoko mūrininko amato ir ilgą laiką duoną pelnėsi iš to.

Nuo pat jaunystės Liudas rašė eilėraščius, tačiau skaitytojams geriau žinomas kaip miniatiūrų meistras. Pirmieji kūrinėliai 1961 m. pasirodė regioninėje spaudoje, o vėliau – ir respublikiniuose žurnaluose „Mūsų gamta“, „Metai“, „Meisteris“. Širvintų rajono laikraščio literatūrinė skiltis taip pat retai apsieidavo be Liudo eilėraščių, miniatiūrų, pastabų apie gamtą.

1997 m. L. Oškinis tapo „Šeimininkės“ savaitraščio miniatiūros konkurso laureatu. Du kartus – 1999 m. ir 2002 m. – buvo pripažintas geriausiu Rytų Lietuvos literatų konkurso prozininku ir publicistu.

Pasak poeto, žurnalisto, muziejininko Alfo Pakėno, „L. Oškinis buvo talentingas literatas, galėjęs išleisti ne vieną knygą. Pats yra parengęs keletą kūrybos rinkinėlių, bet jie nebuvo išleisti. Suprantama – dėl lėšų stygiaus. O išleisti tikrai buvo verta, nes literatas yra sukūręs vertingų ir įdomių dalykų, papildančių Širvintų krašto kultūros erdvę. L. Oškinis buvo žinomas tarp kultūros žmonių, jų mėgiamas“.

Vis dėlto artimiesiems pavyko įgyvendinti L. Oškinio svajonę – išleisti jo kūrybos knygą. 2008 m. pasirodžiusioje rinktinėje „Mėlynas rūkas“ – rašytojo miniatiūros, jaunystės metų eilėraščiai, moksleiviško dienoraščio fragmentai. Knygelės redaktorius Alfas Pakėnas, dizaineris – Liudviko brolis Vaidotas Oškinis. Deja, pačiam autoriui paimti į rankas savo kūrybos rinkinio nebuvo lemta – 2007 m. jis mirė.

Igno Šeiniaus viešojoje bibliotekoje saugomas talentingo kraštiečio kūrybinis palikimas: rankraščiai, rašomąja mašinėle perrašyti rinkinukai „Gervės plunksna“, „Tokia meilė“, „Dešimtoji mūza“, jau minėta rinktinė „Mėlynas rūkas“, periodinių leidinių iškarpos su Liudviko Oškinio kūryba.

2018 m. Liudvikui Oškiniui suteiktas Šimtmečio širvintiškio vardas. Anapilin iškeliavusio kūrėjo apdovanojimą atsiėmė sesuo Vida Regina Oškinytė.

Pagal Igno Šeiniaus viešojoje bibliotekoje saugomą medžiagą parengė Almutė Kanapienienė

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite kovo 19 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
5 (2 įvert.)

1 Atsakymas į "Miniatiūrų meistras Liudvikas Oškinis"

  1. Vilius Šaduikis parašė:

    Laba diena,
    Noriu papildyti Liudo biografiją. .
    Aš kartu su Liudu 1957 metais baigiau Kauno II vid. mokyklą. Klasiokai buvome vienus metus.
    FB idėjau klasės mokyklos baigimo nuotrauką.

Comments are closed.

scroll to top