Dar 2000 metų pradžioje Sveikatos apsaugos ministro patvirtintuose Narkotinių ir psichotropinių medžiagų sąrašuose yra nurodyta, kad antžeminės kanapių dalys (marihuana) bei kanapių derva (hašišas), yra narkotinės medžiagos. Jomis nelaikomos tik Lietuvos Respublikos pluoštinių kanapių įstatymu reglamentuojamos pluoštinės kanapės bei jų sertifikuotos sėklos.
Vokiečiai „žolę“ legalizavo Melagių dieną
Tai vienas labiausiai vartojamų silpnųjų narkotikų pasaulyje. Tiesa, draudžiamas beveik visame pasaulyje, bet yra ir išimčių. Prieš trejus metus Vokietijoje buvo paskelbta, kad šios šalies vyriausybė planuoja įteisinti kanapių vartojimą pramoginiais tikslais, o šių metų balandžio 1-ąją tai tapo realybe. Legalizavus, Vokietija tapo dar viena tai padariusia valstybe po Urugvajaus, Kanados, Maltos ir Liuksemburgo.
Nuo pokštų ir juokų dienos Vokietijoje vyresniems nei 18 metų suaugusiesiems leidžiama nešiotis 25 gramus džiovintų kanapių ir namuose auginti ne daugiau kaip 3 marihuanos augalus. Nuo liepos 1 dienos Vokietijoje jau galima legaliai įsigyti žolės „kanapių klubuose“. Šioms reguliuojamoms asociacijoms bus leista turėti iki 500 narių kiekvienoje ir jos galės platinti iki 50 g kanapių vienam asmeniui per mėnesį.
Urugvajus dar 2013 metais pirmasis pasaulyje legalizavo marihuanos auginimą, platinimą ir vartojimą, o šios šalies gyventojai šių kvaišalų gali nusipirkti vaistinėse. Leidžiama įsigyti iki 40 gramų „žolės“ per mėnesį, bet galima užsiauginti patiems namuose, net prisijungti prie kanapių augintojų klubų, kurių nariai drauge užsiima „kanapininkyste“.
Medicinos reikmėms kanapės legalizuotos dar keliose Pietų Amerikos valstybėse.
2018 metais pramogų tikslais kanapes leista vartoti Kanadoje. Ten asmuo gali turėti iki 30 gramų kanapių dalių ir 4 augalus vienam namų ūkiui.
Seniai sklinda legendos apie kanapių legalumą Nyderlanduose, tačiau šioje šalyje yra savita tvarka: jau beveik pusę amžiaus šioje valstybėje leidžiamas marihuanos pardavimas ir vartojimas specialiose kavinėse, be to, yra dekriminalizuotas kanapių pardavimas, jei parduodama iki 5 gramų. Asmeniniam vartojimui leidžiama auginti iki 5 augalų asmeniui.
Tačiau Nyderlandai pastaraisiais metais sugriežtino savo požiūrį į kanapes, kad kovotų su vadinamuoju „kanapių turizmu“, kuris atneša daug socialinių bėdų. Matyt, būtent to dar neįvertino dalis valdančiosios koalicijos narių Lietuvoje. Prisižiūrėję tokių „sektinų pavyzdžių“, silpnųjų kvaišalų legalizavimą kaip vieną tikslų prieš ankstesnius rinkimus užsibrėžė Laisvės partija. Tik kol kas jai sunkiai sekasi tai padaryti, nors vartojančių, kaip rodo specialistų ir teisėtvarkininkų išvados, nuolat daugėja, ypač tarp jaunų žmonių. Blaiviau mąstantys politikai įspėja, kad silpnųjų narkotikų legalizavimas atrištų daugelio blogybių maišą. Užsienio pavyzdžiai rodo, jog liberalizavimas menkai padeda pažaboti juodąją rinką. Medikai įspėja, kad „žolės“ vartojimas kelia pavojų vis dar besivystančioms jaunų žmonių smegenims.
O ir derėtų tam gerai pasirengti, sukurti prevencijos ir reabilitacijos programas, aptarti teisminę praktiką.
Vos nusipirkus sulaikė policija
Kad šios rūšies kvaišalų vartojimas kenkia sveikatai, sako žinojęs širvintiškis Donatas (jo vardas pakeistas, nes jis teismo nuosprendžiu buvo atleistas nuo baudžiamosios atsakomybės). Kaip vyras aiškino Vilniaus regiono apylinkės teismo posėdyje, su juo apie tai „labai daug kalbėjosi tėvai, rodė ir straipsnius“. Donatas tikino, kad priklausomybės narkotikams neturi, bet įsigijo, o šį savo poelgį aiškino paprastai: „Čia buvo mados reikalas“. Bet Donatas žadėjo, kad daugiau šių kvaišalų nebevartos – „vieną kartą suklydo ir pasimokė, nemato poreikio vartoti narkotikus“.
Donatas policijai įkliuvo šių metų balandį, tačiau policija dar nuo vasario turėjo duomenų, kad šis vyras galimai disponuoja narkotinėmis medžiagomis. Taikant priemones galimai nusikalstamai veikai atskleisti, antroje balandžio pusėje buvo gauta informacija, kad Donatas, po Širvintas važinėjantis automobiliu, iš jam pažįstamo Daumanto M. įgijo galimai narkotinę medžiagą –„žolę“. Policijos pareigūnai prie pat Kalnalauki-Zibalų gatvių sankryžos sustabdė Donato vairuojamą automobilį. Į klausimą, ar vienas automobiliu važiavęs Donatas su savimi turi draudžiamų daiktų, buvo atsakyta, kad „jokių draudžiamų daiktų neturi“. Apžiūrint automobilį pareigūnai jame jautė specifinį žolės kvapą. Tikrinant automobilio bagažinę buvo rastas plastikinis maišelis su 1,911 g galimai narkotinės medžiagos. Donatas neneigė, kad jo automobilyje rasta galimai narkotinė medžiaga priklauso jam. Apklausos įtariamuoju metu paaiškėjo tikslios šio radinio įsigijimo aplinkybės.
O įsigijo jas iš Daumanto M., kuris savo kaltę dėl jam inkriminuojamos nusikalstamos veikos padarymo pripažino. Kaip aiškino jis, narkotines medžiagas jis buvo pasiėmęs sau vartoti, tačiau jo „paprašė padėti, todėl paėmė daugiau“. Kaip sakė Daumantas, pats yra vartojantis, vartojo marihuaną. Ją įsigijo Vilniuje, Šeškinės turguje. Per pažįstamą susirado pardavėją ir atvažiavo pasiimti savo vartojimui. Už 20 Eur pirko 2 gramus. Aišku, žinojo, ką perka. Įsigytas narkotines medžiagas parsivežė į namus. Kitą dieną Donatas paprašė, tai jis už 25 Eur prie namų jam ir pardavė. Vyrai pažįstami dar nuo mokyklos laikų. O ir Širvintos nėra didelis miestelis, kad nepažinotų vienas kito.
Kodėl Donatas kreipėsi į jį, Daumantas M. sakė nežinantis. Anksčiau vieną ar du kartus jam yra pardavęs narkotinių medžiagų. Pats vartoja narkotines medžiagas nuo paauglystės. Gyvena su žmona ir sūnumi, kuris eis į mokyklą. Daumanto žodžiais teisme, dabar narkotinių medžiagų nebevartoja, „grįžta į sportą“.
Mažametį vaiką turi ir Donatas. Vertindamas savo elgesį, Donatas sakė, kad jam gėda prieš artimuosius. Supranta, kad padarė didelę nesąmonę. Dabar kitaip žiūri į gyvenimą, bandys pasikeisti.
Automobilio pažiūros metu pas Donatą rastas 1,911 g „žolės“ kiekis laikomas nedideliu. Mūsų šalyje nustatyta, kad nedidelis kanapių (antžeminių dalių) kiekis turi neviršyti 5 g. Jei kiekis viršija 500 g, laikomas dideliu, o viršijantis 2500 g – labai dideliu. Hašišui (kanapių dervai) nustatyti kiti kiekiai: neviršijantis 0,25 g yra nedidelis, viršijantis 25 g – didelis, o viršijantis 125 g – labai didelis.
Pardavė, bet iš to negyvena
Iki šio „nuotykio“ tik Daumantas M. turėjo kriminalinės patirties. Jis kažkada buvo teistas, bet teistumas jau išnykęs. Donatas prieš teismą baudžiamąja tvarka stojo pirmą kartą.
Ikiteisminio tyrimo metu nebuvo nustatyta, kad narkotinių medžiagų perleidimas kitam būtų Daumanto M. pragyvenimo šaltinis.
Teismas Daumantui M. skyrė laisvės apribojimo 1 metams 4 mėnesiams su intensyvia priežiūra – nuteistojo buvimo vietos pagal nustatytą laiką kontrole elektroninio stebėjimo priemonėmis galutinę bausmę. Nustatyta, kad jis intensyvios priežiūros laikotarpiu privalo dėvėti elektroninio stebėjimo įtaisą, jo nenusiimti, negadinti ar sunaikinti. Daumantas M. įpareigotas visą bausmės laikotarpį būti namuose nuo 22 val. iki 6 val., jeigu tai nesusiję su darbu, mokslu ar sveikatos priežiūra, taip pat dirbti arba registruotis Užimtumo tarnyboje. Daumantui uždrausta visą šios bausmės atlikimo laikotarpį vartoti psichiką veikiančias medžiagas ir bendrauti su Donatu.
Jam taip pat paskirta baudžiamojo poveikio priemonė – 20 MGL (1000 Eur) dydžio įmoką į Nukentėjusių nuo nusikaltimų asmenų fondą. Šią įmoką leista sumokėti per 5 mėnesius nuo nuosprendžio įsiteisėjimo dienos. Taip pat konfiskuoti 24 Eur, kuriuos jis gavo iš Donato.
Donatas atleistas nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą, nustatant 1 metų laidavimo terminą. Baudžiamoji byla Donato atžvilgiu nutraukta.
Tačiau Donatui paskirta baudžiamojo poveikio priemonė – 10 MGL (500 Eur) įmoka į Nukentėjusių nuo nusikaltimų asmenų fondą. Ši įmoka turi būti sumokėta per 3 mėnesius nuo nuosprendžio įsiteisėjimo dienos.