Nacionalinė teismų administracija primena, kad nuo 2025-ųjų įsigalios pasikeitimai teismų sistemoje. Ankstesnė jų data buvo numatyta šią vasarą, tačiau Prezidentas nukėlė į kitų metų pradžią, nes „apie šiuos numatomus pakeitimus, esmingai paveiksiančius apylinkių teismų veiklą, nebuvo informuota nei Teisėjų taryba, nei teismų bendruomenė“.
Apie pusantro karto sumažės pirmajai teismų instancijai atstovaujančių apylinkės teismų rūmų – vietoje 43 liks 27. Tačiau jų uždaryti niekas nesiruošia: tiesiog kai kurių jų „neliks tik iškabose“, o jų veiklos teritorija bus priskirta kitiems teismo rūmams. Nė vienas esamų pastatų uždarytas nebus, keisis kai kurių pavaldumas. Bus taip, kad vienus teismo rūmus sudarys 2 ar daugiau pastatų, esančių skirtingose miestuose.
Beje, po Naujųjų nebeliks paskutines dienas veikiančių Vilniaus regiono apylinkės teismo Širvintų rūmų. Kaip nurodoma, Vilniaus regiono apylinkės teismą sudarys rūmai Šalčininkuose, Trakuose, Ukmergėje ir Vilniaus rajone (šis teismas apims Širvintų savivaldybės teritoriją). Be mūsiškių, Vilniaus regiono apylinkės teismo struktūroje nebeliks ir Švenčionių rūmų – Švenčionių rajono teritoriją apims Utenos apylinkės teismas. Kaip ir pas mus, nebeliks ir dabar veikiančių Utenos apylinkės teismo Molėtų rūmų. Jų teritoriją apims Utenos apylinkės teismas, kuris turės rūmus Anykščiuose, Ignalinoje, Utenoje ir Zarasuose.
Kaip aiškinama, „pokyčiai susiję su apylinkių teismais ir jų rūmų veiklos teritorijomis, teisėjų darbo optimizavimu bei efektyvesniu infrastruktūros valdymu“. Pasak V. Šelmienės, bylą inicijuojantį dokumentą – ieškinį, skundą ar pareiškimą – bus galima atnešti į bet kurį savo gyvenamosios teritorijos apylinkės teismo pastatą, tad širvintiškiai ir toliau galės varstyti saviškio pastato duris. Tačiau, bylą paskyrus nagrinėti teisėjui, būtina aktyviai sekti bylos eigą ir prireikus kreiptis į bylą nagrinėjančio teisėjo komandą.
Reforma siekiama sudaryti sąlygos teisėjams dirbti pagal jų specializaciją, o tai esą pagerins bylų nagrinėjimo kokybę. Taip pat „bus išspręstos teisėjų darbo krūvio netolygumo problemos ir užtikrintas spartesnis procesas bylos dalyviams, efektyviau valdomos teismų sistemos lėšos“.
Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite lapkričio 29 d. laikraščio numeryje.
tai jo
nu cia tai negerai