Širvintų kavinėje į galvas šaudęs vyras tai jau pamiršo, bet to nepamiršo teismai

Asociatyvi nuotr.

Šiandien šitą įvykį galbūt mažai kas ir pamena. 2018 metų sausio 1 dieną policija užregistravo vilniečio pareiškimą, kad Širvintų miesto kavinėje švenčiant Naujuosius metus įbėgo du nepažįstami asmenys, kurių vienas pradėjo šaudyti iš dujinio pistoleto, o kitas – purkšti dujas į ten susirinkusius žmones. Paskui miesto svečią šokiravę asmenys pabėgo.

Atskubėjo ginti verkiančio kaimyno

Tyrimą atlikusi policija tada nustatė, kad tąkart kavinėje „saliutavo“ Tomas Š. Dujas purškusio asmens išaiškinti nepavyko, bent jau teisiamasis jo neišdavė. Užėjęs į kavinę, Tomas Š. kilusio konflikto metu tyčia pneumatiniu pistoletu ne mažiau nei šešis kartus šovė į ten buvusius asmenis ir ne mažiau nei tris kartus pataikė vienam jų, padarydamas žaizdas kairiame petyje, pakaušyje ir kaktoje. Jis taip pat ne mažiau nei vieną kartą pataikė kitam asmeniui, padarydamas jam galvos minkštųjų audinių sužalojimą. Ne mažiau nei vieną kartą buvo pataikyta trečiam asmeniui į veidą, o ketvirtam asmeniui – į galvą.

Tomas Š. sakė į kavinę nuskubėjęs po to, kai 2018 metų sausio 1 dieną apie 2 val. jam paskambino kaimynas ir paprašė atvažiuoti jo pasiimti. Kaimynas verkė. Nuvykęs į kavinę taksi ir pamatęs, kad jam trenkė į veidą, išsitraukė kišenėje turėtą pistoletą ir ėmė šaudyti. Sakė, kad „tiesiog nevaldė savo emocijų“. Jis dar turėjo dujų balionėlį, kuriuo pats purškė, kai baigėsi šaudmenys. Kavinėje šventę asmenys buvo girti.

Sužeisti asmenys buvo pristatyti į Širvintų ligoninę, medikai iš jų kūnų ištraukė 3 sidabro spalvos šratukus.

Dabar, nuo to įvykio prabėgus daugiau kaip penkeriems metams, nėra prasmės prisiminti kitų to įvykio detalių. Tačiau pats įvykis neseniai buvo paminėtas Lietuvos apeliaciniame teisme. Tik nuteistasis Tomas Š. skundė ne jo atžvilgiu už šaudymą Vilniaus regiono apylinkės teisme 2018-ųjų liepą paskelbtą nuosprendį, kuriuo vyras buvo pripažintas kaltas padaręs nusikaltimą. Jam prieš penkerius metus buvo skirtas laisvės apribojimas 1 metams, uždraudžiant su savimi turėti, naudoti, įgyti ar saugoti D kategorijos ginklus, taip pat skirta baudžiamojo poveikio priemonė – 7 mėnesius nuo nuosprendžio įsiteisėjimo dienos dalyvavimas smurtinį elgesį keičiančiose programose.

Nuosprendžiui įsiteisėjus, buvo konfiskuotas Tomui Š. priklausantis pneumatinis pistoletas „Makarov“ bei jo dalys, Vilniaus teritorinei ligonių kasai priteista atlyginti beveik 200 Eur žalą, dviems ieškovams – turtinę 85 Eur ir 80 Eur žalą, taip pat po 500 Eur neturtinės žalos.

Nuteistas dėl 22 kg kanapių laikymo

Lietuvos apeliacinį teismą pasiekė Tomo Š. skundas dėl Vilniaus apygardos teismo 2023 metų sausio 9 dienos nuosprendžio. Juo vyras pripažintas kaltu ir nuteistas laisvės atėmimu 6 metams dėl to, kad neteisėtai, turėdamas tikslą parduoti ar kitaip platinti, savo gyvenamajame name neteisėtai laikė labai didelį kiekį – beveik 22 kg narkotinės medžiagos – kanapių (antžeminių dalių). Jas 2021 metų lapkričio 23 dieną per kratą rado policijos pareigūnai.

Šaudymo istoriją prisiminėme neatsitiktinai. Tos kratos metu buvo rasta 50 pramoninės gamybos 9 mm kalibro pistoletinių šovinių, užtaisytų guminėmis kulkomis. Šaudmenys priskiriami B kategorijos ginklams ir yra tinkami šaudyti.

Nuteistojo gynėjas apeliaciniame skunde tikino, kad Tomui Š. paskirta bausmė yra pernelyg griežta. Nuteistasis „prisipažino dėl jam inkriminuotų nusikalstamų veikų, aktyviai bendradarbiavo su teisėsaugos pareigūnais, nurodė narkotinių medžiagų įsigijimo, gabenimo, patekimo į Lietuvos Respubliką ir jų platinimo mechanizmą bei su tuo susijusius asmenis, ypač išsamiai ir sąžiningai nurodė visas nusikalstamos veikos aplinkybes, net ir tas, kurios teisėsaugos pareigūnams nebuvo žinomos ir negalėjo būti žinomos. Be to, siekdamas padėti teisėsaugos pareigūnams atskleisti narkotinių medžiagų patekimo į Lietuvą aplinkybes bei išaiškinti narkotinių medžiagų kontrabandininkų tinklą, jis sutiko atlikti BPK numatytus slaptus veiksmus. Jo parodymų pagrindu buvo pradėtas kitas ikiteisminis tyrimas dėl disponavimo labai dideliu kiekiu narkotinių medžiagų“.

Kaip aiškinta apeliaciniame skunde, nuteistasis Tomas Š. padėjo atskleisti kitą labai sunkų nusikaltimą, galbūt netgi padarytą organizuotos grupės arba nusikalstamo susivienijimo. Gynėjo nuomone, šios aplinkybės rodo, kad jauno amžiaus (26 metų) nuteistasis nuoširdžiai gailisi dėl savo veiksmų ir neigiamai vertina savo poelgį, dėjo visas pastangas, kad sumažintų savo nusikalstamais veiksmais padarytą žalą ir kad jo asmenybė nėra tiek pavojinga, kad būtų tikslinga jį izoliuoti nuo visuomenės tokiam ilgam laikotarpiui.

Apeliaciniame skunde paminėti įvairūs nuteistojo pliusai, tarp jų ir tai, kad jis sukūręs verslą, yra darbdavys, o dėl ilgo laisvės atėmimo pragyvenimo šaltinio neteks penki žmonės.

Vėl nusikalto neprabėgus 3 metams nuo bausmės atlikimo

Prisiminus istoriją Širvintose, Apeliacinis teismas pasisakė, ar Tomo Š. teistumas išnykęs, ar jis laikomas anksčiau neteistu. Probacijos tarnyba Tomą Š. įtraukė į probuojamų asmens duomenų registrą 2018 metų rugpjūčio 28 dieną. Asmenims, nuteistiems už nesunkų nusikaltimą, teistumas išnyksta, kai praeina treji metai nuo bausmės atlikimo, todėl laikytina, kad teistumo terminas skaičiuojamas nuo laisvės apribojimo bausmės atlikimo, t. y. nuo 2019 metų rugpjūčio 28 dienos. Akivaizdu, kad 2021 metų lapkričio 23 dieną darant naują nusikaltimą, Tomo Š. teistumas dar nebuvo išnykęs.

Įvertinęs skundo argumentus ir teisminę praktiką, Apeliacinis teismas nutarė atmesti Tomo Š. skundą. Priešingai nei nurodoma apeliaciniame skunde, yra pakankamas pagrindas jam skirti būtent sankcijoje numatytą laisvės atėmimo bausmę.

Teismas taip pat pažymėjo, kad teisingumo principui prieštarauja ne tik aiškiai per griežtos, bet ir aiškiai per švelnios bausmės paskyrimas.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top