Gausiai turistų lankoma žiloji Kernavė – senoji Lietuvos sostinė, 2004 m. įtraukta į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą, – kurį laiką neturėjo erdvių šiuolaikiškų kultūros namų. Dalis renginių būdavo organizuojama Kernavės parapijos salėje, dalis – seniūnijos pastate. Kamerinio pobūdžio renginius – dailės parodas, klasikinės muzikos koncertus priglausdavo kernaviškiai šviesuoliai Loreta ir Henrikas Orakauskai savo skulptūros studijoje-galerijoje „Šulinys“. Beje, Loreta kelerius metus ėjo ir Širvintų kultūros centro Kernavės filialo vedėjos pareigas.
Bendruomenės nariai bei svečiai irgi neturėjo tinkamų galimybių rengti renginius, dalyvauti aktyvioje visuomeninėje veikloje. Ir nebūtų turėję, jei ne Europos Sąjungos struktūrinių fondų parama.
Širvintų savivaldybė parengė projektą „Kernavės kultūros centro patalpų renovavimas ir aplinkos infrastruktūros gerinimas“ (pagal 2007-2013 m. Sanglaudos skatinimo veiksmų programos prioriteto „Vietinė ir urbanistinė plėtra, kultūros paveldo ir gamtos išsaugojimas bei pritaikymas turizmo plėtrai“ priemonę „Prielaidų spartesnei ūkinės veiklos diversifikacijai kaimo vietovėse sudarymas“). Projektas pradėtas vykdyti 2010 m., planuojamas baigti iki š. m. kovo 29 d. Projektui iš viso skirta 812 173,06 Lt, ES 2007 – 2013 m. struktūrinių fondų dalis – 690 347,10 Lt, Valstybės biudžeto dalis – 60 912, 98 Lt, Savivaldybės biudžeto lėšos – 60 912,98 Lt.
Vykdant projektą, buvo rekonstruotos Kernavės seniūnijos pastato 2-ojo aukšto patalpos, sudarytos sąlygos bendruomenės ir kultūrinei veiklai.
Apie darbą projekto vykdymo metu ir dabar, atnaujintose Kultūros namų patalpose, pasakoja Širvintų kultūros centro Kernavės filialo vedėja Kristina Stankevičienė:
– Antro aukšto remontų metu kolektyvai repetuodavo Kernavės seniūnijos konferencijų salytėje. Didėjant saviveiklininkų skaičiui, nuo 2012 m. vasaros buvo leista repeticijas perkelti į Širvintų kultūros centro Kernavės filialo antrąjį aukštą. Tačiau renginių organizuoti nebaigtose atnaujinti patalpose nebuvo galima. Pirmasis renginys – „Derliaus šventė Kernavėje 2012“- naujoje Kernavės filialo salėje įvyko rudenį, kai dėl prasto oro lauke renginį teko perkelti į patalpas. Taip pat buvo surengta Tradicinių šokių vakaronė, kurios metu vyko dokumentinio filmo „Lietuviškas kalendorius“ (rež.A. Barysas) peržiūra, o tradicinius šokius vedė muzikantai ir šokėjai iš Vilniaus.
Šių metų sausio – vasario mėnesiais antro aukšto patalpos pagaliau pradėtos apstatyti baldais, ir Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dieną minėjome jau pabaigtose patalpose. Pagaliau turėjome kur patogiai pasodinti savus saviveiklininkus bei svečius. Naujose patalpose taip pat džiaugėmės gražiu Kernavės seniūnijos kultūros dienos renginiu, skirtu Tarmių metams.
Širvintų kultūros centro Kernavės filialui antrame aukšte priklauso universalios paskirties salė, saviveiklininkų kambarys, vadovo kabinetas, instrumentų kambarys, maža virtuvėlė ir konferencijų salytė. Vykstant didesniems renginiams, užimamos visos patalpos. Erdvės kultūrinei veiklai galėtų būti ir dar daugiau. Juk renginių vyksta nemažai, o ir saviveiklininkų būrys gana gausus, tad išnaudosime visas rekonstruotas erdves.
Kadangi pagal specialybę esu etnomuzikologė, daugiausia Kernavėje organizuoju etnokultūrinius renginius. Etninei sklaidai sustiprinti Kernavės filiale yra suburti du gausūs folkloro mėgėjų kolektyvai: Širvintų kultūros centro Kernavės filialo folkloro ansamblis, kuriam vadovauju aš, ir Širvintų kultūros centro Kernavės filialo vaikų ir jaunimo liaudiškos muzikos kapela (vad. Povilas Velikis). Folkloro ansamblį sudaro 25, o vaikų ir jaunimo liaudiškos muzikos kapelą – 10 saviveiklininkų iš Kernavės apylinkių. Siekiame populiarinti Širvintų krašto bei Aukštaitijos regiono muzikinį folklorą. Labai džiugu, jog į kultūrinę kolektyvų veiklą įsijungia vis naujų narių, jaunimas.
Kiekviename Kultūros filiale lankytojui turi būti jauku ir įdomu, jis čia turėtų pailsėti, lavintis. Kasmet vis didesnio pasisekimo sulaukia Užgavėnių šventė, šiemet pritraukusi per 200 žiūrovų – dalyvių net tik iš Kernavės, bet ir aplinkinių miestų. Artimiausiu metu planuojame rengti jau tradicine tapusią Atvelykio šventę, kurioje džiaugsimės kernaviškių ir svečių koncertu, šventinėmis ekspozicijomis, tradiciniais žaidimais su margučiais, supimusi sūpuoklėse, tradiciniais šokiais. Gegužės mėnesį minėsime Motinos dieną. Pavasarį – vasarą Kernavėje būtinai organizuosime kernaviškių ir vilniškių jau pamėgtas tradicinių šokių vakarones. Kviečiame visus apsilankyti! Taip pat planuojami poezijos, muzikos ir kino vakarai, įvairios parodos. Tam dabar turime puikias sąlygas.
Džiaugiuosi šiuolaikiškomis patalpomis, bet renginius, kai leidžia oro sąlygos, labiausiai mėgstu organizuoti jaukiose lauko teritorijose, kurios taip pat vis gražėja vykdomo ES struktūrinių fondų remiamo projekto dėka. Ir kernaviškius, ir miestelio svečius džiugins sutvarkytas aplink pastatą esantis žemės sklypas: atnaujintas žolynas, įrengti pėsčiųjų takai, suoliukai, atnaujintos 2 automobilių stovėjimo aikštelės.
***
Įgyvendinus ES 2007-2013 m. struktūrinių fondų remiamą projektą „Kernavės kultūros centro patalpų renovavimas ir aplinkos infrastruktūros gerinimas“, sukurtos galimybės skirtingų socialinių grupių žmonėms realizuoti savo poreikius, skatinama kultūrinė ir bendruomeninė veikla, jaunimo užimtumas, sveika gyvensena, vykdoma žalingų įpročių, smurto prevencija.
Aldona Bareckienė
Kristinos Stankevičienės nuotraukos
Puiku dabar, tik galėjo dar erdviau būti. Sėkmės!