Liepos 6-oji – Tarptautinė kooperacijos diena

Gelvonų kooperatyvo „Vilnius“ parduotuvėje Širvintose. Vedėjas B. Amonkevičius. Nuotr. iš „Talka“. 1938 m. Nr. 2.

Pirmąjį liepos šeštadienį nuo 1992 metų švenčiama Tarptautinė kooperacijos diena.

Tačiau kooperacijos šaknys gerokai gilesnės ir skaičiuoja daugiau, negu tris dešimtmečius. Skaičiuojama, kad Lietuvoje pirmieji kredito kooperatyvai atsirado dar 1873 metais.

Pirmosios žinios apie kooperaciją dabartinėje Širvintų rajone teritorijoje siekia XX a. pradžią. 1903 metų liepos 16 dieną (dabartiniu stiliumi) buvo patvirtinta Širvintų vartotojų draugija, kuri netrukus pradėjo veikti ir miestelyje atidarė parduotuvę. Kaip įtariama, susidūrę su nelaukta konkurenciją, prekybos monopolį laikę žydų krautuvininkai ėmė kurpti skundus valdžiai, jog kooperatinės vartotojų draugijos steigėjas kunigas Jonas Navickas (Novickis) dalyvauja revoliucinėje
veikloje. Caro valdžios pareigūnai tyrė tuos skundus, bet nutarė, kad jie nepagrįsti.

1913 metais Širvintų vartotojų bendrovė turėjo 95 narius, o kooperatyvo apyvarta pasiekė 12,9 tūkst. rublių, grynasis pelnas sudarė 684 rublius 11 kapeikų. Nors suma gali pasirodyti nedidelė, susimąstyti verčia tai, kad tais metais mėnesinė pradinės mokyklos mokytojo alga sudarė 25 rublius, eilinis policininkas per mėnesį uždirbdavo 20,5 rublio, gimnazijos mokytojui per mėnesį buvo mokama 85 rublių, felčeriui – 40 rublių alga.

Nepriklausomos Lietuvos valdžia visokeriopai skatino kooperaciją, nes tai buvo galimybė į rinką ištraukti asmenines žmonių santaupas ir dalį finansavimo naštos bei organizavimo perdėti ant pačių paramos reikalingų žmonių pečių. Nors pirmiausia kooperacija palietė finansus, steigiant smulkaus kredito draugijas, ilgainiui ji įsivyravo ir prekybos, gamybos sektoriuose. Tai leido didesnės pramonės neturinčiai žemdirbių Lietuvai padėti pagrindus žemės ūkio produkcijos perdirbimui ir eksportui. Kooperacijos idėjos Lietuvoje buvo propaguojamos jau nuo mokyklos suolo. Pavyzdžiui, nuo 1932 metų B. Rukšos dvaro patalpose Kalnalaukio viensėdyje veikusioje Širvintų žiemos žemės ūkio mokykloje, kurią daugiausia lankydavo krašto ūkininkų atžalos, jaunimas, be žemdirbystės, gyvulininkystės, bitininkystės ir kitų disciplinų buvo dėstoma ūkio vedimas, sąskaityba, kooperacija.

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite liepos 5 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
5 (1 įvert.)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

scroll to top