Tėveliai, kasdien lydėdami savo vaikus į darželius, tikisi, kad ugdymo įstaigos užtikrins, jog mažieji būtų pavalgę ir saugūs. Tačiau vis dažniau kalbama, kad ne visuose darželiuose pateikiamas maistas yra tinkamas vaikams. Dėl šios priežasties atitinkamos tarnybos visus metus vykdo ikimokyklinio ugdymo įstaigų maitinimo kontrolę.
Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai apibendrinus 2012 metų ikimokyklinio ugdymo maitinimo patikrinimų rezultatus, paaiškėjo, kad daugelyje šalies darželių buvo aptikta draudžiamų maisto priedų.
Širvintose grubių pažeidimų neužfiksuota
Nors skundų skaičius dėl maitinimo, palyginti su 2011 metais, gerokai sumažėjo, tačiau išvengti pažeidimų darželiuose nepavyko. Net 35 šalies ikimokyklinio ugdymo vietose buvo užfiksuota įvairių pažeidimų, daugiausiai – darželiuose, kuriuose maistas gaminamas vietoje. Tokių Lietuvoje daugiausiai: „Skirtingai nei bendrojo lavinimo mokyklose, daugelyje šalies vaikų darželių maistas vaikams yra ruošiamas vietoje – apie 97 proc. iš visų 832 šiuo metu šalyje veikiančių ikimokyklinio ugdymo įstaigų. Likusiems 3 proc. darželių maistas atvežamas iš kitų maisto tvarkymo subjektų,“ – portalui 15min.lt sakė Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Maisto skyriaus vyriausioji specialistė Vita Šturmienė.
Praėjusiais metais pažeidimai, susiję su higienos reikalavimais, užėmė net 54 procentus visų užfiksuotųjų.
Širvintų maisto ir veterinarijos tarnyba taip pat apibendrino 2012 metų rezultatus. Rajone šiuo metu veikia penkios ikimokyklinio ugdymo įstaigos, kuriose maistas gaminamas vietoje.
Maisto ir veterinarijos tarnybos teigimu, patikrinimų metu daugiausiai dėmesio buvo skiriama ikimokyklinių įstaigų virtuvių patalpų ir įrangos būklei, vaikų maitinimo kokybei, draudžiamų maisto priedų ar neleistinų maisto produktų tiekimui.
Nors šalies rodikliai ir gąsdina, tačiau Širvintose per prėjusius metus nebuvo užfiksuota grubių pažeidimų, kurie galėtų turėti įtakos maisto saugai.
Vis dėlto, savikontrolės pažeidimų nebuvo išvengta. „Tokių pažeidimų užfiksuota 3 darželiuose. Kernavės ikimokyklinio ugdymo skyriuje kontrolės metu buvo nustatyta, kad maitinimas vykdomas ne pagal valgiaraštį, kuris suderintas su Visuomenės sveikatos centru. Šiame darželyje specialistai ėmė vandens mėginius tyrimams iš virtuvės vandens čiaupo. Nustatyta, kad vanduo atitinka Lietuvos higienos normas,“- teigia vyriausioji specialistė – maisto produktų inspektorė Jolanta Jurkevičienė.
Atrodytų, viskas lyg ir gerai – Širvintų rajono darželiuose vaikai gauna tinkamus produktus. Tačiau ar tikrai galima daryti išvadą, kad maitinimas yra be priekaištų?
Nors, pasak Širvintų maisto ir veterinarijos tarnybos, kontrolės tarnybos specialistai visada žiūri porcijos dydį, tai yra pasveria ir sutikrina, ar kiekis atitinka normas valgiaraščiuose (darželiuose tyrimai atliekami teisės aktų numatyta tvarka), tačiau maisto kaloringumo tyrimus atlieka jau kita tarnyba – Visuomenės sveikatos centras.
Štai Druskininkų rajono savivaldybė nesileido „užliūliuojama“ gerais rezultatais ir kartu su teritoriniu Visuomenės sveikatos centru nusprendė atlikti papildomus tyrimus. Rezultatai atskleidė visai kitokią situaciją – visuose tikrintuose darželiuose buvo nustatytos per mažos pietų porcijos darželinukams. Faktinis maisto kaloringumas neatitiko normos. Toks pats tyrimas prieš kelerius metus buvo atliktas ir Kaune. Rezultatai panašūs – ir čia pietų porcijos buvo per mažai kaloringos.
O kokia situacija Širvintose? Sužinoti, matyt, yra neįmanoma.
Širvintų maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas Ričardas Putrimas du kartus kreipėsi į merą, kad reikėtų surengti papildomus tyrimus, tačiau buvo gautas Širvintose, matyt, jau įprastu tapęs atsakymas: „Dėl sunkios finansinės padėties, Savivaldybė negali skirti lėšų.“
Sveikos gyvensenos ugdymu, panašu, daugiausiai rūpinasi Europos Sąjunga – buvo skirta lėšų ugdymo įstaigų dalyvavymui programoje, kuri užtikrina nemokamą vaisių ir daržovių bei pieno pristatymą darželinukams.
Dalyvauja visi vaikų darželiai
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba patikrinimų metu nustatė, kad programoje „Pienas vaikams“ dalyvauja 725 (97 proc.), o vaisių ir daržovių vartojimo skatinimo programoje – 658 (88 proc.) ikimokyklinės įstaigos. Vangiau nei kiti šiose sveikos mitybos įpročių ugdymo programose dalyvauja Kalvarijos, Kelmės, Prienų, Širvintų, Švenčionių, Vilkaviškio ir Zarasų rajonų lopšeliai – darželiai.
Tačiau nuo šių metų pradžios šiose programose jau dalyvauja visos Širvintų rajono ikimokyklinio ugdymo įstaigos.
Dalyvavimas gali būti dvejopas: tiesioginis arba per tiekėją. Širvintų mieste esantys darželiai – „Saulutė“ ir „Buratinas“ – pasirinko tiesioginį dalyvavimo būdą. Tai reiškia, kad visa dokumentacija gula ant administracijos darbuotojų pečių. Tačiau abiejų darželių direktorės tvirtina, kad programos vertos pastangų, nes tai atneša daug naudos vaikams.
„Ne visi tėvai sugeba kasdien savo vaikus palepinti kad ir paprasčiausiais vaisiais. Dalyvaujant programose vaikai jų gauna įvairių, asortimentas gana platus. Kadangi programoje dalyvaujame tiesiogiai, galime rinktis, kokius vaisius ar pieno produktus gaus vaikai. Labai džiaugiamės, kad dalyvaujam programose,“ – tvirtina darželio „Buratinas“ direktorė Vaclava Vaskelienė. Pasak jos, programos labai naudingos, tėvai taip pat džiaugiasi, kad vaikams yra suteikiamos dar geresnės sąlygos. Direktorė taip pat sakėsi apgailestaujanti, kad vaisių ir daržovių programa tęsis tik iki birželio pirmosios.
Lopšelio – darželio „Saulutė“ direktorė Gražina Zimkuvienė pasakojo, jog šiuo metu vaisių ir daržovių programa yra šiek tiek apribota: anksčiau vaikai gaudavo vaisius kasdien, o dabar tik tris kartus per savaitę. Taip pat sumažėjo ir asortimentas.
„Problemų turėjome tik tada, kai programos prasidėjo – sunku buvo pildyti naujus dokumentus. Bet dabar jau įpratome, be to, ir formos supaprastintos,“ – sakė G. Zimkuvienė.
„Šviežiausi“ programos dalyviai – Musninkų Alfonso Petrulio gimnazijos filialai: Musninkų, Vileikiškių ir Kernavės vaikų darželiai.
Gimnazijos direktorius Vladas Trakimavičius sakė, jog darželiai pasirinko dalyvavimą per tiekėją. „Taip dirbti kur kas paprasčiau. Tereikia vykdyti vaikų apskaitą. Tiekėjas palengvina darbą, viską gauname tiesiai iš jo. Belieka produktus išdalinti vaikams,“ – pasakojo V. Trakimavičius.
Vileikiškių vaikų darželio vadovė Aldona Aukštuolienė teigė, jog programoje įstaiga pradėjo dalyvauti tik šį mėnesį: „Gruodžio mėnesį daugelis vaikų sirgo, tad programos pradžią teko atidėti iki sausio. Visi vaikai džiaugiasi, kad gauna vaisių, sūrelių. Ne visos šeimos išgali vaikui nupirkti kad ir apelsiną.“
Panašu, kad dalyvaudami šiose programose darželių direktoriai neturi jokių nusiskundimų. O kalbos apie tai, kad vaikai dažniausiai nemėgsta gerti paprasto pieno – nepasitvirtino. Pasirodo, kad kai vaikai viską daro kartu, net ir pieno stiklinė tampa skaniausiu gėrimu.
Aura Jankūnaitė