Liepos 10-oji – 7 broliai miegantys

2017 metais per liūtį ypač smarkiai nukentėjo Brazelių kaimas, kuris buvo atkirstas nuo civilizacijos.

Septyni broliai miegantys liaudyje siejami su lietingu vasaros periodu. Pats pavadinimas siejamas su tuo, kad liepos 10-os rytą danguje trumpam pasirodo Sietynas, sudarytas iš septynių žvaigždžių, dar vadinamas Plejadėmis.

Lietuvių liaudies dainose sietynas yra personifikuojamas ir vadinamas „broleliu“, o tos septynios žvaigždės – broliais, pranašaujančiais lietų arba sausrą. Pagal tai, kokia diena bus liepos 10-oji, nuo seno sprendžiama, kokie orai dar laukia likusią vasaros pusę. Senovėje buvo tikima, kad, jei šią dieną be perstojo lyja, tai lietus lis ir dar septynias dienas, o gal net ir septynias savaites. Septyni broliai dar populiariai vadinti „miegančiais broliais“ arba „myžniais“. Jei šią dieną iš viso nelyja, irgi nėra gerai, nes tai pranašauja sausros grėsmę. Manyta, kad tokiu atveju derlius bus mažas.

Su septyniais broliais siejama ekstremalių reiškinių ir Širvintų istorijoje. Dar visai neseniai, 2017-aisiais, liepos 11-ąją prapliupusi liūtis su kruša ir perkūnija tiesiogine ta žodžio prasme paskandino rajoną.

Liepos 11-osios pavakarę per Širvintų rajoną praūžusi stipri liūtis ir po jos visą naktį pliaupęs lietus pridarė daug žalos: buvo nuplauti keliai, užlieti namų rūsiai, “plaukė“ daržai, kiemuose apsemti automobiliai. Užliejus ligoninės rūsius, įstaigoje buvo išjungtas elektros energijos tiekimas. Pasitelkus papildomus šaltinius, elektros tiekimas buvo užtikrintas būtinai medicininei įrangai, o tol, kol darbavosi vandenį pumpuojančios atsakingos tarnybos, maistas ligoniams buvo ruošiamas L. Stuokos-Gucevičiaus gimnazijoje. Didelis kiekis vandens pateko ir į Savivaldybės administracijos pastato rūsį. Jame taip pat saugumo sumetimais buvo išjungta elektra, gelbėjami archyviniai dokumentai.

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite liepos 7 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top