Vykdome projektą „Atsinaujinimo ir plėtros keliu“

kuriame_ateiti

Ketverius metus brandinta idėja pradeda realizuotis

Apie kaimiškosiose vietovėse steigiamus daugiafunkcius centrus širvintiškiams teko girdėti daugiausiai iš televizijos. Tačiau dar ne visi žino, kad jau ateinančiais metais tokį centrą turėsime ir savo rajone.

Pagrindinė idėjos „generatorė“ Bartkuškio pagrindinės mokyklos direktorė Inga Fedčuk teigė, jog apie daugiafunkcį centrą svajota jau labai seniai, o visos idėjos atėjo iš vietinių gyventojų: dažnai su jais bendraujant išryškėjo pagrindinės problemos, kurių sprendimu galėtų tapti būtent toks centras.

Europos Sąjungos fondų pagalba ši idėja ėmė realizuotis ir dabar liko vos keli maži žingsniai, kad Bartkuškio kaime atsirastų universalus daugiafunkcis centras, skirtas gyventojų patogumui ir naudai.

Ateinančiais metais šiame pastate turėtų veikti universalus daugiafunkcinis centras.

Ateinančiais metais šiame pastate turėtų veikti universalus daugiafunkcis centras.

Investuojama daugiau nei pusantro milijono

Pasinaudojus Europos Sąjungos fondo Sanglaudos skatinimo veiksmų programos prioriteto Viešųjų paslaugų kokybė ir prieinamumas: sveikatos, švietimo ir socialinė infrastruktūra priemone „Universalių daugiafunkcių centrų kaimo vietovėse steigimas“, Bartkuškis jau 2014 metų rugsėjį planuoja turėti centrą, kuriame įvairios paslaugos bus pritaikytos bendruomenės poreikiams.

Bendra projekto vertė – 1 502 252 Lt. Iš jo ES 2007-2013 m. struktūrinių fondų dalis: 1 276 914 Lt. Projekto vykdytojas, Širvintų rajono savivaldybės administracija, prisideda daugiau nei 200 tūkst. Lt. Kol kas dar nėra aišku, ar už šią sumą pavyks įgyvendinti visas planuotas veiklas, tačiau pagrindinės iš jų – tikrai funkcionuos.

Projektu siekiama gerinti švietimo ir sociokultūrinių paslaugų kokybę, pasiūlą ir prieinamumą Širvintų rajono kaimo gyvenamosiose vietovėse.

Pirmieji remonto darbai, tikimasi, parsidės jau šiais metais. Direktorė I. Fedčuk rodė du pastatus, kuriuose įsikurs centras. Abu bus iš pagrindų renovuoti ir pritaikyti įvairioms veikloms. Vienas iš mokyklos teritorijoje esančių pastatų bus paaukštintas: renovuojant planuojama prijungti ir antrąjį aukštą.

Šiuo metu planuojama, jog centre bus įsteigti mažiausiai penki etatai, tad, galima sakyti, jog centras padės spręsti ir labai dažną kaimuose egzistuojančią nedarbo problemą.

Centras vaikams

Direktorė tvirtina, kad daugiafunkcio centro laukiama jau dabar: „Dažnai ateina žmonės ir klausia, kada gi bus atidarytas centras. Kol kas jiems labai sunku kažką sakyti, nes daug kas priklauso nuo viešųjų pirkimų eigos: jei jie vyks sklandžiai ir greitai, tuomet centrą turėsime jau visai netrukus. Tikimės, kad jau rugsėjį galėsime pradėti teikti labiausiai laukiamą paslaugą – vaikų priežiūrą darželyje.“

Pasak I. Fedčuk, darželis yra labai reikalingas ne tik Bartkuškio kaime, bet ir visoje Jauniūnų seniūnijoje, nes joje nėra nė vienos ikimokyklinio ugdymo įstaigos.

„Aplinkui gyvena daug tėvų, kurie netgi atsisako darbo vien dėl to, kad nėra kur palikti vaikų. Antras labai svarbus aspektas yra tai, kad daugelis gyventojų dirba Vilniuje, o savo vaikus veža į Širvintas ar net į sostinę. Kaimui tai nėra naudinga, nes dažnai tokie vaikai jau negrįžta mokytis į šalia esančią mokyklą,“ – apie šiandienos aktualijas pasakojo direktorė.

Jos teigimu, svarbu parodyti tai, kad ir kaime žmogus gali gauti visas reikiamas paslaugas: pavyzdžiui, švietimo.

Darželį lankančių vaikų taip pat netrūktų – nors didžiojoje Lietuvos dalyje gimstamumas artėja prie kritinio lygio, tačiau jau kelerius metus gimstančių vaikų skaičius Jauniūnų seniūnijoje išlieka pastovus.

Centras jaunimui

Viena iš svarbiausių ir daugiausiai nerimą keliančių problemų kaimiškosiose vietovėse – jaunimo užimtumas. I. Fedčuk nuomone, šią problemą taip pat padės išspręsti daugiafunkcio centro siūloma veikla. Bartkuškio daugiafunkciame centre planuojama įrengti sporto salę su pagrindiniais treniruokliais. Sale galės naudotis visi norintys, tačiau labiausiai orientuojamasi į jaunimą.
Šiuo metu šalia mokyklos yra įrengta keletas lauko treniruoklių, tačiau sportuoti vidaus patalpose jaunuoliams galimybių nėra.

„Svarbiausia yra tai, kad centras negali būti uždaras. Kiekvienas gyventojas galės naudotis visomis paslaugomis. Bartkuškyje ir aplinkinėse gyvenvietėse yra daugybė jaunuolių, kurių interesai nepasibaigia ties gėrimu ar rūkymu. Tikimės, kad geras pavyzdys užkrės visus, tuomet sulauktume teigiamų rezultatų,“ – įsitikinusi I. Fedčuk.

Į daugiafunkcį centrą bus integruotas ir vaikų dienos centras, tad po pamokų jis turėtų tapti pagrindiniu traukos objektu.

Turiningas ir naudingas jaunimo laisvalaikis yra laikomas vienu iš pagrindiniu projekto prioritetų.

Vis dėlto, projekte pabrėžiama, kad tikslinėmis grupėmis yra laikomi ne vien vaikai ir jaunimas, bet visi Bartkuškio bei aplinkinių kaimų gyventojai. Tai reiškia, kad centro veikla nėra sukoncentruota vienoje srityje ir galės teigti paslaugas didelei daliai aplinkinių gyventojų, nepaisant jų amžiaus.

Centras laisvalaikiui ir verslui

Daugiafunkciame centre planuojama konferencijų salė. Ši erdvė turės net keletą paskirčių. Visu pirma ja naudosis vietiniai gyventojai – bus organizuojami įvairūs mokymai, susitikimai. Ne mažiau svarbu yra tai, kad konferencijų salė galės būti nuomojama užsakovams.

„Reikia prisiminti tai, kad Bartkuškis yra strategiškai geroje vietoje – netoli sostinė. Jauniūnų seniūnijoje ir aplinkui esančiose vietovėse yra gana neblogai išvystytas kaimo turizmas. Tai labai padės nuomojant konferencijų salę,“ – pasakoja I. Fedčuk. Jos teigimu, daugiafunkcis centras paskatins turizmo verslą ir pritrauks daugiau žmonių į rajoną. Didesnis rajono matomumas labai svarbus tiek pačiam centrui, tiek ir gyventojams.

Įgyvendinus projektą, pagerės ne tik mokymosi ar laisvalaikio praleidimo sąlygos. Tuo pačiu bus skatinamas aktyvesnis tarpusavio bendravimas, gerinami socialiniai įgūdžiai.

Dar viena iš centre planuojamų naujovių – psichologinė pagalba. Kiekvienas norintis turės galimybę gauti specialistų psichologinę pagalbą. Svarstoma ir bendradarbiavimo su Krizių centru galimybė.

Į renovuotas patalpas persikels biblioteka. Numatomos patalpos ir kaimo bendruomenei. Kaip vieną iš laisvalaikio formų gyventojai galės pasirinkti ir tradicinių amatų būrelį, kuriame bus mokoma įvairiausių rankdarbių technikos.

„Centre bus teikiamos pačios įvairiausios paslaugos, tad visur teks draugiškai išsitekti. Žinoma, gyventojai patys parodys, kurių paslaugų jiems reikia daugiausiai, o kurios nereikalingos. Tačiau, remiantis išklausytais gyventojų siūlymais, visos dabar planuojamos paslaugos, tikimasi, bus sutiktos su didžiausiu džiaugsmu ir palaikymu,“ – tvirtina I. Fedčuk.

Aura Jankūnaitė

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)

1 Atsakymas į "Vykdome projektą „Atsinaujinimo ir plėtros keliu“"

  1. angelė parašė:

    Gerai, kad yra ES pagalba, gal bent kiek kaime gyvenimą praskaidrins tokių projektų įgyvendinimas. Svarbu, kad tik nenusiaubtu patys žmonės visko, kaip sovietmečio pastatų.

Comments are closed.

scroll to top
+