Daugiau notarų sunku tikėtis – tam yra per mažai gyventojų

inotaras.lt nuotr.

„Širvintų kraštas“ sulaukia skaitytojų klausimų dėl rajone dirbančių notarų skaičiaus. Į pensiją išėjus notarei Gražinai Zinkevičienei, kuris laikas gyventojus aptarnauja tik vienas notaras – Širvintų 2-ojo notarų biuro notaras Sergejus Kizinas.

„Jei dirbantis biuras ir toliau įvardijamas kaip 2-asis, teoriškai turėtų būti vietos ir 1-ajam“, – svarsto skaitytojai.

Kaip teigia Notarų rūmai, notarų skaičius yra ribojamas ir reguliuojamas. Notarų skaičių ir jų aptarnaujamą teritoriją nustato teisingumo ministras. Savivaldybės teritorijoje turi dirbti bent vienas notaras, o aptarnaujamų gyventojų skaičius negali būti mažesnis kaip 10 tūkstančių, tačiau neviršyti 15 tūkstančių.

Pagal šiuos kriterijus Širvintų rajonui priklauso vienas notaras, nes rajone gyventojų yra mažiau kaip 15 tūkstančių. Vėl dirbant dviems notarams, kiekvienam jų tektų mažiau kaip po 10 tūkstančių gyventojų. Iš karto būtų pažeistos dvi sąlygos.

Bet ar visada laikomės sąlygų?

Yra savivaldybių, kur notarų apskritai nėra. Tokie biurai dėl mažesnio nei 10 tūkst. gyventojų skaičiaus neveikia Birštono, Neringos, Pagėgių, Rietavo savivaldybėse, nors pagal reikalavimus savivaldybėje turėtų veikti bent vienas biuras. Taigi, jų gyventojai važiuoja į kaimynines savivaldybes. Po vieną iš buvusių dviejų biurų likę Molėtuose, Akmenėje, Skuode, nors gyventojų šioje savivaldybėse dviem-keturiais tūkstančiais daugiau nei nustatyta maksimali riba. Druskininkuose ar Visagine tebedirba po du notarus, nors kiekvienam jų tenka mažiau kaip po 10 tūkstančių gyventojų. Dar du biurai veikia Ignalinoje, Zarasuose, nors ten gyventojų esama mažiau kaip 15 tūkstančių.

Kaip mus informavo Lietuvos notarų rūmų atstovas viešiesiems ryšiams Aleksandras Matonis, jų turimomis žiniomis Teisingumo ministerija planuoja 2023 metais skelbti viešą konkursą notaro pareigoms Širvintų rajono savivaldybėje užimti. Tikimasi daugiau informacijos turėti kitąmet.

Su kuo tai susiję, atstovas nepatikslino. Galima nujausti, kad tai greičiausiai susiję su artėjančiu dirbančio notaro įgaliojimų pasibaigimu. Tarp Notariato įstatyme numatytų aplinkybių, kada pasibaigia įgaliojimai, yra ir notaro amžius. Įgaliojimai nutrūksta notarui sukakus 70 metų (anksčiau buvo 65).

Mūsų žiniomis, dėl amžiaus cenzo ir nutrūko Gražinos Zinkevičienės įgaliojimai.

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite lapkričio 18 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
4.6 (5 įvert.)
scroll to top