Lapkritis artėja į pabaigą, o vis dar žydi gėlės…

Nors lapkritis, o vienišas kardelis vis dar žydi.

Dažnas jau pagalvoja apie artėjančią žiemą. Deja, ruduo nenori užleisti savo pozicijų. Nors paskutinis rudens mėnuo persirito į antrąją pusę, bet gėlynuose tebežydi rožės, baltus žiedelius į saulę tiesia saulutės, vis dar žydi kardeliai ir jurginai, pievose žalumos ir vešlios žolės iki soties. Jokių pokyčių neatnešė ir plačiai paminėtas lapkričio 11-ąją buvęs Šv. Martyno vardadienis.

Etnologai sako, jog Šv. Martynas pagal liaudies tradicijas reiškia ganiavos pabaigą. Tai lyg savotiška laiko riba, žymėjusi atėjusį gilų rudenį. Šiais metais viskas kitaip: praėjusią savaitę teko matyti pievoje prie Beivydžių besiganančią karvę, o Naidų kaime – žolę skabančias avis. Žiniasklaidoje skelbiama, jog Šiaulių universiteto Botanikos sode pražydo rododendrai, įprastai žydintys gegužės-birželio mėnesiais. Botanikai teigia, kad žydėjimas ne laiku augalams nėra gerai – jie netenka dalies energijos ir kitais metais nesubrandina vaisių ir sėklų.

Seniau kaimo žmonės iš Šv. Martyno dienos orų spręsdavo, koks oras būsiąs per Kalėdas: „Jei Martynas su ledu, tai Kalėdos su bradu, jei Martynas su bradu, tai Kalėdos su ledu“, „Martynas ant ledo, Kalėdos ant vandenio“. Tikėta, jeigu lapkričio 11-ąją giedra, tai būsianti labai šalta žiema.

Romas Zibalas
Širvintų rajono savivaldybės tarybos narys

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite lapkričio 17 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
5 (2 įvert.)
scroll to top
+