„Atžalynas“ turėtų būti bent dešimtmetė mokykla

Keliame problemą

Švietimo tinklo pertvarkos procesas, prasidėjęs 1999-aisiais, turėtų baigtis dar negreitai. Šioje pertvarkoje visų vidurinių mokyklų ateitis labai miglota. Kitaip sakant, jos turėtų išnykti, o vietoj jų – likti gimnazijos. Tačiau… gimnazijos, kaip bendrojo lavinimo mokyklos, statusas turėtų įpareigoti mokinius siekti žinių, tobulinti gebėjimus, būti išmintingiems ir visada pasitempusiems.

Kaip yra mūsų rajone? Kas pasikeitė mieste panaikinus dvi vidurines mokyklas ir „padarius“ vieną gimnaziją? Atrodo, kad nieko… Tiesa, „Atžalyno“ pagrindinė mokykla buvo visiškai renovuota, tačiau liko tik aštuonmetė. Gal dabar galima būtų žengti nors mažą žingsnelį į priekį? Ne atgal, o, būtent, į priekį. Juk Lietuvoje privalo mokytis visi vaikai iki 16 metų amžiaus. Kodėl tų privalomų dešimt klasių mokinys negali baigti savo mikrorajono mokykloje?

Kita miesto vidurinė mokykla buvo akredituota ir tapo gimnazija. Leiskite paklausti, kas pasikeitė? Turbūt, tik iškaba. Šiuo metu gimnazijos pirmoje klasėje priversti mokytis visi – ir norintys, ir nenorintys mokytis. Taip. Gimnazija – tai bendrojo lavinimo įstaiga ir joje turi teisę mokytis kiekvienas… Tačiau ir tinginiai, prasitrynę suole dvejus metus, iš inercijos lieka „mokytis“ toliau. Ne paslaptis, kad kai kurie jaunuoliai į gimnaziją eina tik pasilinksminti. Kai kurie mieste gyvenantys ir „Atžalyne“ aštuonias klases baigę, bet jaučiantys, kad gimnazijoje bus per sunku mokytis, važiuoja į Zibalus ir kitas kaimo pagrindines mokyklas, kuriose yra galimybė baigti dešimt klasių.

Tai ką daryti? Sukurti specialias klases gimnazijoje? Bet būtų pažeistos „vaikelių“ teisės… Išeitis galėtų būti stojamieji egzaminai į vienuoliktą (gimnazijos trečią) klasę. Tokiu atveju gimnazijos trečiose ir ketvirtose klasėse mokytųsi tie, kuriems svarbu mokytis, svarbu siekti karjeros. Visi kiti galėtų baigti 10 klasių ir, jeigu nenori mokytis, – eiti dirbti. Tačiau… švietimo sistemoje dabar yra toks nelemtas „mokinio krepšelis“ (lyg koks pereinamojo laikotarpio talonas), pagak kurį mokyklos gauna pinigus. Mokyklų vadovai yra priversti pataikauti kiekvienam tinginiui ir chuliganui, nes nuo šio „talono“ priklauso mokytojų atlyginimai, apsirūpinimas mokymo priemonėmis ir visa kita. Vienos mokytojos žodžiais tariant, greitai sulauksime dienos, kai mokiniai pamokose sėdės girti ar apsvaigę nuo narkotikų, mokytojus siųs „ant trijų raidžių“, o mokslas bus normalus tik privačiose mokyklose. O gal to ir siekiama?

Pavyzdžiui, Vilniaus miesto Mykolo Biržiškos gimnazijoje taikoma konkursinė atranka, tiesa, tik tada, kai norinčiųjų mokytis yra daugiau, negu gali priimti gimnazija. Pirmųjų klasių būna net septynios. Priimami moksleiviai, turintys didžiausią konkursinį balą. Konkursinis balas skaičiuojamas sumuojant aštuntos klasės baigimo bendrą mokymosi vidurkį, moksleivio pasirinktos mokymosi krypties dalykų metinius įvertinimus, taškus už pelnytas vietas miesto olimpiadose (I – 3 taškai, II – 2 taškai, III – 1 taškas), taškus už kitą dalykinę, meninę, sportinę ar kultūrinę veiklą (iki 3 taškų).

Visa bėda, kad Širvintose net dešimtmetį išsilavinimą galima gauti tik vienoje mokykloje – Širvintų Lauryno Stuokos- Gucevičiaus gimnazijoje. Tiesa, rajone yra dar dvi vidurinės mokyklos. Kol kas… Yra ir švietimo sistemos gelbėtojai – geltonieji autobusiukai…

Praėjusiame rajono tarybos posėdyje, tvirtinant L.Stuokos-Gucevičiaus gimnazijos nuostatus, tarybos narė Marija Gudonienė kalbėjo, kad padaryta klaida. „Atžalyno“ vidurinė mokykla pertvarkyta į pagrindinę (net į nepilną pagrindinę) tik dėl to, kad taip reikėjo, nes nebūtų gauta pinigų pastatui renovuoti. Dabar matome, kad mieste būtina turėti ne tik gimnaziją, kuri galėtų dirbti kaip gimnazija (mokyti tik stipriausius, mokslui atsidėjusius jaunuolius), bet ir dar vieną vidurinę mokyklą, kurioje vidurinio mokslo siektų tie, kuriems mokslai sekasi silpniau. Arba „Atžalyno“ pagrindinėje mokykloje turėtų būti bent dešimt klasių, kaip yra visose pagrindinėse mokyklose, juolab, kad įkūrus atskirą miesto pradinę mokyklą, „Atžalyne“ yra daug laisvų patalpų, o gimnazijoje jų trūksta.

Rajono meras Kęstutis Pakalnis sakė, kad šis reikalas yra svarstytinas. Jis pažadėjo sudaryti darbo grupę, kuri išnagrinėtų susidariusią situaciją.

Remigijus Bonikatas

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)

7 Atsakymai į “„Atžalynas“ turėtų būti bent dešimtmetė mokykla”

 1. Mastar parašė:

  Na GTA 4 PS3 versija velka 630P, kai tuo tarpu X360 kaip ir turėtų būti 720P, tas turėtų duoti tam tiruks skirtumus tarp skirtingų telikų, kuo didesnis/kokybiškesnis telikas, tuo skirtumas turėtų būti akivaizdesnis.Tiesa, kiti gi source’ai teigia, kad grafika yra tokia pati, dar kiti yra už PS3, tačiau nėra pateikta absoliučiai jokių duomenų su kokiu teliku bandyta, ar su HDMI ar be ‘kalama’. Kiek bežiūrėjau kol kas šis straipsnelis-sulyginimas yra detaliausiais, k’sakant pažvelgia į tuos skirtumus giliau.

 2. Space parašė:

  kokia nebloga korta prieš seimo rinkimus tas mokyklų pertvarkymo peržiūrėjimas.Kaži ar rajono tarybos dauguma irgi manys, kad reikia Atžalyną padaryti pilna dešimtmete ar net vidurine

 3. Egle parašė:

  tai,kad tik viena darbiete yra

 4. juozas parašė:

  Prieš buvusius rinkimus darbiečiai buvo pažadėję, kad Atžalyno mokykla bus atkurta. Šiai dienai kai kurie žingsniai jau padaryti. Dirba nauja švietimo skyriaus vedėja.Stuoka sutiks su visais sprendimais, kokie jie bebūtų, tokia gimnazijos politika steigėjų atžvilgiu. Tai gal jau laikas buvusiai geriausiai rajono vidurinei mokyklai patapti bent dešimtmete. Mokiniai ir jų tėvai turės nors šiokią tokią galimybę rinktis, bus konkurencija. Kaip be jos šiais laikais?

 5. Savas parašė:

  Mokyklą direktorės buvo parduota už milijoną bet apetitas auga to jau maža lenda į stuokos daržą

 6. kamelija parašė:

  kiek suprantu, tai gal jau bręsta ketinimas atkurti Atžalyno mokyklą buvusią. Viską sprendžia steigėjas – rajono valdžia. Didžiausia nesąmonė buvo ta mokyklų reorganizacija. Buvo žmonių, kurie apie tai kalbėjo iš visų įmanomų tribūnų. Jie buvo teisūs. Gaila tik, kad iš Atž jau išėjo keli labai geri mokytojai ir mokyklos vadovas nori ramybės, bet vistiek – valio Atžalynui

 7. ....rupuziuke parašė:

  teisingai, as irgi sitam pritariu, ta stuoka tikras grybas, vieni su kitais pykstasi ir is to nieko gero, pati baigiau jau 12 klasiu, stuokoje, po 9 klasiu perejau i stuoka :(, kas butu pasiule gristi i ATZALYNA net nesudvejociau ir grysciau, atzalynas jega:)

Comments are closed.

scroll to top
+