„Veseliotojai“ buvo užsukę į Anciūnus

Štai tokius pėdsakus, kurių ilgis dažnai viršija 10 cm, sniege palieka vilkai. A. Gaidamavičiaus nuotr.

Štai tokius pėdsakus, kurių ilgis dažnai viršija 10 cm, sniege palieka vilkai. A. Gaidamavičiaus nuotr.

Kaip jau esame rašę, sausio 12 dieną Panevėžio rajone nuo taiklaus šūvio krito vilkas, buvęs šešiasdešimtasis, kurį Aplinkos ministerija leido sumedžioti šį medžioklės sezoną. Tokiam skaičiui vilkų sumedžioti neprireikė nė trijų mėnesių. Tiesa, tarp šešiasdešimties vilkų buvo penki, kurie sumedžioti ne visai pagal įprastą tvarką: trys buvo nušauti pagal Aplinkos apsaugos agentūros išduotą leidimą naudoti saugomas rūšis, o du rasti partrenkti automobilio.

Iki Naujųjų Širvintų rajonui buvo skirtas specialus 1 vilko limitas, tačiau pas mus pilkiai taiklių šūvių išvengė ir per likusias dvylika dienų po Naujųjų.

„Širvintų kraštas“ rašė, kad, nepaisant to, jog nuo 2014-ųjų rudens rajone vilkų nebuvo sumedžiota, jie rajone jaučiasi palyginti jaukiai ir krečia eibes. Vietos gyventojai redakciją tikino, kad vilkai papjovė kelis šunelius ir kates Paspėriuose, Bartkuškyje, apie tai reportažą parengė ir parodė ir vienas televizijos kanalų. Kita vertus, vilkų darbelius patvirtina ir oficialioji statistika: 2015 metais Širvintų rajono savivaldybė gavo 10 prašymų atlyginti žalą (5547 Eur) dėl vilkų papjautų 16 avių ir 19 ožkų, 2016 metais dėl tos pačios priežasties gauta 12 prašymų atlyginti žalą (16 412 Eur) dėl vilkų papjautų 36 avių, 4 ėriavedžių, 24 danielių, 3 veršelių ir 5 ožkų.

Kaip skelbia Gamtos apsaugos asociacija „Baltijos vilkas“, šio sezono vilkų medžioklės limitas buvo nustatytas toks pat, kaip ankstesnis, nes dėl nepalankių oro sąlygų 2016 metais neįvyko vilkų apskaita pagal jų pėdsakus sniege. Taigi šių metų medžioklės limitas buvo paremtas prieš dvejus metus vykusios vilkų apskaitos rezultatais. Formaliai buvo išskirti ir probleminiai rajonai, kuriuose gyvulininkystės ūkiai 2016 metais patyrė didelę vilkų žalą, tačiau realiai medžioklė visoje Lietuvoje vyko vienodomis sąlygomis. Iš išskirtų probleminių rajonų trijuose – Molėtų, Širvintų ir Klaipėdos – vilkų nebuvo sumedžiota, o štai viename iš įvardijamų probleminiu – Varėnos rajone – sumedžioti net 6 vilkai.

2015-2016 metų medžioklės sezonas nuo dabartinio skyrėsi tuo, kad visoje šalyje prasidėjusi vilkų medžioklė gruodžio mėnesį buvo nutraukta paliekant leidimą medžioti tik probleminiuose rajonuose. Tokiu būdu medžioklės tempai buvo pristabdyti. Šiemet išskirtinių sąlygų probleminiams rajonams nebuvo sudaryta ir visą sezoną medžioklė vienodai vyko visoje šalies teritorijoje.

Anot gamtosaugininkų, medžioklės sezono pabaiga sausio mėnesį yra palanki vilkams, mat šį mėnesį prasideda vilkų ruja, trunkanti iki kovo mėnesio. „Senos vilkų poros šiuo laikotarpiu sutvirtina savo ryšius, o netekę partnerio ar jauni vilkai ieško sau antros pusės. Pasibaigus medžioklės sezonui susidariusios vilkų poros nebus išardytos, jos įtvirtins savo teritorijas, o vaikingos vilkės turės laiko susirasti sau saugius guolius,“ – teigia „Baltijos vilkas“.

Galimas dalykas, prasidėjusių vilkų vestuvių liudytoju sausio 24-osios rytą tapo anciūniškis Jonas Mackevičius. Paskambinęs į redakciją jis papasakojo, kad vilkų buvo apsilankyta jo kieme. Tai išdavė šviežiame sniege palikti pėdsakai. Tiesa, jokių nuostolių pilkiai nepadarė.

Pasak Jono, apie pastebėtas vilkų pėdas jis pirmiausia išgirdo iš kaimyno. Apsidairęs aplink namus Jonas Mackevičius pamatė, kad nuo Pakertušės pusės į jo sodybą ateita dviejų vilkų. Jie, matosi, į sodybą atėjo atskirai – dviejų vilkų pėdos buvo išsiskyrusios, tačiau paskui vėl suėjo į vieną kelią. Atėję į sodybą, vilkai patyrinėjo sukrautą mėšlo krūvą, paskui patraukė Šešuolėlių miškų link.

– Kiek supratau, šiomis dienomis Pakertušės miške buvo medžiojama, gal tas triukšmas ir išvijo vilkus, – svarstė Jonas.

Šiuo metu tik medžiotojams selekcininkams leidžiama medžioti antramečius briedžių patinus ir jauniklius, tauriųjų elnių patinus, danielių patinus ir jauniklius, visiems medžiotojams – šernus, miškines ir akmenines kiaunes, juoduosius šeškus, pilkuosius kiškius, bebrus, fazanus, kovus, pilkąsias varnas, lapes, mangutus, paprastuosius meškėnus, kanadines audines, nutrijas ir ondatras.

ŠK informacija

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)

1 Atsakymas į "„Veseliotojai“ buvo užsukę į Anciūnus"

  1. Anonimas parašė:

    Veselnykai 🙂

Comments are closed.

scroll to top