„Šiandien kiekvienas yra priverstas nuolat mokytis ir tobulėti“

Širvintų „Atžalyno“ progimnazijos ugdymo karjerai koordinatorė Gražina Gudonienė: „Kuo vaikas anksčiau pradės pažinti save, žinos karjeros galimybes, tuo jis labiau bus patenkintas savo ir savo šeimos gerove.“

Širvintų „Atžalyno“ progimnazijos ugdymo karjerai koordinatorė Gražina Gudonienė: „Kuo vaikas anksčiau pradės pažinti save, žinos karjeros galimybes, tuo jis labiau bus patenkintas savo ir savo šeimos gerove.“

Lietuvos bendrojo ugdymo mokyklose ir profesinio mokymo įstaigose vykdomas Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro projektas „Ugdymo karjerai ir stebėsenos modelių sukūrimas ir plėtra bendrajame lavinime ir profesiniame mokyme“. Projektas vykdomas ir Širvintų miesto bei rajono mokyklose. Šiuo projektu siekiama sudaryti sąlygas mokiniams ugdytis karjeros kompetencijas. Jų ugdymą koordinuoja mokyklose dirbantys karjeros koordinatoriai. Apie projektą, karjeros kompetencijų ugdymą, apie jų būtinybę sėkmingam mokymosi krypties, profesijos, darbinės veiklos pasirinkimui papasakoti sutiko Širvintų „Atžalyno“ progimnazijos ugdymo karjerai koordinatorė Gražina Gudonienė.

– Kodėl atsirado būtinybė mokyklos suole kalbėti apie karjerą? Kas šiandieną yra karjera? Ar galima pradėti dėlioti(s) jos planą dar mokykloje?

– Anksčiau žmogus galėdavo atsisakyti siekti savo karjeros ir gana saugiai jaustis, šiandien kiekvienas yra priverstas nuolat mokytis ir tobulėti. Priešingu atveju – neišlaikys savo, kaip darbuotojo, paklausos darbo rinkoje. Karjera šiandien suprantama kaip darbinių ir mokymosi patirčių seka, ji yra viena iš svarbiausių šiuolaikinio žmogaus gyvenimo dalių. Anot Danijos alternatyvaus švietimo centro vadovės Anne Hoejholt, vaikus mokykloje turime parengti 2050-iesiems, tačiau niekas nežino, kokie jie bus. Tai yra viena iš švietimo sistemos problemų. Problema ir tai, kad visi mano žinantys, ką reiškia mokyklinis lavinimas, tačiau dauguma žino senąją mokymosi sistemą. Mes turime parengti vaikus ateities visuomenei, apie kurią nieko nežinome. Daugelyje pasaulio šalių egzistuoja praktika, kai beveik kiekvienas moksleivis baigia mokyklą turėdamas savo asmeninį karjeros planą ir siekia jame numatytų tikslų. Manau, kuo vaikas anksčiau pradės pažinti save, žinos karjeros galimybes, gebės susiplanuoti karjerą ir ją įgyvendinti, tuo jis labiau bus patenkintas savo ir savo šeimos gerove.

– Kokie galėtų būti ugdymo karjerai pagrindiniai žingsniai? Ką turėtų išmokti šiuolaikiniai paaugliai?

– Tyrimai rodo, kad 76 proc. abiturientų nesugeba apibūdinti savo charakterio, sugebėjimų ir neturi supratimo apie psichologinius reikalavimus jų pasirinktai profesijai. Iš rezultatų matyti, kad nuo mažens nebuvo ugdomos jų karjeros kompetencijos: savęs pažinimas, karjeros galimybių pažinimas, karjeros planavimas ir jos įgyvendinimas. Todėl tam ir turėtų būti teikiamas prioritetas: minėtos kompetencijos turėtų būti ugdomos nuo pradinių klasių, kad moksleivis sąmoningai galėtų pasirinkti savo gyvenimo kelią ir jaustų pasitenkinimą šiuo pasirinkimu.

– Prieš tris dešimtmečius rajonų centruose buvo Profesinio orientavimo kabinetai. Jie pasižymėjo populiarumu, nes ten dirbę specialistai jaunuoliams padėdavo išsirinkti specialybę. Įgijęs patinkančią profesiją, jaunas žmogus rasdavo darbą. Lietuvai atgavus nepriklausomybę, tokių kabinetų veikla gerokai prigeso, kol jų visai nebeliko. Gal galima būtų teigti, kad projektas „Ugdymas karjerai“ – tai savotiškas bandymas atgaivinti sovietmečiu buvusį profesinį orientavimą? Ką apie tai manote?

– Šiuo projektu siekiama ugdyti karjeros kompetencijas, todėl tai yra kiek platesnis karjeros suvokimas nei sovietmečio planinės ekonomikos principai. Nedrįsčiau teigti, kad po sovietmečio nieko nebuvo likę, nes net šešiose rajono bendrojo ugdymo mokyklose veikė PIT-ai (Profesinio informavimo taškai). Širvintų Lauryno Stuokos-Gucevičiaus gimnazijoje ir Gelvonų vidurinėje mokykloje įsikūrė karjeros centrai, o kitose mokyklose ir toliau sėkmingai šį darbą dirba pedagogai. Manyčiau, jei PIT-o ir ugdymo karjerai specialistai glaudžiai bendradarbiautų, mokinių kompetencijų ugdymas būtų dar efektyvesnis. Tai savotiškas bandymas šias paslaugas priartinti prie mokinio, kad, neišeidamas iš klasės, galėtų gauti paslaugas kartu su bendrojo ugdymo procesu, integruojant veiklas į bendrojo ugdymo turinį.

– Įgyvendinant projektą „Ugdymas karjerai“, mokyklose padaugėjo popierizmo. Šią veiklą labai nepalankiai vertina pedagogų bendruomenės. Gal galėtumėte pateikti įtikinamų argumentų, kad ugdyti(s) karjeros kompetencijas šiuolaikinėje mokykloje tiesiog būtina?

– Popierizmo yra visur, ypač pedagogo veikloje. Bet kokia naujovė atneša tam tikrą pasipriešinimą, nes yra daug neaiškumo, neapibrėžtumo. Nereikėtų pamiršti, kad pastaruoju metu daug kalbama apie dalykų integraciją – ne išimtis ir ugdymo karjerai sritis. 2013-2015 metų bendruosiuose ugdymo planuose yra kalbama apie ugdymo karjerai integravimą į bendrojo ugdymo dalykų turinį. Mokytojas yra tas asmuo, kuris asmenybę ugdo visapusiškai. Norėčiau pridurti, kad mokytojo pareiga yra padėti ir patarti mokiniui, jei jis tik kreipiasi. Ugdyti karjeros kompetencijas šiuolaikinėje mokykloje tiesiog būtina, nes jeigu nori suprasti reiškinio esmę, turi prie jo prieiti tiek arti, kiek tik gali. Labai geras pavyzdys yra su obuoliu. Jeigu nori sužinoti jo skonį, nėra kito kelio – turi jį prakąsti ir paragauti. Jeigu tai padarai, tu pakeiti ir patį obuolį, ir pasikeiti pats.

– Kur ieškoti informacijos mokinių tėvams, konstruktyviai žvelgiantiems į vaikų ateitį?

– Projekto metu ugdymo karjerai veiklas koordinuoja karjeros koordinatoriai bei mūsų rajoną kuruojanti karjeros konsultantė. Mokyklose yra įsikūrę karjeros centrai, kur mokinių tėvai gali gauti daug naudingos informacijos.

– Ko palinkėtumėte Širvintų rajono mokyklų mokytojams-ugdymo karjerai koordinatoriams?

– Būti kūrybingiems, nebijoti naujovių ir jas taikyti savo pamokose. Nepamiršti, kad šypsena – pagrindinis ginklas, padedantis įveikti sunkumus.

– Ačiū už pokalbį.

Romas Zibalas

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)

60 Atsakymų į “„Šiandien kiekvienas yra priverstas nuolat mokytis ir tobulėti“”

  1. Anonimas parašė:

    60

  2. 59 parašė:

    59

  3. Anonimas parašė:

    joooooooooo

  4. v*b*n*m*,.*/ parašė:

    Nu tuoj ateis didzioji gavėnia. susikaupsim …. IR prasidės šventė ………….cha cha

  5. 19** parašė:

    Kam ta koordinatorė ir kam tas projektas – tik pinigu plovimas

  6. atzalynas parašė:

    – RITA buvo labai gera , darbšti , energinga ,linksma ir ……..faina koordinatorė .

  7. vbnm,./ parašė:

    Linksminasi atzalynas. *************Nieko, tuoj ateis didzioji gavėnia. susikaupsit …. baigsis tie cirkai.

  8. to kova parašė:

    Nu labas-gera koordinatorė….cha cha…gerai prisikoordinavo-ilgai prisiminsime jos ,,palikimą“.

  9. to na, parašė:

    …..bet šiaip jau tai visiems turi rūpėti, kas vadovaus “Atžalynui”….oi NA – tu eis ir tikra ufonaute ir prie ko tau tas atžalynas .

  10. Anonimas parašė:

    wow

  11. na, parašė:

    yra čia keletas internautų – ufonautų, kurie numeta kokią „bombikę“ ir tyčia sukelia šaršalą, bet šiaip jau tai visiems turi rūpėti, kas vadovaus „Atžalynui“. Visi miesto vaikai pereina šią įstaigą, ir tėvai neturėtų likti abejingi. Keli čia aiškino, kad nėra „Atžalyne“ lyderių – yra, tik jie nebliauna visa gerkle, kad gali vadovauti, o gal reikėtų? Kodėl girdime tik tuos, kurie garsiai rėkia? Tušti puodai garsiai skamba…

  12. KOVA parašė:

    Taip RITA buvo labai gera „Atžalyno“ progimnazijos ugdymo karjerai koordinatorė bet gaila …….

  13. Ačiū už pokalbį. parašė:

    pernai alzanyne tas projektas labai gerai praejo kodel apie tai neparase……

  14. Yra parašė:

    …….kam tas projektas

  15. aha parašė:

    Nors vienas protingas komentaras,o tai sprendžiame,kas vadovaus ar ne vadovaus,kas tinka ar netinka direktoriaut.Svarbiausi mokykloje yra vaikai ir mokytojai o ne direktoriai ir pavaduotojai.

  16. tai jau taip, parašė:

    kiekvienais metais ministerijos ponai nuleidžia iš viršaus vis naujas integracijas, nesvarbu, tinka ar netinka, rašyk planus, nes gausi per kepurę…šįmet visi draugiškai integruojam ugdymą karjerai, etnokultūrą, sveiką gyvenseną…gerai dar, kad kokio baleto meno nereikia integruoti, tai šokinėtume per pamokas kaip karvės ant ledo. Vis laukiam, kol aktyvūs tėveliai paklaus, ar tikrai to reikia jų vaikui – gal geriau mokyti rašyti, skaityti ir skaičiuoti?

  17. bac parašė:

    – profesinis orientavimas …..kas dirbs o kas pinigus gaus …..mokytojai neturi ką veiki ……

  18. „Ugdymas karjerai“ parašė:

    ir kam tas projektas – tik pinigu plovimas

  19. **** parašė:

    visai nebloga viešųjų ryšių akcija 🙂

  20. oolw parašė:

    Yra dvi pavaduotojos – kompetentingos, pripažintos, gerbiamos, energingos. Ko jos laukia? Pareiga ir garbės reikalas – kuri iš jų užims šį garbingą postą.

Comments are closed.

scroll to top