42 laipsnių šaltis patvirtintas mokykliniame dienoraštyje

Apie ką gi dažniausiai dabar kalba susitikę širvintiškiai? Be abejo, kad apie žiemą. Vis svarstoma, kada ji pagaliau prasidės? Dažnam iš mūsų prieš akis iškyla ypatingai mielas vaikystės vaizdelis, kai už lango pamatydavome raudonuojančias sniegenas. Raudonos sniegenos įkvėpė dailininkus, kurie piešė mūsų vaikystės Naujųjų metų atvirukus. Sako, kad sniegenos – gražūs paukščiai – ir dabar niekur nedingo, kad lanko klevus bei uosius ir maitinasi jų sėklomis. Nežinau, nemačiau sniegenų jau senokai – kaip ir šiųmetės žiemos.

Kaskart žiniasklaidoje skaitau apie šių metų žiemos šilumos rekordus. Skelbiama, kad tokios šiltos žiemos dar nėra buvusios.

42 C laipsnių šaltis įamžintas mokykliniame dienoraštyje

Kai sekmadienio vakarą paskambino širvintiškis Algimantas Vėbra ir informavo, kad turi savo, Ukmergės 1-osios vidurinės mokyklos XIb klasės mokinio, 1956 metų dienoraštį, labai nustebau. Pasirodo, aktyvus laikraščio skaitytojas savo mokykliniame dienoraštyje rado užfiksuotus šalčio rekordus: 1956 metų sausio 31 – vasario 1 d. Ukmergėje ir visoje Lietuvoje spaudė 42 laipsnių šaltukas ir pamokos mokyklose nevyko. Labai šalta buvo ir vasario 8 – 9 d., kai temperatūra buvo nukritusi iki 35 laipsnių šalčio, šiek tiek maloniau buvo tų pačių metų vasario 11 d., kai žnaibė 30 laipsnių šaltis. Paskui, kaip rodo Algimanto Vėbros dienoraštis, mokykloje pamokos vyko, nes šalčiai pasitraukė.

42 C laipsnių šaltis užfiksuotas A. Vėbros mokykliniame dienoraštyje.
Buvus 42 C laipsnių šaltį liudija A. Vėbros mokyklinis dienoraštis.

Visų laikų Lietuvos šalčio rekordas – minus 42,9 C laipsniai

Pasidomėjęs plačiau, radau daugiau informacijos. Skelbiama, jog vasario 1-ąją Lietuvos sinoptikai mini istorinę datą – absoliutaus Lietuvos šalčio rekordo dieną. 1956-02-01 Utenoje hidrometeorologų stoties termometras užfiksavo visų laikų šalčio rekordą – 42,9 laipsnio. Pasak menančių tuos metus žmonių, gyventojai net maišais tą dieną langus užkišo, paklodėmis dangstė, kad nešaltų. Namų pamatus apkasinėjo sniegu, obuolius rūsiuose kailiniais dengė, o gyvulius suvedė į trobas. Klaipėdoje tą dieną užfiksuotas 33,4 laipsnio speigas. Nors ne 42 C laipsnių šaltis, bet užšalo net 94 proc. uosto ekvatorijos.

Kaip skelbia meteorologų duomenys, dar 1940 m. sausio 17 d. Varėnoje fiksuotas 37,5 laipsnių šaltis, o 1978 m. gruodžio 30 d. Rokiškyje – 34 laipsnių šaltukas. Beje, žemesnė negu 30 laipsnių temperatūra Lietuvoje fiksuota ne tik žiemos mėnesiais, bet ir kovą: 1964 m. kovo 8 d. Kybartuose fiksuota -37,5 laipsnio temperatūra.

Smagu, jog yra tokių skaitytojų kaip Algimantas Vėbra, kurie turi sukaupę įdomių dokumentų, patvirtinančių iš tikrųjų Lietuvoje buvusius faktus.

Romas Zibalas
Širvintų rajono savivaldybės tarybos narys

Sending
Skaitytojų įvertinimas
5 (4 įvert.)
scroll to top