Lapkričio 3-ioji – Šv. Hubertas, Medžiotojų diena

Tądien Lietuvoje nuo seno prasidėdavo medžioklės sezonas. Senovės Lietuvoje medžioklę globojo deivė Medeinė – romėnų Dianos ar graikų Artemidės atitikmuo pagonių bendruomenėje.

Vardas Medeina ar Medeinė yra kilęs nuo senovės lietuvių vartoto žodžio ‘medė’, t. y. giria, miškas, medžioklė. Ilgą laiką šis senas vardas Lietuvoje buvo pamirštas. Pavyzdžiui, iki 1940-ųjų nė vienai Lietuvoje gimusiai mergaitei nebuvo duotas nei Medeinos, nei Medeinės vardas. Tik 1981 metais jis pirmąsyk buvo suteiktas. Kito tokio atvejo reikėjo laukti visą dešimtmetį, iki Nepriklausomybės atkūrimo. 1991-2020 metais Lietuvoje jis buvo suteiktas net 80 mergaičių, tik mūsų rajone nė karto.

Gali būti keista, bet panašiai skambantis vardas Medėja yra lotyniškos kilmės, bet reiškia tą patį: „miškinė, girios gyventoja“. O štai graikų mitologijoje Medėja buvo burtininkė, žiauriai atkeršijusi savo vyrui Jasonui už neištikimybę. Nors ir yra toks vardas, per tris Lietuvos nepriklausomybės dešimtmečius 1990-2020 metais jis suteiktas 25 mergaitėms (Širvintose – ne), Medėja pas mus dar neturi priskirto vardadienio.

Įsigalėjus krikščionybei, Medžioklės diena buvo sutapatinta su šv. Huberto, kuris laikomas medžiotojų globėju, vardadieniu. Vėl gi labai keista, kad senų tradicijų gerbėjai aukščiau paminėtos Medeinės vardadienį turi švęsti rugpjūčio 21-ąją.

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite lapkričio 3 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top