Rugpjūčio 24-oji – Šv. Baltramiejus, Gandrų išskridimo diena

Išskristi susiruošę gandrai Žemųjų Viesų kaime.

Mūsų protėviai visada labai jautriai žvelgė į gandrus ir net didžiuodavosi, jei sodyboje šie susikraudavo lizdą. 1936 metais Čiobiškyje apsilankęs „Ryto“ žurnalistas, pasakodamas apie Pilsudskiui kažkada priklausiusiame dvare veikiančią vaikų prieglaudą, užsiminė, jog čia gyvena ir mergaitė, kurią motina paliko įkėlusi į gandralizdį. Supraskite: „Pasiimkite, ką atnešėte…“

Daugiau kaip prieš dešimtmetį Lietuvą tiesiog buvo apėmusi gandrų garbinimo karštinė. Už europinius ir savus pinigus energetikai jiems statė lizdus.

Kaimo turizmo sodybų asociacija ir šiandien „gandriukais“ vertina paslaugų kokybę. Šiuo metu asociacijos portale galima rasti duomenų apie keturias mūsų rajone esančias sodybas. Aukščiausiai, 5 gandriukais (tokio įvertinimo Lietuvoje sulaukė tik 14 sodybų), įvertinta Užublendžių kaime esanti „Dvaro sodyba“. Keturiais gandriukais pažymėtos sodybos „Poilsis Kernavėje“ ir „Kernavės bajorynė“, trimis – Nečionyse esanti sodyba „Antanynė“.

2013 metais skelbtos studijos duomenimis, Širvintų rajonas pagal gandralizdžių skaičių užėmė 42 vietą šalyje, o pagal jų tankį savivaldybės plote (0,22 lizdo kv. km) – 31. Du trečdaliai rajono teritorijos buvo laikomi tinkama baltiesiems gandrams perėti. Rajone iš viso buvo 224 gandralizdžiai, 89 proc. jų buvo užimti.

Prieš dešimtmetį užfiksuotas gandralizdžių pasiskirstymas rajone.

„Baltieji gandrai visoje Širvintų rajono savivaldybėje yra negausūs ir pasiskirstę gana tolygiai – lizdų tankis kiek didesnis tik vakarinėje dalyje. Tankiau šių paukščių apgyventi Širvintos ir Musės upių slėniai. Anksčiau Narvydiškių dvaro parko teritorijoje gyvavusi nedidelė kolonija per 2009-2010 metų apskaitą jau buvo sunykusi – užregistruotos tik kelios perinčių baltųjų gandrų poros. Nuo 1994 metų lizdų skaičius savivaldybėje padidėjo tik apie 50 % – nuo 152 iki 224,“ – 2013 metais rašyta studijoje „Baltasis gandras Lietuvoje. Lizdų atlasas“.

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite rugpjūčio 20 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top