Iš Niujorko sugrįžusių Vlado Žiliaus iliustracijų paroda Širvintose

V. Žiliaus iliustracijos J. Janonio poezijos rinktinei „Ave, vita…“ (1964).

Prieš pat karantiną Širvintų rajono savivaldybės I. Šeiniaus viešosios bibliotekos galerijoje atidaryta unikalaus dailininko Vlado Žiliaus (1939-2012) iliustracijų paroda. Ji tęsis iki pat metų pabaigos, tad tikėkimės, kad Širvintų ir Širvintų rajono gyventojai dar turės galimybę ją pamatyti.

V. Žilius – ryški netolimos epochos figūra. Dailininkas gimė 1939 m. gegužės 13 d. Šilalės apskrityje. 1964 m. Lietuvos dailės institute baigė grafikos studijas. Jo meninė karjera klostėsi tuo laiku, kai dailininkai, nepataikavę autoritarinio režimo primetamoms normoms, buvo persekiojami, o jų kūriniai atmetami „meno tarybų“.

Kadangi užsispyręs talentingas modernistas nieku gyvu nesitaikė prie sovietinės sistemos, V. Žilius buvo apkaltintas formalizmu ir išmestas iš Lietuvos dailininkų sąjungos, neteko darbo leidykloje, buvo persekiojamas, patyrė moralinę ir materialinę diskriminaciją. Galiausiai menininkas buvo priverstas emigruoti. Iki pat savo mirties dailininkas kūrė Niujorke.

Dramatiško likimo dailininko gyvenimo ir kūrybos kelias driekėsi nuo numylėto Žemaitijos vienkiemio iki Niujorko dangoraižių ir atgal. Priverstas išvykti iš gimtosios šalies Žilius daugeliui įsiminė ne tik kaip itin talentingas, bet ir drąsus menininkas. Jis vienas iš nedaugelio sovietiniais laikais išdrįso nusiųsti laišką aukščiausiajai to meto valdžiai – Lietuvos komunistų partijos Centro Komiteto pirmajam sekretoriui Petrui Griškevičiui ir atvirai išdėstyti savo neigiamas pažiūras apie sovietinę ideologiją. Stebėtina, kad Žilius neatsidūrė lageryje, jam buvo liepta per 72 valandas palikti Lietuvos Tarybų Socialistinę Respubliką.

V. Žiliaus iliustracija A. Baltakio poezijos rinktinei „Keliaujantis kalnas“ (1967).

Lietuvai atgavus nepriklausomybę, V. Žilius dažnai lankėsi tėvynėje. 1993–1994 m. surengė individualias tapybos parodas Lietuvoje: Šiuolaikinio meno centre, „Vartų“ galerijoje. Dailininkas sulaukė milžiniško žiūrovų ir spaudos dėmesio – laikraščiai, žurnalai mirgėjo straipsniais apie autorių, laidas rengė Lietuvos televizija.

Minint dailininko 80-ąsias gimimo metines, Lietuvos dailės muziejus buvo surengęs dailininko tapybos darbų parodą „Vladas Žilius. Atminties spalvos“ Vytauto Kasiulio dailės muziejuje Vilniuje, šią parodą galima aplankyti ir virtualiai .

Prieš išvykdamas svetur menininkas iliustravo daugybę knygų, tiek poezijos, tiek prozos, tiek knygų vaikams, tarp dailininko iliustruotų autorių: Maironio, Marcinkevičiaus, Martinaičio, Mieželaičio, Degutytės, Sluckio ir kt. kūriniai. Menotyrininkė Ingrida Korsaitė taip apibūdino Žiliaus iliustracinę kūrybą: „Vlado Žiliaus medžio raižinių ir oforto technika sukurtoms iliustracijoms, taip pat estampams ir piešinių ciklams būdinga filosofinė refleksija, žmogaus būties problematika, simboliniai motyvai. Nuo nedidelio, net miniatiūrinio formato iliustracijų, jautraus juvelyriško grafikos štricho dailininkas netruko pereiti prie didelių dekoratyvių tapybos kompozicijų, paženklintų modernizmo žyme.“

Šiuo metu bibliotekos virtualioje erdvėje įkvėptas dailininko V. Žiliaus parodos vyksta iliustracijų konkursas vaikams „Kaip gimsta iliustracijos?“ Daugiau apie konkursą galima sužinoti bibliotekos svetainėje arba facebuko paskyroje. Trijų geriausių iliustracijų autoriai bus apdovanoti prizais.

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

Rasa Bačiulienė

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top
+