„Kielių“ būrelio medžiotojas patiesė jau trečią vilką

Hendrikas Adomavičius per savo medžiotojo karjerą nušovė jau trečią vilką.

Hendrikas Adomavičius per savo medžiotojo karjerą nušovė jau trečią vilką.

Spalio pabaigoje „Širvintų kraštas“ rašė, kad vos įsigaliojus Aplinkos ministro Kęstučio Navicko įsakymui dėl vilkų medžioklės pradžios, jau pačią pirmą dieną šalyje buvo sumedžioti 8 vilkai: po 2 Anykščių ir Tauragės rajonuose, po 1 – Širvintų, Elektrėnų, Rokiškio ir Vilniaus savivaldybėse. Rašėme, kad mūsų rajone vilkas buvo sumedžiotas per varyminę medžioklę Mantinionių miške, kai MK „Čiobiškis“ plotuose medžiojęs Leonas Bingelis patiesė suaugusį patiną.

Prabėgus vos kelioms savaitėms vėl pasisekė rajono medžiotojams – lapkričio 8 dieną nuo taiklaus šūvio vilkas krito ir Alionių seniūnijoje. MK „Kieliai“ narys Hendrikas Adomavičius „Širvintų kraštui“ patvirtino, kad tai jis nušovė vilką netoli Alionių II kaimo. Beje, netoli tos vietos esančioje žvėrių šėrykloje pernai apsilankė penki vilkai, kuriuos nufotografavo Edvardo Šačio įrengta žvėrių stebėjimo kamera.

Medžiotojas papasakojo, kad tą vakarą išsirengė į medžioklę tykojant žvėrių. Jau buvo prieblanda, kai netoli vienos sodybos pasirodė elnias. Medžiotojas sakė manęs, kad žvėris susigundė sode užderėjusiais rudeniniais obuoliais. Bet pasirodė, kad elnias sudomino ne tik medžiotoją, bet ir vilką. Pamatęs jį taikiklyje, Hendrikas Adomavičius nedvejojo ir paspaudė karabino gaiduką. Nors iki žvėries buvo apie 100 metrų, vietovę slėpė prieblanda, akis nepavedė, o ranka – nesudrebėjo: vilkas krito negyvas.

– Ko gero, buvo ir daugiau vilkų, nes po šūvio lyg ir sušmėžavo mažesnių žvėrių šešėliai, kažkas nubėgo tamsoje. Negaliu pasakyti, kad juos mačiau, bet ta, kad dalis vilkų apsupę elnią atvarė link vietos, kur aš buvau, o patekęs man į taikiklį buvo jau pasirengęs užpulti tą elnią, – sakė medžiotojas.

Daugeliui medžiotojų vilkas yra ypač trokštamas sumedžioti žvėris, bet tai pavyksta nedaugeliui. Ne todėl, kad juos sumedžioti sunku, paprasčiausiai – vilkų yra mažai, o dar mažiau jų pasirodo tose vietose, kur medžiojama. Nereikia pamiršti ir tai, kad vilkų medžioklė pas mus yra licencijuota. Tuo tarpu Hendrikui Adomavičiui tai jau trečias vilkas, kurį per jo, kaip medžiotojo, karjerą yra pavykę nušauti. Prieš trejus metus interviu „Širvintų kraštui“ medžiotojas pasakojo, kad jam kartą teko nušauti net pasiutusį vilką. Paskambinęs žmogus pasiskundė, kad į daržinę atėjo … vilkas. Kadangi paprastai taip nebūna, Hendrikas pamanė, kad ten tikriausiai šuo užklydo. Nuvažiavęs įsitikino, kad – tikrai vilkas. „Stovi sau ramiai, tik akys žybsi. Vėliau nuvežėm patikrinti, pasirodo, tas vilkas sirgo pasiutlige,“ – pasakojo medžiotojas.

1992 metais Hendriko nušauto vilko kaukolė Medžioklės trofėjų parodoje buvo įvertinta sidabro medaliu ir šiuo metu tarp visų įregistruotų vilko kaukolių Medžioklės trofėjų rejestre ji užima 203-iąją vietą. Hendrikas Adomavičius pamena, kad pagal pradinius skaičiavimus trofėjus buvo vertas aukso medalio, tačiau tuo metu pasikeitė vertinimo tvarka, ir kaukolė „nuvertėjo“.

Galbūt teisingumas triumfuos parodai pateikus šįmet nušauto vilko kaukolę? Hendrikas į tai vilčių nededa. Jo žodžiais, jaunas vilkas, ko gero – antrametis, neatitinka parodų trofėjams keliamų reikalavimų, tačiau tai menka bėda, juk šauliui jo sėkmingą šūvį vis tiek primins kaukolė ir kailis.

Hendrikas su vienu iš anksčiau jo nušautų vilkų.

Hendrikas su vienu iš anksčiau jo nušautų vilkų.

Pasidomėjus, ar vilkų yra padaugėję, Hendrikas sako negalįs to patvirtinti, nes nesigirdi, kad jie apylinkėse darytų daug žalos. Tačiau apie jų padažnėjusius „reidus“ galima spėti iš to fakto, kad pastaruoju metu nematyti danielių, kurie yra specialiai veisiami. Vadinasi, jie yra išgąsdinti, slepiasi.

Šios savaitės pradžios duomenimis, Lietuvoje jau buvo sumedžioti 28 vilkai iš leidžiamo 60 vilkų limito.

Apie vilkus skirtuose pasakojimuose ir publikacijose teigiama, kad šie žvėrys poruojasi visam gyvenimui ir, skirtingai negu šunys, jaunikliais vienodai rūpinasi tiek patelė, tiek ir patinas. Vilkai gyvena šeimomis, kurią sudaro tėvai ir jų 2-3 metų jaunikliai, kokį būtent ir nušovė Hendrikas Adomavičius. Tik sulaukę trečiųjų gyvenimo metų vilkai lytiškai subręsta, palieka savo šeimą ir iškeliauja ieškoti sau poros.

Vilkai turi savo teritorijas, kurias griežtai saugo nuo kitų gentainių. Jie yra labai konservatyvūs ir toje pačioje teritorijoje, kuri užima 20-100 tūkst. ha (Širvintų rajono plotas – 90,6 tūkst. ha), vilkų šeima bei jų palikuonės gyvena dešimtmečius. Nuo šeimos atsiskyrę suaugę vilkai gali nukeliauti labai toli. Interneto svetainėje vilkai.lt pasakojama, kad Vokietijoje gimęs vilkas Alanas per metus nukeliavo net iki Lietuvos, grįžo per Baltarusiją į Lenkiją ir apsistojo toje teritorijoje, kur kažkada gimė jo tėvai.

Nors vilkai atsiveda iki 6-8 jauniklių, dėl ligų ir bado žiemos vidutiniškai sulaukia tik 2. Vilkas žinomas kaip sanitaras, tačiau sanitaro dalia nėra lengva. Užkirsdamas kelią pavojingų ligų plitimui jis pats tomis ligomis suserga, todėl laukinėje gamtoje vilkas vidutiniškai gyvena tik 5 metus.

„Vilkai yra labai socialūs gyvūnai, negali gyventi vieni, todėl populiarus posakis „vienišas vilkas“ yra neteisingas. Vienišais jie tampa tik laikinai, jeigu medžiotojai išardo jų šeimą. Bet tokie vienišiai nesugeba susimedžioti stambesnio laukinio grobio, todėl neretai pasikėsina į naminius gyvulius. Yra apskaičiuota, kad tikimybė, jog vilkų šeima sėkmingai apsups ir pagaus stirną yra lygi tik 5 proc., o ką jau kalbėti apie be šeimos likusį vilką – jis pasmerktas žūti.

Vilkai yra ne tik protingi, bet ir labai emocingi, netgi dainingi gyvūnai. Mokslininkai iššifravo, ką reiškia 22 vilkų staugimo variantai, o kiek dar neiššifruotų… Miške jiems nereikia telefonų. Viską persmelkiančiu staugimu jie 4 km spinduliu praneša savo gentainiams ir apie savo buvimo vietą, ir apie pavojus, ir apie sielvartą netekus gyvenimo partnerio, prie kurio gali budėti ištisą savaitę, kad kūno neišdraskytų maitėdos. Vydamiesi savo auką, jie gali pasiekti iki 65 km/h greitį,“ – rašoma apie vilkus ir primenama, kad vilkai – puikūs medžiotojai, jie yra antra po žmonių pagal paplitimą žinduolių rūšis planetoje.

Dar keletas įdomesnių faktų:

– Dauguma vilkų sveria iki 40 kilogramų, tačiau sunkiausias šios rūšies atstovas svėrė net 80 kilogramų;

– Suaugusio vilko letenos pėda gali būti 13 cm ilgio ir 10 cm pločio;

– Dauguma vilkų gaujų turi porą alfa patinų, kurie vadovauja medžioklei;

– Vilkiukai gimsta akli ir kurti bei sveria iki pusės kilogramo, bet jau po 8 mėnesių jie gali dalyvauti medžioklėje;

– Medžiodamas vienas, vilkas dažniausiai papjauna voveres, kiškius, burundukus, meškėnus arba triušius;

– Gaujai sučiupus ir nužudžius grobį, pirmasis ėda alfa patinas. Kadangi vilkai nereguliariai maitinasi, jie vienu ypu suėda iki penktadalio savo kūno masės;

– Vilkų kailis yra sudarytas iš dviejų sluoksnių, tai jiems padeda išgyventi net prie 40 Celsijaus laipsnių šalčio.

– Paprastai vilkai bėgioja ristele 12-16 km/val. greičiu, tad per vieną naktį vilkas gali įveikti 90 kilometrų.

Gintaras Bielskis

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)

2 Atsakymai į “„Kielių“ būrelio medžiotojas patiesė jau trečią vilką”

  1. Paskutiniam parašė:

    Aišku kad negyvas… medžiotojai tik prie žvėrių lavonų kietai fotkinasi o kol tą vilką nušovė pilnas kelnias pridarė…. visas jų būrelis….

  2. xLyza parašė:

    tai cia tas vilkas gyvas ar negyvas?

Comments are closed.

scroll to top