Lenkijos infrastruktūros valdytojas: „Rail Baltica“ ruožas jau veikia Lenkijoje

Lenkijos geležinkelių infrastruktūrą sudaro daugiau nei 18 000 km linijų, iš kurių didžioji dalis – standartinė europinė vėžė (1435 mm). 1520 mm pločio vėžės linijos daugiausia randamos pasieniuose su Lietuva, Baltarusija, Ukraina ir Rusija (Kaliningrado sritimi). Lenkijoje „RailBaltica“ geležinkelio trasa driekiasi apie 370 km. Iki šiol Lenkijos infrastruktūros valdytojas „PKP PolskieLinieKolejowe S.A.“ rekonstravo ir modernizavo visas Varšuvos–Balstogės stotis ir Luko (Elko) geležinkelio stotį.

2025 m. sausį „PolskieLinieKolejowe“ paskelbė didžiausią konkursą modernizuoti 96 km ilgio liniją nuo Balstogės iki Luko, kurio bendra vertė siekia 1,4 mlrd. Eur.

Trigubas infrastruktūros gerinimo poveikis

Pasak „PolskieLinieKolejowe“ valdybos nario, atsakingo už strategiją ir plėtrą MačiejausKačoreko (MaciejKaczorek), kitas ruožas nuo Luko iki Lietuvos ir Lenkijos valstybių sienos yra sudėtingiausias „RailBaltica“ Lenkijoje ruožas.

„Kaip ir Baltijos šalyse, atkarpa nuo Luko iki Lietuvos sienos yra plyno lauko (angl. greenfield) projektas. Jo metu naujai pastatysime elektrifikuotą dvikelio geležinkelio liniją, kurios projektinis greitis – iki 250 km/h. Šiuo metu vykstančiam projektavimo dokumentų rengimo etapui turime užtikrintą finansavimą iš ES lėšų ir nacionalinio biudžeto.

„RailBaltica“ vertiname trimis lygiais: tarptautiniu ES lygiu, nes projektas sujungs valstybes, krovinių vežimo ir intermodalo galimybes, regioninės plėtros ir nacionalinės svarbos lygiu, taip pat – iš karinio mobilumo perspektyvos, kurio reikšmė pastaraisiais metais išaugo“, – kalbėjo „PolskieLinieKolejowe“ valdybos narys M. Kačorekas.

Šiuo metu rengiamasi modernizuoti arčiausiai Lietuvos sienos esantį Lukas–Trakiškiai ruožą, atliekamas poveikio aplinkai vertinimas.

„Koordinuojame savo veiksmus su Lenkijos infrastruktūros valdytoju, kad užtikrintume sklandžią linijos integraciją. Suprantama, kad jei viena šalis savo ruožą užbaigs, o kita dar tik statys, traukiniai vis tiek nekursuos nauja vėže. Todėl būtina suderinti mūsų darbus ir glaudžiai bendradarbiauti“, – kalbėjo „RailBaltica“ Lietuvoje įgyvendinančios bendrovės „LTG Infra“ generalinis direktorius Vytis Žalimas.

Visuomenė nori daugiau greitųjų geležinkelių

XIX a. viduryje nutiestos Varšuvos–Luko geležinkelio linijos modernizavimas yra vienas iš pagrindinių Lenkijos infrastruktūros projektų, taip pat – Transeuropinio transporto tinklo (TEN-T) dalis. Šiaurės rytų Lenkijos infrastruktūros modernizavimas reikalingas ir regioniniu lygmeniu – iš Varšuvos kasdien kursuoja 24 traukiniai, įskaitant „LTG Link“ maršrutą į Vilnių.

2014 m. Lenkijoje pradėtos greitųjų „Pendolino“ traukinių operacijos. Kaip teigė keleivių vežimo bendrovės „PKP Intercity S.A.“ Produktų ir tvarkaraščių skyriaus direktorius KšyštofasKrasowskis (KrzysztofKrasowski), visuomenei pristačius greitųjų traukinių paslaugą, nebeliko abejonių dėl infrastruktūros reikalingumo.

„Kilo klausimas, kaip greitai galime pastatyti dar platesnį tinklą. „RailBaltica“ nėra statoma tik Baltijos šalyse – Lenkijoje baigtos ir pradėtos naudoti pirmosios 3 modernizuotos „RailBaltica“ atkarpos. Glaudžiai bendraujame su „LTG Link“, kad maršrutas Vilnius–Varšuva taptų greitesnis, dar patogesnis ir pritrauktų daugiau keliautojų traukiniais“, – sakė K. Krasowskis.

Panaikinus pervažas padidės greitis

Kitas „RailBaltica“ Lenkijos geležinkelio ruožo modernizavimo etapas – geležinkelio linija Balstogė–Lukas. Jo metu bus panaikintos pervažos ir pastatytos dviejų lygių sankirtos su viadukais, tai padidins saugumą ir traukiniai galės važiuoti 200 km/val. greičiu – šį atstumą įveikti 35 min. greičiau, viso per 55 min.

Naujai renovuota Balstogės geležinkelio stotis yra viena iš 5 didžiųjų Lenkijos geležinkelių stočių Lenkijoje, per metus aptarnaujanti 2,7 mln. keleivių. Neseniai čia įrengtas naujas geležinkelio eismo valdymo centras su vaizdo stebėjimo sistema.

Taip pat modernizuota Luko geležinkelio stotis: nutiesta 40 km kelių, kad jais galėtų važiuoti daugiau krovininių traukinių, pastačius viadukus bei perėjas sumažintas pervažų skaičius. Europos Sąjungos geležinkelių agentūra sertifikavo, kad stotis atitinka europinius reikalavimus.

„RailBaltica“ – strateginis LTG grupės ir Europos Sąjungos bei didžiausias geležinkelių infrastruktūros projektas Baltijos šalių istorijoje, kurį įgyvendinant bus nutiestas elektrifikuotas europinio standarto geležinkelis, sujungsiantis Lietuvą, Latviją ir Estiją su Vidurio bei Vakarų Europa, užtikrinsiantis regiono integraciją, civilinį ir karinį mobilumą. Bendras „RailBaltica“ geležinkelio linijos ilgis Baltijos šalyse sieks 870 km: Lietuvoje – 392 km, Latvijoje – 265 km, Estijoje – 213 km.

AB „Lietuvos geležinkeliai“

www.europospulsas.lt

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

scroll to top