Teismas buvo patikėjęs, kad 67 kartus dėl sukčiavimo baustas nuteistasis dar gali pasitaisyti

Marius K. buvo pasiųstas atlikti jam paskirtą 60 parų arešto bausmę, nors birželio 22 dieną Vilniaus regiono apylinkės teismas jos vykdymą buvo atidėjęs 8 mėnesiams.

Vilniaus regiono apylinkės teismo Širvintų rūmai, išnagrinėję baudžiamąją bylą, Marių K. dėl sukčiavimo nuteisė subendrinta 90 parų arešto bausme, tačiau bausmę sumažino vienu trečdaliu. Atidėjus bausmės vykdymą, keturiems mėnesiams buvo paskirta intensyvi priežiūra jo gyvenamojoje vietoje. Per bausmės vykdymo atidėjimo laikotarpį nuteistasis buvo įpareigotas gydytis priklausomybės azartiniams lošimams ligą, neišeiti iš namų nuo 22 val. iki 6 val., jeigu tai nesusiję su darbu arba mokymusi, neišvykti už gyvenamosios vietos miesto (rajono) ribų be nuteistojo priežiūrą vykdančios institucijos leidimo.

Tačiau nuteistasis aplaidžiai vykdė jam skirtus įpareigojimus ir probacijos sąlygas, todėl Probacijos tarnyba prašė panaikinti bausmės atidėjimą ir nuteistąjį pasiųsti atlikti jam skirtą arešto bausmę. Bet Vilniaus regiono apylinkės teismo Širvintų rūmai to teikimo netenkino. Teismas konstatavo, kad tebeegzistuoja pagrindas suteikti Mariui K. galimybę pasitaisyti neizoliuotam nuo visuomenės, o bausmės tikslai gali būti pasiekti tęsiant probaciją ir gydymą.

Tada prokuratūra teismo nutartį kaip nepagrįstą ir neteisėtą apskundė Vilniaus apygardos teismui. „Teismo išvada, kad yra pagrindas suteikti Mariui K. galimybę pasitaisyti neizoliuotam nuo visuomenės, kad bausmės tikslai dar gali būti pasiekti tęsiant Mariaus K. probaciją ir gydymą, prieštarauja faktiniams bylos duomenims,“ – rašoma prokuratūros skunde.

Prokuroro teigimu, nuteistasis ne tik nesiėmė jokių veiksmų lošimų priklausomybei spręsti, tačiau toliau darė sukčiavimus – paskutinė nusikalstama veika buvo užfiksuota 2021 metų rugsėjo 15 dieną, likus 2 dienoms iki teismo nutarties priėmimo.

Nuteistasis po nuosprendžio įsiteisėjimo padarė tris administracinius nusižengimus numatytus ANK 108 straipsnio 1 dalyje („Smulki vagystė, sukčiavimas, turto pasisavinimas ar iššvaistymas). Rugpjūčio 17 d. jis įdėjo skelbimą į socialinį tinklą „Facebook“ apie parduodamą vairą už 120 Eur. Gavęs pinigus į banko sąskaitą, vairo jis neišsiuntė, pinigų negrąžino. Rugpjūčio 24 d. Marius K. vėl patalpino skelbimą socialiniame tinkle „Facebook“ apie parduodamą automobilio vairą. Pirkėjui pervedus pinigus, šis nei vairo, nei pinigų negavo. Skundo nagrinėjimo metu jam buvo inkriminuotas administracinis nusižengimas dėl to, jog rugpjūčio 7 d. jis socialiniame tinkle „Facebook“ įdėjo skelbimą, kad parduos vairą (vėl! – Red. past.), o gavęs iš pirkėjo 50 Eur, prekės neišsiuntė, pinigų negrąžino.

Skundo padavimo metu vienoje iš bylų sprendimas dar nebuvo priimtas. Prokuratūra atkreipė dėmesį, kad analogiškus nusižengimus Marius K. padarė … 68 kartus (!). Mariaus K. administraciniai nusižengimai padaryti tiesiogine tyčia, veikiant pagal identišką schemą, apgaulės būdu pasisavinant kitų asmenų pinigus.

Nuteistasis nemoka jam paskiriamų baudų, todėl prokuratūra vertino, jog jis sąmoningai vykdo sukčiavimus, apskaičiuodamas grobiamų pinigų sumą, kad ši neviršytų vertės, už kurią taikoma baudžiamoji atsakomybė. Dėl nuteistojo veiksmų nukentėjusiųjų skaičius nuolat didėja, auga padarytos žalos dydis.

Marius K. praeityje 5 kartus teistas už analogiško pobūdžio nusikalstamas veikas, o skundo nagrinėjimo Apygardos teisme metu teismuose buvo nagrinėjamos 2 bylos, kuriose Marius K. kaltinamas dėl sukčiavimo.

Vilniaus apygardos teismas, patikrinęs skundžiamą nutartį teisėtumo bei pagrįstumo aspektais ir įvertinęs skundo argumentus, konstatavo, kad apylinkės teismo priimta nutartis yra nepagrįsta, priimta netinkamai įvertinus reikšmingas aplinkybes. Vilniaus apygardos teismo išvada kategoriška: nuteistasis nesugeba taisytis neizoliuotas nuo visuomenės ir jam paskirtos bausmės tikslai gali būti pasiekti tik realiai atliekant bausmę.

Gintaras Bielskis

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite lapkričio 19 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top