Lapkričio 12-oji – Ožio diena

Dalios Ėmužytės ožkos. ozkuukis.simplesite.com nuotr.

Senovėje lietuviai šią dieną šventė Ožio šventę, skirtą pakviesti žiemai, rašo day.lt.

Šalyje yra kelios gyvenvietės, kurių pavadinimai tiesiogiai susiję su ožiais. Žemėlapiuose galima suskaičiuoti net 5 Oželius, Kėdainių rajone galima rasti Ožiškius, o Alionių seniūnijoje, tarp Vičiūnų ir Pamusės, yra vos kelių sodybų Ožiškės. Kaimelis įsikūręs šalia Vičiūnų pelkės. Tai išties sena gyvenvietė. 1690 metais tarp išvardytų Ašmenos valsčiaus dūmų mokesčių mokėtojų randamas šlėkta Hieronim Kuczuk, kuris nurodomas kaip dalies Alionių-Ožiškių dvaro paveldėtojas.

Yra ir daugiau „ožiškų“ gyvenviečių, pavyzdžiui, turinčių slavišką pavadinimo kilmę. Lietuvoje yra ketveri Kazlai, vienas Kazlavas, viena Kazlų Rūda, dvi gyvenvietės, kurių pavadinimas – Kazliškė, vienas Kazliškis, vienas Kazliškėlis, vienerios Kazliškės ir net aštuoneri Kazliškiai, iš kurių vienas – prie Širvintų. Įdomu tai, kad po vienerius Kazliškius turi mūsų kaimynai – Ukmergės ir Molėtų rajonai.

Prie Širvintų esančiuose Kazliškiuose ūkį turėjo garsus tarpukario veterinaras Justas Kancleris-Drapas, dalyvavęs 1918-ųjų pabaigoje Širvintose sudaryto lietuvių komiteto veikloje.

Pažymima, kad viena populiariausių lietuviškų pavardžių Kazlauskas yra kilusi iš lenkų ar baltarusių ir taip pat siejama su žodžio reikšme „ožys, oželis“.

Analizuodamas lietuviškas pavardes, Lenkijos lietuvių visuomenės veikėjas, mokytojas Algis Uzdila išskyrė pavardę Ožkinis, kuri siejama su liet. daiktavardžiu ožka. Anot tyrinėtojo, ši pavardė, Ožkinis, išlikusi Beceilų (Bečelių) parapijoje (Suvalkų apsk.), patvirtina kilmę iš ten, o lenkiškai rašoma Oszkinis. Pažymėsime, kad lenkiškai Širvintos irgi rašomos su sz – Szirwinty. Nejučia prisimeni iškilųjį kraštietį Liudviką Oškinį (1941-2007), kurio gimimo aštuoniasdešimtmetis neseniai buvo paminėtas Musninkuose. Tad tikėtina, kad žurnalisto, miniatiūrų meistro pavardė kilo nuo žodžio „ožys“, o protėvių šaknys – Beceilų parapijoje.

Ko gero, labiausiai „ožišką“ žinią apie mus šalyje paskelbė Jauniūnų sen. Griciūnų kaime esantis Dalios Andželos Ėmužytės ožkų ūkis. Daugiau kaip prieš 20 metų įkurtas ūkis yra stambiausias ožkų ūkis Lietuvoje. Specializuojamasi ožkų sūrio ir mėsos produktų gamyboje. Papildomai organizuojamos ekskursijas, edukacinės programos, ožkų pieno ir mėsos produkcijos degustacijos, ūkyje vyksta įvairios šventės.

Ūkyje kiekvienais metais apsilanko daugybė žmonių iš viso pasaulio,“ – rašoma Ožkų ūkio interneto svetainėje ozkuukis.simplesite.com. Ten pat pažymima, kad pagrindiniai ūkio augintiniai – ožkos. Įvairiu metų laiku jų būna iki 600.

Kaip galima padaryti išvadą iš Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro duomenų, spalio 1 dieną šiame ūkyje buvo deklaruotos 533 ožkos. Spalio pradžioje šalyje dar buvo vos du ūkiai, laikę bent šimtą ožkų. Vienas jų – Anykščių rajone (138), kitas – Varėnos rajone (122).

Spalio 1 d. duomenimis, Lietuvoje iš viso buvo 3762 ožkų laikytojai, kurie laikė 15 122 ožkas. Iš pastarojo skaičiaus Širvintų rajonui teko 847 ožkos (463 ožkavedės, 198 ožkos ir 186 ožiai), kurias laikė 67 laikytojai.

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite lapkričio 12 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top