Dėmesio! Įsigalioja nauji techninės apžiūros reikalavimai

Nuo vasario 1-osios įsigaliojo Lietuvos transporto saugos administracijos (LTSA) parengti teisės aktų pakeitimai, susiję su privalomąja transporto priemonių technine apžiūra. Nors dokumento (Valstybinės kelių transporto inspekcijos prie Susisiekimo ministerijos viršininko 2008 m. liepos 29 d. įsakymą Nr. 2B-290 „Dėl Techninių motorinių transporto priemonių ir jų priekabų reikalavimų patvirtinimo“) turinys iš esmės nekeičiamas, visgi keletas jo punktų yra aktualūs bemaž visiems automobilių ir motociklų šeimininkams.

Bene svarbiausia naujiena – aiškiau apibrėžta valstybinio numerio ženklo prie transporto priemonės pritvirtinimo tvarka.

Kaip žinia, Kelių policijos arsenale atsiradus gerokai didesniam skaičiui automatinių KET pažeidimo fiksavimo įrenginių – „trikojų“, sektorinių greičio matavimo sistemų ir pan. prietaisų, drauge itin padažnėjo atvejų, kai būna keblu nustatyti kam turėtų tekti atsakomybė dėl nusižengimo. Viena to priežasčių – valstybinio numerio tvirtinimas varžtais ant numerio ženklo žymenų, kai kuriais atvejais iškreipiantis simbolių ir skaičių reikšmę bei suklaidinantis elektroninius policijos pagalbininkus.

Įsigaliojus LTSA viršininko įsakymui patikslinta, kad valstybinio numerio ženklo žymenų zonose (visų tipų ir formatų valstybinio numerio ženklų užrašus sudarančių raidžių ir skaitmenų gabaritiniais matmenimis (kaip pavaizduota raudona punktyrine linija 1 pav.) apribojamame plote neturi būti jokių tvirtinimo elementų ir kitų ženklų žymenų zonos pažeidimų ar uždengimų. Net jei numeris pritvirtintas varžtu ženklų žymenų zonoje nėra klaidinantis (2 pav.), nuo vasario 1 d. tai vertinama nedideliu trūkumu, tačiau juos vis vien teks pakeisti į atitinkančius reikalavimus per artimiausius dvejus metus, iki 2025 m. vasario 1 dienos. Kitu atveju po šios datos tai jau bus didelis trūkumas.

1 pav.
2 pav.
3 pav.

Tačiau, jei valstybinio numerio ženklo žymenų zonose esantys tvirtinimo elementai ir (ar) kiti pažeidimai apsunkina numerio skaitymą arba klaidina (3 pav.), tai jau ir dabar bus vertinama dideliu trūkumu.


„Širvintų krašto“ redakcija kreipėsi į Lietuvos techninės apžiūros įmonių asociaciją „Transeksta“, kurios atstovas spaudai Renaldas Gabartas kaip tik ir supažindino su naujais reikalavimais. Jis paaiškino, kad įsigaliojus LTSA (Lietuvos transporto saugos administracijos) parengtiems teisės aktų pakeitimams aiškiau nei lig šiol apibrėžta valstybinio numerio ženklo prie transporto priemonės pritvirtinimo tvarką: techninės apžiūros neįveiks automobiliai, kurių valstybinio numerio tvirtinimas varžtais ant numerio ženklo žymenų, iškreipia simbolių ir skaičių reikšmę (kai „0“ virsta „8“, kai „5“ supanašėja su „6“ ir t. t.), todėl gali suklaidinti automatines pažeidimų fiksavimo sistemas.

„Ir toliau niekas nedraudžia numerio tvirtinti varžtais ar kniedėmis, tik jie negali būti valstybinio numerio ženklo žymenų zonose (visų tipų ir formatų valstybinio numerio ženklų užrašus sudarančių raidžių ir skaitmenų gabaritiniais matmenimis, kaip pavaizduota pridedamoje iliustracijoje raudona punktyrine linija, apribojamas plotas).
Jei automobilis paveldėtas ar įsigytas su tokius pažeidimus turinčiais tvirtinimo elementais ir gali klaidinti automatinių pažeidimų fiksavimo sistemas (daugiafunkcės pažeidimų kontrolės sistemos, „trikojai“, sektoriniai ir momentiniai greičio matavimo prietaisų ir t.t.), tokį numerį teks pakeisti“, – į labiausiai rūpimą klausimą atsakė „Transeksta“ atstovas spaudai Renaldas Gabartas.

Jis priminė, kad numerius ar jų dublikatus išduoda „Regitra“, o techninės apžiūros įmonės viso labo gavo prievolę tikrinti.

Turbūt kiekvienas sutiks, kad esami netinkamo tvirtinimo pavyzdžiai tikrai blogi, klaidinantys, tačiau su taip pritvirtintais numeriais buvo važinėjama dešimtmečiais, ir niekam nešovė galvon, kad blogai. Reikalavimas pakeisti tai, kas dar vakar buvo gerai, kažkuria prasme primena tvarkos taikymą atbuline data. Kaip pažiūrėtume, jei 65-erių sulaukusiems esamiems pensininkams nurodytume grįžti į darbą, nes štai įsigaliojo tvarka, jog į pensiją išeinama sulaukus 70-ties?

Gal būtų buvę logiškiau ir teisingiau nustatyti datą, nuo kada naujai išduodami numeriai negali būti taip tvirtinami, o tiems, kas dešimtmečiais važinėjo netinkamai pritvirtinę numerius ar paveldėję, įsigiję tokius automobilius, numerių dublikatai būtų išduodami nemokamai. Švelniai tariant, kasmet surenkami milijonai eurų iš radarais fiksuojamų Kelių eismo taisyklių pažeidėjų, tad būtų galima rasti lėšų situacijai pataisyti. Prie „Širvintų krašto“ redakcijos kaip tik stovi, kaip matėme, garbaus amžiaus žmogaus kartais vairuojamas „ne pirmos jaunystės“ automobilis dar seno pavyzdžio numeriais, kurie pritvirtinti, kaip dabar aiškinama, netinkamai. Žmogelis gal seniai nebuvo išvažiavęs toliau Širvintų, į radarų zoną nepatenka, bet jo dabar laukia išlaidos, kelionė į Vilnių ar Ukmergę naujų ženklų, nes apžiūrą atliekantys specialistai pareikalaus ištaisyti trūkumus.

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite vasario 10 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top