Galima spėti, kad šiuo metu mūsų rajono centre vykdomą projektą „Širvintų mieste esančio tvenkinio būklės gerinimas“ dar ilgai prisimins ne tik abejojantieji tokių darbų nauda, bet ir hidroelektrinę valdanti kauniškė UAB „GP Auto“. „Širvintų kraštas“ kelis kartus yra rašęs apie nesutarimus tarp šios bendrovės ir Širvintų rajono savivaldybės. Esmė ta, kad aplinkosaugininkams nubaudus verslininkus dėl žalos aplinkai, kuri prieš kelerius metus buvo padaryta smarkiai pažeminus vandens lygį Širvintų „mariose“, elektrą gaminantys verslininkai per teismus nesėkmingai bandė įrodyti, kad jų nuomojamų užtvankos įrenginių, dėl kurių gedimo staiga nukrito vandens lygis, einamąjį remontą turėtų atlikti Savivaldybė.
Parengus minėtą daugiau nei 3 mln. litų vertės projektą, Kaune įsikūrusi UAB „Sweco hidroprojektas“ pateikė atrankos išvadą dėl planuojamos ūkinės veiklos. Beje, nors darbai prasidėjo tik šių metų antroje pusėje, kauniškių išvadoje juodu ant balto buvo akcentuota, jog planuojama darbų pradžia – 2013 metų trečiasis ketvirtis, o pabaiga – po metų, trečiąjį 2014-ųjų ketvirtį. Tvenkinio valymą mechaniniu būdu nukasant dumblą Širvintų rajono savivaldybės administracija pasirinkusi todėl, kad nuo 2013 metų liepos 1 dienos iki 2013 metų lapkričio 30-osios buvo planuoti Širvintų tvenkinio hidrotechnikos statinio – užtvankos remonto darbai, kuriuos atliekant yra būtinas vandens lygio pažeminimas.
Kadangi santykiai tarp Širvintų rajono savivaldybės ir UAB „GP Auto“, švelniai tariant, buvo ir išlieka nekokie, nesunku buvo prognozuoti, kad darbų pradžia gali nusikelti. Ir tikrai. Šių metų gegužės 23-iąją Širvintose lankantis aukštiems Aplinkos ministerijos valdininkams, Savivaldybės vadovai jiems skundėsi, kad stringa numatyti projekto įgyvendinimo darbai, kadangi hidroelektrinę valdanti ir užtvankos įrenginius išsinuomojusi kauniškė bendrovė neduoda sutikimo išleisti „marių“ vandenį. Hidroelektrinę valdančiai įmonei buvo siūloma sustabdyti nuomos sutartį ir neskaičiuoti nuomos mokesčio už laikotarpį, kai būtų išleistas vanduo, tačiau ši su tuo nesutiko.
Aplinkos ministerijos viceministrams Almantui Petkui ir Linui Jonauskui apskundę nesukalbamus verslininkus, Širvintų rajono savivaldybės vadovai iš svečių lūpų išgirdo raginimus kuo greičiau oficialiai dėl to kreiptis į ministeriją, kad būtų galima ieškoti priemonių, kaip priversti GP „Auto“ duoti sutikimą dėl vandens lygio pažeminimo. Žvelgiant iš šių dienų pozicijų, kaip simbolinį paskatinimą kautis galima suprasti ir viceministrų merui Vincui Jasiukevičiui padovanotą diržą auklėti apsileidėlius, pažeidėjus ir kitus neįtinkančius asmenis.
Motyvuojant tuo, kad 2013 metų balandžio mėnesį potvynio metu dėl netinkamo hidrotechnikos komplekso eksploatavimo buvo išplautas hidroelektrinės pamatas ir užtvankos kairysis kraštas, galimai buvo pažeista vidaus įranga, taigi yra realus statinio avarijos pavojus, gegužės 28-ąją Savivaldybės administracijos direktorės Elenos Davidavičienės įsakymu sudaryta ekstremalių situacijų komisija atliko hidrotechnikos statinio būklės specializuotą apžiūrą ir konstatavo, kad statinio būklė yra labai bloga. Dėl to komisija įpareigojo Širvintų rajono savivaldybės administraciją kreiptis dėl leidimo pažeminti vandens lygį Širvintų tvenkinyje išdavimo be nuomininko sutikimo ir laikyti tokį lygį iki hidrotechnikos komplekso remonto, kurį nusprendė atlikti pati Savivaldybė, pabaigos.
Liepos 7-ąją Aplinkos apsaugos agentūros Taršos prevencijos ir leidimų departamento Vilniaus skyrius išdavė leidimą pažeminti vandens lygį, į ką UAB „GP Auto“ reagavo liepos 11 dieną Vilniaus apygardos administraciniam teismui pateiktu skundu, kuriuo paprašyta panaikinti minėtą aplinkosaugininkų leidimą, o iki galutinio sprendimo byloje priėmimo laikinai sustabdyti to leidimo galiojimą.
Anot UAB „GP Auto“, galiojant skundžiamam Leidimui, Širvintų rajono savivaldybės administracija turės teisę iki bylos išnagrinėjimo teisme pabaigos išleisti visą Širvintų tvenkinio vandenį. Tuo tarpu, susiklosčius tokiai situacijai, tolesnis bylos nagrinėjimas teisme ir sprendimo priėmimas byloje taps beprasmis, nes byloje ginčijant Leidimo teisėtumą, kartu ginčijama ir Širvintų rajono savivaldybės administracijos teisė išleisti visą Širvintų tvenkinyje sukauptą vandenį be pareiškėjo sutikimo. Verslininkai akcentavo, kad reikalavimo užtikrinimo priemonės taikymas svarbus ir tuo, kad, išleidus tvenkinio vandenį, pareiškėjas dėl to patirtų didelių finansinių nuostolių, nes negalėtų eksploatuoti šalia tvenkinio esančios ir jo valdomos hidroelektrinės. Preliminariais skaičiavimais bendrovė per dieną patirtų apie 500 Lt nuostolių, kuriuos sudarytų negautos pajamos už hidroelektrinės pagamintą ir parduotą elektros energiją.
Po trijų dienų, liepos 14-ąją, Vilniaus apygardos administracinis teismas pareiškėjo prašymą taikyti reikalavimo užtikrinimo priemonę atmetė. UAB „GP Auto“ su tuo nesusitaikė ir Apygardos teismo nutartį apskundė Vyriausiajam administraciniam teismui.
Rugsėjo pabaigoje ir ši instancija kauniškių skundą atmetė. Teisėjų kolegijos nuomone, pirmosios instancijos teismas priėmė iš esmės teisingą nutartį „nors ir ne visai teisingais motyvais“. Viena priežasčių atmesti skundą buvo paminėta viešojo intereso pirmenybė prieš privatųjį. Trumpai tariant, ketinimai į dumblo valymo darbus investuoti per 3 mln. litų europinių lėšų yra svarbiau už verslininkų negautas pajamas.
„Širvintų krašto“ informacija
Kodėl ginate svetimo raj verslininkus? Jei potvynio metu užlietų mūsų namus, ar jie padėtų, ar kompensuotų žalą? Nesitikėkit! Kodėl norit paaukot širvintiškių turtą, kad kažkokie verslininkai naudos turėtų? Bet pastebėjau, kai nesąmonė rasot, bijot pavarde pasirašyt.